PDA

View Full Version : Odstúpenie od nájmu pôdy


MilanZO
03-11-2011, 14:22
Dobrý deň! Mám poľnohospodársku pôdu a prenajímam ju družstvu, na niektorých mojích pozemkoch družstvo pred rokmi vyčleňovalo záhumienky, niekoľko z nich už asi tri roky nikto neobrába, ani družstvo a ani ľudia ktorým boli vyčlenené, pôda ostala zarastená burinou. Môžem v takomto prípade požadovať zrušenie nájmu aj keď mi družstvo riadne vypláca nájom? Môžem požadovať okamžité zrušenie alebo musím dodržať nejaké termíny? Zrušenie sa bude vzťahovať iba na zanedbané pozemky alebo na všetky mnou prenajaté pozemky?

Odbor komunikácie 1
16-11-2011, 08:31
Dobrý deň p. Milan,

Pri prenájme poľnohospodárskych pozemkov sa vychádza z dohody vlastníka a nájomcu. Inak platí zákon č. 504/2003 Z.z. v platnom znení. Pri nájme napr. na 10 rokov. končí nájom uplynutím dojednanej doby. Ak ide o dobu neurčitú je možné podľa § 6 zákona zmluvu písomne vypovedať k 1.11. kalendárneho roka, výpovedná lehota je 1 rok, ak sa nedohodne inak. Výpoveď sa vzťahuje k obsahu nájomnej zmluvy. Ide o jednostranný právny úkon vlastníka bez ohľadu na názor nájomcu.

S pozdravom,

Zsolt Simon
minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR