PDA

View Full Version : Záhradkárské osady a nájom


Zdefil
09-10-2011, 15:27
Dobrý deň.

Naša záhradkárska osada je v konaní podľa zákona 57/2011 ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 64/1997 Z. z. o užívaní pozemkov v zriadených záhradkových osadách a vyporiadaní vlastníctva k nim v znení neskorších predpisov. Zatiaľ nemáme znalecký posudok.
Ako máme postupovať s platením nájomného?
Sme povinní uzatvoriť nájomnú zluvu s majiteľmi pred ukončením konania alebo až po ukončení?
Sme v nájomnom zo zákona do ukončenia konania?
Podľa čoho sa určí cena nájmu ak sa s majiteľmi nevieme dohodnúť a znalecký posudok nie je zatiaľ k dispozícii.
Môžme zaplatiť cenu nájmu za rok 2011 podľa zákona 64/1997 s tým, že po dodaní znaleckého posudku doplatíme zbytok ak to bude potrebné?

Ďakujem

Odbor komunikácie 1
13-10-2011, 09:40
Dobrý deň,

Od 1.4.2011 je povinnosť platiť tržné nájomné.
Pri jeho tvorbe má však prednosť dohoda vlastníka a užívateľa. Je teda na vlastníkovi čo bude požadovať. V prípade nedohody je potrebné znalecký posudok a v prípade jeho spochybnenia by vec rozhodol súd.
Pri nezaplatení trhového nájomného môže vlastník využiť 1 ročnú výpoveď k 1.10, ak nájomné nie je zaplatené do 30.8. za kalendárny rok . Cenu znalec určí podľa platného znenia vyhlášky MS SR č. 492/2004 Z.z. (novelizovaná bola vyhláška MS SR č. 254/2010 Z.z.)
Odporúčam uprednostniť dohodu s vlastníkom. Návrh zmluvy by mal predložiť vlastník.

S pozdravom,

Zsolt Simon
minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR