PDA

View Full Version : Tichá a Kôprová dolina


Ing Rastislav Jakuš, PhD
06-06-2005, 08:51
Vážený pán minister,

Pracovníci Štátnych lesov TANAPu začali ťažiť drevo v Tichej a Kôprovej doline v navrhovanej zóne A národného parku.
Mal som možnosť hovoriť z viacerými zahraničnými odborníkmi na danú problematiku. Zúčastnil som konferencie FAO, hovoril som z expertmi IUCN, pracoval som v danej problematike v zahraničí. Postup zvolený v Tichej a Kôprovej doline je veľmi neštandartný. Podľa môjho názoru ide aj po porušenie medzinárodných záväzkov Slovenskej republiky. V Nemecku, Českej republike, Poľsku, Francúzku a iných štátoch EU by bol takýto postup pravdepodobne trestný.
Uvedomujete si možné medzinárodné dôsledky činnosti zamestnancov vašeho rezortu ?

Ing. Rastislav Jakuš, PhD.

PS: Viem že zámienka na ťažbu sú protipožiarne opatrenia. Viete si predstaviť, že by sa podobne postupovalo napríklad v susednom Poľsku ?

Zsolt Simon
15-06-2005, 10:18
Vážený pán Jakuš,


Štátne lesy TANAP-u Tatranská Lomnica v Tichej a Kôprovej doline postupujú v súlade s ustanovením § 29 zákona č.543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov, ktorý vymenováva výnimky z podmienok ochrany prírody, pri splnení ktorých neplatí zákaz činností podľa tohto zákona. Jednou z týchto výnimiek je aj prípad, keď ide o bezprostredné ohrozenie života alebo zdravia človeka, majetku alebo bezpečnosti Slovenskej republiky cudzou mocou. Práce menovaná organizácia realizuje na základe rozhodnutia Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Poprade.
Odstraňovanie kalamitného dreva sa vykonáva v rozsahu požadovanom v tomto rozhodnutí. Práce sa uskutočňujú v záujme udržania zjazdnosti zásahových ciest v prípade vzniku požiaru. Pri uvoľňovacích prácach nedošlo k poškodzovaniu lesných porastov. V tejto oblasti nevidím dôvod na emotívne riešenia prezentované mimovládnymi organizáciami ani na obavy uplatnené vo Vašom dotaze.
Z podnetu Občianskeho združenia VLK sa v týchto dňoch touto problematikou zaoberá inšpekcia životného prostredia. Objektívne stanovisko k Vašim otázkam možno zaujať až po uzavretí problematiky touto inštitúciou.


S pozdravom

Zsolt Simon
minister pôdohospodárstva SR