PDA

View Full Version : S úctou


Adriana Farkašová
22-11-2004, 14:13
Vážený pán minister,
s hlbokým žiažom sledujem prírodnú katastrofu v našich Tatrách. Blížia sa Vianoce a už teraz mám hrúzu z fanatického predaja a vyrubovania mladých ihličnatých stromčekov. Z úcty a keď sa to dá tak povedať "piety" k tomu, čo sa udialo v Tatrách Vám navrhujem, aby sa (keď je to vo Vašej právomoci), zakázal výrub a predaj živých stromčekov. Každý, kto len trochšku miluje prírodu a naše Slovensko, by sa mal k tejto výzve pridať. Nečudujem sa žuďom, ktorí bývajú priamo v Tatrách, že plačú. Plačeme aj my, tu na rovine.
Verím, že vzniknutú situáciu ako mnister zvládnete čo najlepšie. Prajem Vám veža šťastných a dobrých rozhodnutí. Mgr. Farkašová

Zsolt Simon
29-11-2004, 12:43
Vážená pani Farkašová,

aj keď rozsah živelnej pohromy je rozlohovo hrozivý, zasiahnuté sú porasty staršie ako 1. a 2. vekový stupeň. V mladých lesných porastoch so zastúpením sm, jd a bo, ktorých je vo veku 5 – 15 rokov cca 45 tis. ha, nie je žiadúce zastaviť proces výchovy lesa prerezávkami tak, že takýto materiál ihličnatých lesných drevín z prerezávok odporúčame vyrábať a uvádzať na trh v predvianočnom období roka 2004. Zároveň bude na trh uvádzaný aj sortiment vianočných stromčekov vypestovaných v plantážach a škôlkach okrasných drevín. Nedá sa vylúčiť, že bude snaha vyrábať aj vianočné stromčeky z korún stromov vyvrátených alebo zlomených na kalamitných plochách. S ohžadom na vysoké riziko a nebezpečenstvo pohybu osôb na neasanovaných a nezabezpečených kalamitných plochách takýto postup nie je možné legalizovať a zistené prípady riešiť ako nepovolený vstup na územie a krádež.

S pozdravom

Zsolt Simon
minister pôdohospodárstva SR