Ján Hájek
30-11-2003, 10:20
mohli by byť vzatí v úvahu aj nedocenení domáci včelári. Vláda i parlament SR žiaž nemajú náležité vedomosti o tejto profesii, lebo predovšetkým ich zásluhou včelárstvo v SR zostalo nedocenené po r.1989.. Len tak hádžu s miliónmi eúr, raz 50 a potom, že ani 100 mil. € vraj nie je veža, ako sa vyslovil minister hospodárstva, že za tieto eurá ako príspevok nášho štátu novým cudzím investorom uspokojili by sme sa so ziskom 400 nových pracovných miest.
Takto to vyzerá v našej ekonomike, keď v NH zaujímajú sa kompetentní predovšetkým o výrobu áut. Len aby sme nedopadli neskôr tak, ako s obmedzením výroby ocele, lebo v EÚ vyrábajú autá aj ostatné členské štáty. Pre nášho spotrebiteža tiež je čudné, že 1 l českého mlieka,. tuk 1.5 % v Kauflande N. Zámky je lacnejšie o 4.50 Sk/l , než ako domáci produkt tej istej kvality z výroby Sole N. Z., pre predaj v Tescu N. Zámky, kde stojí 1 liter 19.90 Sk. Napriek tomu EÚ zdá sa vysoká kvóta výroby mlieka v SR, aj keď mnoho moderne vybavených ustajňovacích priestorov pre dojnice a HD celkom zíza prázdnotou.
Naši ministri o včelárskej profesii temer nič nevedia, ale majú možnosť a aj povinnosť opýtať sa kompetentných renomovaných odborníkov, ako sa veci majú, či tento pisatež nestrieža do vzduchu. MP SR vydržiava si VÚŽV, ÚVč. a aj VÚEPP a zadáva im riešitežské úlohy. Keď by mali pochybnosti o tom čo dokážu včely v prípade, že sa používajú moderné viac nadstavkové technológie, je možnosť zistiť si to napr. aj u VÚVč. Dol, ČR , Dr. Ing. Kamlera, Jindřicha Boháča zo Semil, Ing. Smělého z Prahy 6, atď., či je pravdivá možnosť dosiahnuť v našich podmienkach ročne od 1 včelstva aj 100 kg medu. Keď z MH hádžu s 50 a 100 miliónmi, tak spustím aj ja zisk medu od 1 včelstva na 50 kg ročne, čo vôbec nie je nadsadené dosahovať pokrokových chovatežov na juhu SR, čo dobre poznám. Podotýkam však, že včelárenie to nie je rýžovať záhradu, alebo obsluhovať miešačku betónu. Je to odborná činnosť a treba to vedieť, chcieť a môcť. Ani tieto vlastnosti nie sú včelárovi nič platné, keď nemá možnosť predať finálne produkty za dobré ceny, aby mohol byť ziskový v hospodárskom výsledku. Liberalizácia trhu s medom poškodzuje včelárov, lebo náš vysokokvalitný med nedokážeme predať už dlhé roky za dobré ceny na export do cudziny. Uvítal by som počin ministra Pavla Ruska a ním riadené Sario, apod., aby okrem Seulu navštívili aj niekožko z 30. vežkoimportérov medu v Nemecku, ktorí z celého sveta dovážajú na 1 obyvateža cca 1 kg medu ročne, čo predstavuje 80.000 ton. Med zo SR je bez rezíduí jedov k ochrane slnečnice, ako je imidaclopride, čo sa nedá povedať napr. o francúzskom mede, lebo tam sa používa k ochrane porastov slnečnice insekticíd gaucho.
Post revolučné vlády svojimi opatreniami natožko zdecimovali včelárstvo v SR, že zo stavu vyše 500 t. včelstiev pred r. 1989 chováme iba cca polovicu, presné štatistické čísla o stavoch budú známe koncom roka. Ak by tá druhá polovica čo chýba produkovala ročne 12,500.000 kg medu a vyviezli by sme ho iba za 3 €/kg napr. do Nemecka, tak by to predstavovalo 37,500.000 €, t.j. 1,537 mld. Sk. Ešte by bol zisk aj z produkcie ostatných ďalších 5. včelích produktov a nevyčísžujem tiež najmenej 2 ostatné znášky z agátov a líp na juhu SR. Vyčísžujem však hodnotu opežovania, zvýšenie ha. výnosov olejnín zasiatych na 204.000 ha napr. v r. 2002 /prameň Olejniny, pdf./. Zvýšenie o 15 % /2. chýbajúca polovica stavov z pred r. 1989/. pri 20 q priemernom ha výnose činilo by zvýšenie ha výnosu o +3 q/ha = 612.000 q x 8.244 Sk/q = 5,045 mld. SK.
Výhžadová kalkulácia musela by zahŕňať všetky včelstvá ktoré by boli prisúvané k porastom olejnín uvedenej výmery, alebo aby boli v ekonomickom dolete k týmto kultúram z trvalých stanovíšť.
Teoreticky perspektíva tu je, ale niet praktickej vôle manažmentu ministerstiev i vlády SR a takisto predovšetkým konzervatívne zmýšžajúcich včelárov, z ktorých drvivá väčšina nemá šajnu o tom, čo vyžaduje pokrokový chov včelstiev, alebo ťaží sa im splniť požiadavky známe k intenzívnemu chovu. Dožívajúca prestárla generácia včelárov už si netrúfa zvládnuť náročné požiadavky intenzívneho chovu a počet komerčných včelárov je malý. Nie zriedkavo platí aj to, že lakomý včelár nedopraje sám sebe, lebo treba mať pochopenie aj pre nemalé zvýšenie nákladov pre intenzívny chov, ktorý treba prevádzkovať v extraviláne. Tam umiestnené stanovištia včelstiev sú vzdialený od bydliska včelára, čo v dnešnej dobe skrýva mnohé riziká škôd zo strany zlodejov a vandalov. Drahá je aj dochádzka na také stanovištia
Štátne orgány SR namiesto ponechania výhod pre chovatežov včelstiev z pred r. 1989, urobili také reštrikčné opatrenia, že NH SR stratilo niekožkonásobne viac na úžitku z chovu včelstiev, než ako získalo zo zavedených opatrení z neuváženej lakomosti, prameniacej z nevedomosti a závisti. Tieto chyby ťažko sa budú naprávať, lebo výchova a získanie ďalších potencionálnych komerčných včelárov pre budúcnosť nebudú jednoduché a žiada sa preto aj čosi urobiť zo strany štátu.
Napokon dlžen som ešte pripomenúť, že zvýšenie stavov intenzívne chovaných včelstiev o úbytok vožakedajších 250.000, pri norme obsluhy maximálne 40 včelstiev na 1 komerčného včelára poskytlo by zamestnanie a slušnú obživu 625 pracovníkom s výpomocou rodinných príslušníkov pri špičkových sezónnych prácach. Keby z ponúkaných € MH uvolnilo aj menej ciferné číslo na zabezpečenie navrhovaného podnetného zámeru, mohli by sme uspieť a pomôcť parciálnymi činmi ozdraveniu našej ekonomiky.
Očakávaným je maxi investor Hyundai. Aby sa Juho Kórejčania rozhodli pre investíciu v SR, to srdečne prajem predovšetkým zaslúženému iniciátorovi ponuky Pavlovi Ruskovi MH SR. Som presvedčený, že o autách nevie toho viac ako priemerný vodič amatér. Pri konzumácii medu rád by som mu doporučil, aby si spomenúť aj na obšírnosť problematiky jeho získavania a všimol si aj ekonomiku týkajúcu sa včelárskej výroby.
Ján Hájek
Takto to vyzerá v našej ekonomike, keď v NH zaujímajú sa kompetentní predovšetkým o výrobu áut. Len aby sme nedopadli neskôr tak, ako s obmedzením výroby ocele, lebo v EÚ vyrábajú autá aj ostatné členské štáty. Pre nášho spotrebiteža tiež je čudné, že 1 l českého mlieka,. tuk 1.5 % v Kauflande N. Zámky je lacnejšie o 4.50 Sk/l , než ako domáci produkt tej istej kvality z výroby Sole N. Z., pre predaj v Tescu N. Zámky, kde stojí 1 liter 19.90 Sk. Napriek tomu EÚ zdá sa vysoká kvóta výroby mlieka v SR, aj keď mnoho moderne vybavených ustajňovacích priestorov pre dojnice a HD celkom zíza prázdnotou.
Naši ministri o včelárskej profesii temer nič nevedia, ale majú možnosť a aj povinnosť opýtať sa kompetentných renomovaných odborníkov, ako sa veci majú, či tento pisatež nestrieža do vzduchu. MP SR vydržiava si VÚŽV, ÚVč. a aj VÚEPP a zadáva im riešitežské úlohy. Keď by mali pochybnosti o tom čo dokážu včely v prípade, že sa používajú moderné viac nadstavkové technológie, je možnosť zistiť si to napr. aj u VÚVč. Dol, ČR , Dr. Ing. Kamlera, Jindřicha Boháča zo Semil, Ing. Smělého z Prahy 6, atď., či je pravdivá možnosť dosiahnuť v našich podmienkach ročne od 1 včelstva aj 100 kg medu. Keď z MH hádžu s 50 a 100 miliónmi, tak spustím aj ja zisk medu od 1 včelstva na 50 kg ročne, čo vôbec nie je nadsadené dosahovať pokrokových chovatežov na juhu SR, čo dobre poznám. Podotýkam však, že včelárenie to nie je rýžovať záhradu, alebo obsluhovať miešačku betónu. Je to odborná činnosť a treba to vedieť, chcieť a môcť. Ani tieto vlastnosti nie sú včelárovi nič platné, keď nemá možnosť predať finálne produkty za dobré ceny, aby mohol byť ziskový v hospodárskom výsledku. Liberalizácia trhu s medom poškodzuje včelárov, lebo náš vysokokvalitný med nedokážeme predať už dlhé roky za dobré ceny na export do cudziny. Uvítal by som počin ministra Pavla Ruska a ním riadené Sario, apod., aby okrem Seulu navštívili aj niekožko z 30. vežkoimportérov medu v Nemecku, ktorí z celého sveta dovážajú na 1 obyvateža cca 1 kg medu ročne, čo predstavuje 80.000 ton. Med zo SR je bez rezíduí jedov k ochrane slnečnice, ako je imidaclopride, čo sa nedá povedať napr. o francúzskom mede, lebo tam sa používa k ochrane porastov slnečnice insekticíd gaucho.
Post revolučné vlády svojimi opatreniami natožko zdecimovali včelárstvo v SR, že zo stavu vyše 500 t. včelstiev pred r. 1989 chováme iba cca polovicu, presné štatistické čísla o stavoch budú známe koncom roka. Ak by tá druhá polovica čo chýba produkovala ročne 12,500.000 kg medu a vyviezli by sme ho iba za 3 €/kg napr. do Nemecka, tak by to predstavovalo 37,500.000 €, t.j. 1,537 mld. Sk. Ešte by bol zisk aj z produkcie ostatných ďalších 5. včelích produktov a nevyčísžujem tiež najmenej 2 ostatné znášky z agátov a líp na juhu SR. Vyčísžujem však hodnotu opežovania, zvýšenie ha. výnosov olejnín zasiatych na 204.000 ha napr. v r. 2002 /prameň Olejniny, pdf./. Zvýšenie o 15 % /2. chýbajúca polovica stavov z pred r. 1989/. pri 20 q priemernom ha výnose činilo by zvýšenie ha výnosu o +3 q/ha = 612.000 q x 8.244 Sk/q = 5,045 mld. SK.
Výhžadová kalkulácia musela by zahŕňať všetky včelstvá ktoré by boli prisúvané k porastom olejnín uvedenej výmery, alebo aby boli v ekonomickom dolete k týmto kultúram z trvalých stanovíšť.
Teoreticky perspektíva tu je, ale niet praktickej vôle manažmentu ministerstiev i vlády SR a takisto predovšetkým konzervatívne zmýšžajúcich včelárov, z ktorých drvivá väčšina nemá šajnu o tom, čo vyžaduje pokrokový chov včelstiev, alebo ťaží sa im splniť požiadavky známe k intenzívnemu chovu. Dožívajúca prestárla generácia včelárov už si netrúfa zvládnuť náročné požiadavky intenzívneho chovu a počet komerčných včelárov je malý. Nie zriedkavo platí aj to, že lakomý včelár nedopraje sám sebe, lebo treba mať pochopenie aj pre nemalé zvýšenie nákladov pre intenzívny chov, ktorý treba prevádzkovať v extraviláne. Tam umiestnené stanovištia včelstiev sú vzdialený od bydliska včelára, čo v dnešnej dobe skrýva mnohé riziká škôd zo strany zlodejov a vandalov. Drahá je aj dochádzka na také stanovištia
Štátne orgány SR namiesto ponechania výhod pre chovatežov včelstiev z pred r. 1989, urobili také reštrikčné opatrenia, že NH SR stratilo niekožkonásobne viac na úžitku z chovu včelstiev, než ako získalo zo zavedených opatrení z neuváženej lakomosti, prameniacej z nevedomosti a závisti. Tieto chyby ťažko sa budú naprávať, lebo výchova a získanie ďalších potencionálnych komerčných včelárov pre budúcnosť nebudú jednoduché a žiada sa preto aj čosi urobiť zo strany štátu.
Napokon dlžen som ešte pripomenúť, že zvýšenie stavov intenzívne chovaných včelstiev o úbytok vožakedajších 250.000, pri norme obsluhy maximálne 40 včelstiev na 1 komerčného včelára poskytlo by zamestnanie a slušnú obživu 625 pracovníkom s výpomocou rodinných príslušníkov pri špičkových sezónnych prácach. Keby z ponúkaných € MH uvolnilo aj menej ciferné číslo na zabezpečenie navrhovaného podnetného zámeru, mohli by sme uspieť a pomôcť parciálnymi činmi ozdraveniu našej ekonomiky.
Očakávaným je maxi investor Hyundai. Aby sa Juho Kórejčania rozhodli pre investíciu v SR, to srdečne prajem predovšetkým zaslúženému iniciátorovi ponuky Pavlovi Ruskovi MH SR. Som presvedčený, že o autách nevie toho viac ako priemerný vodič amatér. Pri konzumácii medu rád by som mu doporučil, aby si spomenúť aj na obšírnosť problematiky jeho získavania a všimol si aj ekonomiku týkajúcu sa včelárskej výroby.
Ján Hájek