AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR > Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (moderované fórum)
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (moderované fórum) Tu môžete klásť otázky ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 18-11-2013, 23:17   #1
Dominik
člen
 
Registrovaný od: Nov 2013
Príspevky: 3
Počiatočné platby na plochu na 1 ha pôdy

Dobrý deň,

chcel by som sa informovať najmä ohľadom platby na plochu na 1 ha prostredníctvom nasledujúcich otázok:

1: Aká je platba na plochu v roku 2013?
2: Je rôzna pre pestovanie plodiny na ornej pôde a pre pasienky?
3: je rôzna pre jednotlivé plodiny(zemiaky, pšenica) ?
4: je rôzna pre pasienky kosené a pasienky spásané zvieratami?
5: aká je platba na plochu pre ovocný sad?
6: aká je platba na plochu , na kt. by sa pestovali energetické plodiny (vŕba)?
7: existujú podporné platby pre založenie sadu/porastu z en. plodín?
8: najmenšia časť pôdy za kt. sa môžu poberať dotácie je 0,30 ha. Ak je plocha celok, no pestujú sa na nej 2 druhy plodín napr. (zemiaky 0,15ha, pšenica 0,15ha) je možne aj za takú plochu poberať dotácie?

Za odpovede vopred veľmi pekne ďakujem.
Dominik je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 19-11-2013, 12:36   #2
Odbor komunikácie 1
Moderátor
 
Odbor komunikácie 1's Avatar
 
Registrovaný od: May 2011
Príspevky: 286
Počiatočné Re: platby na plochu na 1 ha pôdy

Dobrý deň,

1. a 2. Z pohľadu priamych platieb, čo sa týka sadzby jednotnej platby na plochu (SAPS), na základe Oznámenia MPRV SR o sumách sadzieb prechodných vnútroštátnych platieb a priamych platieb na rok 2013 zverejneného vo vestníku ministerstva, bola stanovená na úrovni 188,54 EUR na 1 ha plochy. Rozdiel medzi sumou platby na ornej pôde a na trvalých pasienkoch, z hľadiska jednotnej platby na plochu nie je. Rozdielne sadzby v rámci jednotlivých kategórií poľnohospodárskej plochy sú pri platbe LFA – platbe pre znevýhodnené oblasti.

3. Nie, schéma SAPS je plne odviazaná od produkcie, to znamená, že nezáleží, akú konkrétnu komoditu žiadateľ pestuje. Žiadateľ o priame platby musí dodržiavať podmienky „krížového plnenia“.

4. Čo sa týka rozdielu v sumách pri jednotnej platbe na plochu, ak bola plocha trvalých trávnatých porastov udržiavaná kosením alebo spásaním, rozdiel v sume nebude, už z vyššie uvedených dôvodov.

5. Z pohľadu priamych platieb sa suma platby môže skladať z dvoch zložiek. Prvá je suma za schému SAPS, t.j. 188,54 EUR na 1 ha. Suma platby môže byť navýšená o 56,63 EUR na 1 ha plochy, v prípade, ak žiadateľ požiadal o podporu na osobitnú platbu na ovocie a zeleninu aj v roku 2007.

6. V roku 2013 nebolo možné poskytnúť platbu na plodiny pestované na energetické účely, táto platba bola umožnená len do roku 2009. Do úvahy v roku 2013 samozrejme prichádza jednotná platba na plochu, ako je vyššie uvedené.

7. V prípade zakladania porastov rýchlorastúcich drevín z osi 1 PRV SR 2007 – 2013 nejde o platbu na plochu na 1 ha. Ide o investičné projektové opatrenie, t.j. oprávnené sú investície súvisiace so založením porastu rýchlorastúcich drevín (nákup biologického materiálu, práca s výsadbou apod.)

8. Jednotná platba na plochu sa v zmysle § 2 nariadenia č. 488/2010 Z. z. poskytuje len na plochu pôdy poľnohospodársky využívanej jedným žiadateľom vedenú v evidencii pôdnych blokov a dielov pôdnych blokov o výmere najmenej 1 hektár, pričom táto výmera môže predstavovať viaceré súvislé diely jedného pôdneho bloku jednej kultúry (orná pôda, trvalé kultúry, záhradky, trvalý trávny porast) o výmere najmenej 0,3 hektára, ktorá bola k 30. júnu 2003 obhospodarovaná a udržiavaná v súlade s dobrými poľnohospodárskymi a environmentálnymi podmienkami a je žiadateľovi k dispozícii k 31. máju príslušného roka. Na žiadateľom uvedené výmery 0,15 ha alebo 0,30 ha nebolo teda možné poskytnúť v roku 2013 vyššie uvedené podpory.


S pozdravom

Odbor komunikácie
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
e-mail: [email protected]

Naposledy upravil Odbor komunikácie 1 : 28-11-2013 o 12:53.
Odbor komunikácie 1 je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je vypnutý
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 02:54.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..