AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR > Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (moderované fórum)
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (moderované fórum) Tu môžete klásť otázky ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 27-01-2013, 08:05   #1
attila
člen
 
Registrovaný od: Jan 2013
Príspevky: 1
Počiatočné nevyriešený problém

Pochádzame z malej obce Vlkyňa ktorá je vzdialená 3km od madarských hraníc okres Rimavská Sobota! Máme jeden dlhodobo nevyriešený problém s jedným členom našej dedinky! Jedná sa o dámu ktorá od roku 2003 využíva pôdy Urbatárskeho Spolku (čiže pôdy dediny) ze ktoré neplatí žiaden nájom,nemá ani nájomnú zmluvu ,dá sa povedať že pôdy dediny používa na čierno , a pritom nane dostáva dotácie,,PPa,, nie v malej čiastke! O pôdy postarané nie je čo je nám veľmi lúto nakoľko v našom okolí sú veľmi dobré úrody,jediné čo sa nanich prevedie je diskovanie a postreky! Nie raz bola upozornená starostom aj občanmi dediny ,ale nič sme nedosiahli.čo by sme mohli urobit? Dakujem
attila je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 29-01-2013, 09:25   #2
Odbor komunikácie 1
Moderátor
 
Odbor komunikácie 1's Avatar
 
Registrovaný od: May 2011
Príspevky: 286
Počiatočné Re: nevyriešený problém

Z Vášho podania sa domnievame, že ide o obhospodarovanie pozemkov v rozpore so zákonom. Užívať pozemky môže len vlastník pozemku alebo iná osoba na základe nájomnej zmluvy uzavretej s vlastníkom (§2 zákona č. 229/1991 Zb. o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku). Ak ide o spoločnú nehnuteľnosť (pozemkové spoločenstvo) záleží na právnej forme spoločenstva, ktorá rozhoduje kto a za akých podmienok môže nájomnú zmluvu uzatvoriť. Podmienky činnosti a práva spoločenstva upravuje zákon č. 181/1995 Z.z. o pozemkových spoločenstvách. V prípadoch, že pozemkové spoločenstvo nevzniklo, rozhodujú o hospodárení s pozemkami spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov (§139 Občianskeho zákonníka).
Je vecou vlastníka, aby svoje práva chránil. Ak ide o obhospodarovanie pozemkov bez nájomnej zmluvy postup upravuje zákon č. 504/2003 Z. z. o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov v § 12 ods.4, v zmysle ktorého vlastník doručí užívateľovi návrh na uzatvorenie nájomnej zmluvy alebo vyzve užívateľa na vrátenie a prevzatie pozemku.

JUDr. Jaroslav PUŠKÁČ
generálny riaditeľ
Sekcie legislatívy MPRV SR

Naposledy upravil Odbor komunikácie 1 : 15-02-2013 o 09:36.
Odbor komunikácie 1 je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je vypnutý
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 16:59.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..