![]() |
|
|||||||
| Registrácia | FAQ (otázky a odpovede) | Zoznam členov | Kalendár | Hľadaj | Dnešné príspevky | Označ fóra ako prečítané |
| Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (moderované fórum) Tu môžete klásť otázky ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR |
![]() |
|
|
Práca s témou | Vyhľadávanie v téme |
|
|
#1 |
|
člen
Registrovaný od: Feb 2013
Príspevky: 1
|
Dobrý deň.
Prosím poradte mi ako je to z čistením (úpravov rozrastených skladov,krov atd). na vlastných ttp. Poľnohospodárska pôda je mi vydaná na zaklade 330/1991 roku rozhodnutím pozemkového úradu.Je vymeraná na vlastnom a jedná sa o vlastné stromy. Či sa v tomto prípade ,kedže stromy majú väčší obvod ako 40 cm a zarastené časti sú aj väčšie ako 10m2 , jedná o žiadosť o súhlas na vypílenie alebo len oznamovacia povinosť 15 dni vopred .Ako mám postupovať?. Malo by sa jednať o postupné čistenie vlastných stromov na vlastnom pozemku ktorý sa nachádza v 1 ochranom pásme ,nejedná sa o chránené druhy,a došlo by tu k vypíleniu tých hrubších kusov a úprave čiže zúženiu rozrastených skladov - danie tomu nejaký tvar,vyčistenie od trniny atd. Proste úprave. Podľa zakona 543/2002 roku parg.47 odst.3 sa žiada o súhlas ,ktorý ak to niečomu neodporuje sa aj udelí ,ale ak sa súhlas udelí tak sa podľa par,48 musí nariadiť náhradná výsadba na vopred určenej parcele .na náklady žiadateľa o súhlas a následne sa aj starať o ne do troch rokov. Alebo sa v tomto prípade riadi podľa par.47 odst.4 kde sa súhlas na výrub nevyžaduje ak sa jedná o vlastné stromy ,nie sú v intraviláne obci ale cca 5 km od obce ,nejedná sa o chránené druhy a ani nie je to v ochranom pásme .povedzme podľa písmena "d".Neviem ? a preto Vás prosím o radu. Lebo si neviem dosť dobre predstaviť ,ked je mojou povinosťou sa starať o pôdu,udržiavať a čistiť ,už pri vydaní pôdy rozhodnutím poz. úradu a následne dalšími povinosťami .Na jednej strane a na druhej strane by dochádzalo ,náhradnou výsadbou na cudzom pozemku na vlastné náklady o výsadbu a dalšie o staranie sa do troch rokov, ved mám dosť nákladov na udržiavanie a čistenie a tu by dochádzalo týmto k zhoršovaniu tejto činnosti. A tu sa nejedná o úplné vypílenie ale len o obnovu (staršie veľmi košaté stromy vypíliť a nech rastu mladé a upraviť tomu vzhľad vyčistiť od trniny a tiež sa nejedná o ovocné stromy .) Vopred ďakujem. |
|
|
|
|
|
#2 |
|
Moderátor
Registrovaný od: May 2011
Príspevky: 286
|
Podľa § 3 zákona č. 220/2004 Z. z. o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy a o zmene zákona č. 245/2003 Z. z. o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov:
Každý vlastník a užívateľ poľnohospodárskej pôdy je povinný a) vykonávať agrotechnické opatrenia zamerané na ochranu a zachovanie kvalitatívnych vlastností a funkcií poľnohospodárskej pôdy a na ochranu pred jej poškodením a degradáciou, b) predchádzať výskytu a šíreniu burín na neobrábaných pozemkoch, ak osobitný predpis - zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov neustanovuje inak“. c) zabezpečiť využívanie poľnohospodárskej pôdy tak, aby nebola ohrozená ekologická stabilita územia a bola zachovaná funkčná spätosť prírodných procesov v krajinnom prostredí, d) usporiadať a zosúladiť poľnohospodársky druh pozemku s jeho evidenciou v katastri. Ak bol pozemok dlhodobo zanedbávaný a na poľnohospodárskom druhu pozemku sa nachádza samonálet drevín (stromy a kry), súčasne je treba rešpektovať § 47 zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny. Podrobné informácie k aplikácii citovaného ustanovenia § 47 v praxi, konkrétne k výrubu stromov, žiadajte na Ministerstve životného prostredia SR. JUDr. Jaroslav PUŠKÁČ generálny riaditeľ Sekcie legislatívy MPRV SR Naposledy upravil Odbor komunikácie 1 : 21-03-2013 o 09:11. |
|
|
|