View Single Post
Starý 29-01-2013, 09:25   #2
Odbor komunikácie 1
Moderátor
 
Odbor komunikácie 1's Avatar
 
Registrovaný od: May 2011
Príspevky: 286
Počiatočné Re: nevyriešený problém

Z Vášho podania sa domnievame, že ide o obhospodarovanie pozemkov v rozpore so zákonom. Užívať pozemky môže len vlastník pozemku alebo iná osoba na základe nájomnej zmluvy uzavretej s vlastníkom (§2 zákona č. 229/1991 Zb. o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku). Ak ide o spoločnú nehnuteľnosť (pozemkové spoločenstvo) záleží na právnej forme spoločenstva, ktorá rozhoduje kto a za akých podmienok môže nájomnú zmluvu uzatvoriť. Podmienky činnosti a práva spoločenstva upravuje zákon č. 181/1995 Z.z. o pozemkových spoločenstvách. V prípadoch, že pozemkové spoločenstvo nevzniklo, rozhodujú o hospodárení s pozemkami spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov (§139 Občianskeho zákonníka).
Je vecou vlastníka, aby svoje práva chránil. Ak ide o obhospodarovanie pozemkov bez nájomnej zmluvy postup upravuje zákon č. 504/2003 Z. z. o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov v § 12 ods.4, v zmysle ktorého vlastník doručí užívateľovi návrh na uzatvorenie nájomnej zmluvy alebo vyzve užívateľa na vrátenie a prevzatie pozemku.

JUDr. Jaroslav PUŠKÁČ
generálny riaditeľ
Sekcie legislatívy MPRV SR

Naposledy upravil Odbor komunikácie 1 : 15-02-2013 o 09:36.
Odbor komunikácie 1 je offline   Odpovedať s citovaním