Dobrý deň,
na základe Vašej reakcie si dovolím svoju odpove upresniť - v zmysle legislatívy EÚ má nárok na priamu platbu ten farmár, ktorý pôdu obhospodaruje. V rámci kontrolnej činnosti, PPA pri kontrole duplicitných deklarácií sleduje nájomné/vlastnícke/užívateľské vzťahy, rovnako v rámci správneho konania sa na uvedené skutočnosti prihliada. V odvolacom konaní sa prihliada na skutočnosť, že nárok na podporu má 1) ten kto pôdu skutočne obhodpodaruje, 2) ten kto má príslušné užívateľské vzťahy - splnenie oboch podmienok je základom pre riešenie duplicitných deklarácií a užívateľských sporov.
Čo sa týka druhej témy - priame platby sa zaraďujú do bežných výnosov poľnohospodárov, situácia v SR nie je odlišná od prevažnej väčšiny ostatných krajín EÚ. Nie je ani celkom pravdivé ani to Vaše konštatovanie, že by sa do štátneho rozpočtu vracalo 19% - nakoľko zdaneniu podlieha hospodársky výsledok a nie priame platby ako také. Priame platby majú v prvom rade zabezpečiť príjmovú stabilitu farmárov - t.j. tak aby sa nedostávali do straty. Bez priamych platieb by sa poľnohospodári pohybovali v hlbokej strate, čo je zrejmé aj zo Zelenej správy (
http://www.land.gov.sk/sk/index.php?navID=122&id=1280), podľa ktorej výsledok hospodárenia za celé poľnohospodárstvo bol 314 mil. Sk.
Ing. Marek Kodada
GR sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb