Re: Vyziadanie stanoviska
Vážení členovia poľovníckeho združenia,
upozornenie a stanovisko, ktoré citujete vo svojom príspevku, vydané pod č. 4910/2005-700 zo dňa 7. 7. 2005 nemá a ani nemôže mať charakter záväzného riadiaceho aktu. Odvolávať sa na takýto dokument je účelové, nakoľko nemá charakter všeobecne záväzného právneho predpisu. Stanovisko odporúča vo všeobecnosti postup pri riešení aktuálnych problémov na úseku poľovníctva.
V súčasnosti je Vaše poľovnícke združenie poverené ochranou poľovníctva v poľovnom revíri Polom (samozrejme s Vašim súhlasom) v rozsahu § 20 ods. 1 platného zákona o poľovníctve. Toto ustanovenie však neobsahuje povinnosť a ani možnosť plnenia schváleného plánu chovu a lovu na rok 2005. Tak ako je uvedené v stanovisku MP SR, lov možno vykonať iba v záujme zníženia počtu niektorého druhu zveri rozhodnutím podľa § 29 ods. 1 zákona o poľovníctve. Pokiaľ mi je známe, ani vlastníci a ani Vaše poľovnícke združenie, poverené ochranou poľovníctva, nenahlásilo škody na poľnohospodárskych plodinách alebo lesných porastoch podľa § 36 zákona o poľovníctve príslušnému obvodnému lesnému úradu. Vo Vašom príspevku síce spomínate, že 18 súkromne hospodáriacich roľníkov nahlásilo škody na poľnohospodárskych kultúrach, ale neuvádzate komu. Ak by tak boli urobili predsedovi rozhodcovskej komisie a boli by vykonané aj obhliadky a odhadnutá výška škôd, nemusel konajúci správny orgán dôsledne postupovať podľa zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní v znení neskorších predpisov. Tento postup kritizujete neoprávnene.
Konania vykonávajú správne orgány podľa zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní v znení neskorších predpisov a tento postup dáva účastníkom konania dostatočný priestor na obhajobu svojich práv a právom chránených záujmov. Ministerstvo pôdohospodárstva SR podľa § 9 ods. 2 správneho poriadku nemôže zasahovať do rozhodovania iného správneho orgánu.
S pozdravom
Zsolt Simon
minister pôdohospodárstva SR
|