Re: Snem v Nitre
Vážený pán Tatár,
aj keď nebýva zvykom reagovať vo fóre ministra na články uverejnené v novinách, berte moje riadky ako príspevok do diskusie a aj ako vysvetlenie niektorých vašich otvorených otázok, ktoré je potrebné vnímať v širšom kontakte s tým, že niektoré riešenia majú dopad na náš prístup do EÚ.
Zrušenie dane z pôdy, ako aj vymeranie dane nespadá do kompetencie ministra pôdohospodárstva, ale ministra financií. Zaoberáme sa však touto otázkou a v spolupráci s MF sa pokúšame nájsť schodnú cestu.
Vami navrhovaným riešením na predĺženie lehôt reštitúcii sa stotožňujem. V súčasnosti pripravujeme návrh na predĺženie reštitučného nároku len o jeden rok, a to z dôvodu, že dlhšiu časovú lehotu si už z hžadiska vstupu do EÚ a stabilizácie vlastníckych vzťahov k pôde nemôžeme dovoliť. Pracujeme taktiež na dikcii „Návrhu zákona o prenájme požnohospodárskej pôdy „, a zároveň chceme riešiť aj otázku nadobúdania vlastníctva k štátnej požnohospodárskej pôde za určitých prijatežných finančných podmienok. Zároveň je našim ciežom urýchlene usporiadať vlastnícke vzťahy k pôde, aby bolo možné získať čo najviac podporných finančných prostriedkov z fondov Európskej únie.
S pozdravom
Zsolt Simon
minister pôdohospodárstva
|