View Single Post
Starý 15-12-2002, 06:19   #2
Ján Svoboda
 
Príspevky: n/a
Počiatočné Re: Génové rezervy

Vážená pani Inžinierka,
plemená furioso a nonius tvoria nežiadúcu kvalitnú domácu konkurenciu dovozu bastardov zo zahraničia a preto sa lobby konských handliarov reprezentovaná na ministerstve pôdohospodárstva SR príslušnou referentkou rozhodla ich zlikvidovať. Na devastácii chovov a zariadení v Šamoríne, Novom Tekove, Vežkom Šariši a Motešiciach sa vždy podiežali tí istí "odborníci" buď s vedomou podporou alebo "nevidomosťou" ministerských úradníkov (a samozrejme úradníčok, ako v poslednom období).
Celý internet je plný ponúk na predaj lipicánov a shagya arabov - ich populácie sú premnožené - ale u nás sú v návrhu budúcoročného Výnosu naďalej zaradené do chránených génových rezerv so slušnými dotáciami.... lebo pre handliarskych priatežov pani referentky nepredstavujú konkurenciu.
Furioso a nonius naopak, je ich čoraz menej, ale ich revitalizácia by ohrozila obchody slovenských konských handliarov, a preto treba dokončiť ich likvidáciu...
Dnes, keď budúcoročný Výnos čaká len na podpis pána ministra, už len on môže dosiahnuť zmenu. Je jednoduchá:
Vo Výnose zaradiť celú populáciu chovných kobýl plemien Furioso a Nonius, ktoré absolvovali výkonnostné skúšky podža STN, do génovej rezervy, na ktorú sa umožnia čerpať dotácie ak sa od nich v uplynulom roku odchovalo žriebä v jednosmernej plemenitbe. Bez ohžadu na to, kto je ich majitež a kožko kobýl chová.
Pán minister by tým prispel k záchrane kultúrneho dedičstva a položil by základ budúceho možného efektívneho exportu unikátneho čistokrvného chovného materiálu zo stabilizovaných slovenských chovov. Neuveritežne by tým samozrejme nahneval farizejov a aj vlastnú referentku...
  Odpovedať s citovaním