AgroFórum

AgroFórum (http://www.agroforum.sk/index.php)
-   Rastlinná výroba (http://www.agroforum.sk/forumdisplay.php?f=7)
-   -   získanie podpníka M9 zo sadenice ovocného stromčeka (http://www.agroforum.sk/showthread.php?t=1917)

radek1985 26-03-2008 15:20

získanie podpníka M9 zo sadenice ovocného stromčeka
 
Pekný deň. Ak zasadím kúpený ovocný stromček na podpníku M9 a chcem ho využiť na rozmnoženie práve toho podpníku M9, môžem postupovať nasledovne?
Kúpený stromček som zrezal cca na 7-9 púčikov nad štepeným miestom. Zasadil som ho hlbšie ako bol v škôlke. Štepené miesto je pod zemou, trčia asi 4 púčiky, 5 púčikov je pod zemou. Ak mi vyrastú výhonky z púčikov z naštepeného vrúbľa na podpníku, nie z podpníka, sú to tiež podpníky M9, alebo plánky odrody jablone, ktoré boli naštepené na podpník? Za rady veľmi pekne ďakujem.

juraj0 13-05-2008 11:55

Re: získanie podpníka M9 zo sadenice ovocného stromčeka
 
dobry den toto co tam vyrastie uz nie je podpnik ale stepenec podpnik si skus vypestovat ako planku. Planka je nestepeny stom bud z korena alebo semena.

Josef Zavřel 31-08-2008 14:18

Re: získanie podpníka M9 zo sadenice ovocného stromčeka
 
Dobrý den.Pokud si chcete sám množit podnož M 9,je pro Vás vhodnější si na podzim zajít do některé ovocné školky a tam si podnože zakoupit.Potom si z nich už doma můžete zapěstovat (podle rady ve školce)svoji vlastní matečnici.Koupit si za tímto účelem hotový stromek je nákladné a nejisté rozhodnutí.Podnož M9 Vám vyroste pouze z oček pod místem roubování.To co je nad ním je šlechtěná odrůda jabloně (např. Idared).Hezký den.

asimina 21-12-2008 08:25

Re: získanie podpníka M9 zo sadenice ovocného stromčeka
 
Aby sme si to ujasnili.
1. Ak kupujete jabloň pochádzajúcu z veľkej ovocnej škôlky tak ušľachtilá odroda je štepená priamo na podpníku. To znamená že všetko čo vyrastie pod miestom štepenia je podpník a všetko čo je nad miestom štepenia ušľachtilá odroda naočkovaná na tento podpník:)

2. Ak kúpite stromček od drobného pestovateľa, alebo záhradkára, prípadne s neistým pôvodom, neviete, či nebola použitá rovno nejaká plánka, alebo iný druh podpníku ako M9. Nejaké medzištepenie ako korene plánky, potom slaborastúci podpník napríklad M9 a napokon ušľachtilá odroda sa už používa zriedka, možno by to malo opodstatnenie vo vysokých polohách na vysokokmeňoch.

3. Ak chceš viem ti na jar poslať nejakú tú M9, prípadne ak si blízko, teda do 100 km od Nitry a pôjdem okolo aj doniesť. 0903 258 405

radek1985 19-02-2009 17:08

Re: získanie podpníka M9 zo sadenice ovocného stromčeka
 
Ďakujem všetkým za rady. Originál podpník M9 som už získal od miestneho pestovateľa ovocných stromčekov. Už len založiť matečnicu, pár rokov počkať a hurá do štepenia.

Slavo9 09-11-2017 19:54

Re: získanie podpníka M9 zo sadenice ovocného stromčeka
 
Ahojte, áno podpník a na podpník navrúbľovaná odroda treba brať ako dva rozdielne organizmy s rôznou DNA. Ak zakopete miesto vrúbľovania pod zem, väčšinou vyženie sám korene (spravokoreňovanie). Tiež odporúčam kúpiť si ešte nenavrúbľovaný podpník v ovocnej škôlke a na tento podpník vrúbľovať alebo podpník rozmnožovať koreňovými odrezkami. Môžete si o tom prečítať aj tu: podpníky pre ovocné stromy.
Ja som túto jeseň vysádzal až 10 stromov - Keďže to nebola záhrada ale sad vybral som si M106, čo znamená silnejší rast no aj dlhšiu životnosť jabloní.


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 16:45.

Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..