![]() |
Dotácie pre mladých farmárov
Zdravím, v TV som započul o dotáciách pre mladých farmárov do 40 rokov, ktoré sa budú, alebo už poskytujú na 28 ha, zaujíma ma od kedy sa budú poskytovať a v akej výške? Dik
|
Re: Dotácie pre mladých farmárov
Uz sme sa nato pytali viaceri a odpoved MPSR je:
"V súčasnom období sa pripravuje budúca politika rozvoja vidieka 2014 - 2020, ktorá okrem iného bude zahŕňať aj opatrenie „Pomoc na začatie podnikateľskej činnosti pre mladých poľnohospodárov“. Cieľ opatrenia je zameraný na generačnú obmenu v poľnohospodárstve prostredníctvom podpory zakladania fariem mladých poľnohospodárov. Tento cieľ sa bude napĺňať : • prostredníctvom pomoci mladým poľnohospodárom na začatie podnikateľskej činnosti, • prostredníctvom zvyšovania možnosti zamestnanosti pre mladých ľudí, Oprávneným žiadateľom je poľnohospodársky podnikateľ, tzn. fyzická alebo právnická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu ako sústavnú, samostatnú činnosť pod vlastným menom, na vlastnú zodpovednosť a za účelom dosiahnutia zisku. Fyzická osoba alebo štatutárny zástupca právnickej osoby, ktorý nedosiahol vek 40 rokov má primerané zručnosti a kompetencie potrebné na výkon zamestnania a prvýkrát zakladá poľnohospodársky podnik ako najvyšší predstaviteľ podniku. V prípade, že mladý poľnohospodár zakladá činnosť ako právnická osoba (mikropodniky a malé podniky), musí byť najvyšším predstaviteľom podniku a zároveň sa podieľať na základom imaní z viac ako 50 %. Podpora je podmienená predložením podnikateľského plánu a bude poskytnutá formou paušálnej platby vo výške max. 70 000 EUR , ktorá sa môže vykonať najmenej v dvoch splátkach v období najviac 5 rokov. Splátky môžu byť degresívne. Úhrada poslednej splátky je podmienená správnou realizáciou podnikateľského plánu. Schválenie nového programu rozvoja vidieka na obdobie 2014 – 2020 podlieha legislatívnym a negociačným procesom. Z toho dôvodu Vám odporúčam sledovať web Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v sekcii PODPORY-VÝZVY (http://www.mpsr.sk/sk/?navID=257)." |
Re: Dotácie pre mladých farmárov
Ja by som sa chcel spýtať, či táto podpora bude dať využiť, ak by som chcel založiť farmu na pestovanie rýchlorastúcich drevín. Ďakujem
|
Re: Dotácie pre mladých farmárov
zdravím všetkých ja by som tiež chcel využiť dotáciu pre začínajúcich farmárov , ale májm len 10 hektárov pody a som zamestnaný a chcel by som to robiť popri zamestnaní nevie niekto či tu dotáciu možem dostať aj tak ?A či možem dostať celých 70000 na take male hospodárstvo kto mi vie o tomto niečo povedať?
|
Re: Dotácie pre mladých farmárov
Nerobte si veľké ilúzie, priatelia. Je to podmienené viacerými podmienkami
ktoré nie je jednoduché splniť a hlavne sa to bude úradníkmi od stola posudzovať. Už tu boli podobné akcie, ako napr. predaj z dvora a skončilo to fiaskom. Len vyhotovenie podnikateľakého plánu stojí nemalé finančné prostriedky. ;) |
Re: Dotácie pre mladých farmárov
vypracovanie podnikatelskeho plánu stojí penieze , ale to si možeš urobiť aj sám to nieje projekt , podnikatelský plán sa podla mna dá urobiť aj doma a možno máš pravdu , ale myslím si že ak s týmto polnohospodárstvom teraz niečo neurobia a nepodporia mladých začínajúcich farmárov tak to bude koniec ja chcem začať , ale bez tej dotácie nemám šancu pretože nemožem ísť do lizingov s tak malým hospodárstvom
|
Re: Dotácie pre mladých farmárov
Dajme tomu, že to s tými 70 000 e myslia vážne, od kedy sa môžu podávať žiadosti o túto pomoc? Vie k tomu niekto niečo bližšie, prípadne nejaký link?
|
Re: Dotácie pre mladých farmárov
Nebude koniec, pôdu majú skúpenú nadnárodné spoločnosti zo zahraničia, cez našich kšeftárov. Postupne naše firmy vytlačia a tie skrachujú, pretože nemôžu konkurovať napr. dánskym podnikateľom, ktorí majú ďaleko vyššie
podpory a dotácie ako naši poľnohospodári. O niekoľko rokov bude orná pôda a pitná voda najcennejší tovar. To už ale v našich obchodoch, bude len falošná koňacina a umelé kurence. Je mi to ľúto...... |
Re: Dotácie pre mladých farmárov
Ešte raz k mojej otázke, dajme tomu, že to s tými 70 000 e myslia vážne, od kedy sa môžu podávať žiadosti o túto pomoc? Vie k tomu niekto niečo bližšie, prípadne nejaký link?
|
Re: Dotácie pre mladých farmárov
Odpoveď je na fóre ministra.....
Presne to som čakal, nič nevedia konkrétne povedať, len samé neurčité informácie. Ja tomu jednoducho neverím... |
Re: Dotácie pre mladých farmárov
už asi ani ja tomu neverím stále len počúvam respektýve čítam ,že prebiehaju negociačne a legislatývne procesy a že sa to rieši a bla bla bla tak tomu nechápem čo tam robia ked už je pomaly koniec roka a oni tvrdia že to bude jasné koncom budúceho roka ale hlavne že je to rozpočet od roku 2014. Ja som chcel začať hospodáriť už tento rok pretože mi končí zmluva z družstvom na nájom pozemkov a preto som teraz nemusel ani výpoved dávať , ale čo z toho ked to nemám čím obrobiť čakal som že by som mohol dostať dotáciu, ale ževraj to skôr ako koncom roku 2014 nebude a ak tak asi to práve ja nebudem kto to može dostať ha ha ha
|
Re: Dotácie pre mladých farmárov
Ján Dado, zabudni na podporu a hľadaj iné riešenie, skromnejšie, pomalšie
ale o to ťa úspech bude viac tešiť...:) :D Ja som tým už prešiel... |
Re: Dotácie pre mladých farmárov
a čo robiš MARMIL? farmarcis?
|
Re: Dotácie pre mladých farmárov
Dobrý deň.
Je možne založiť farmu napr. od 15.04.2014 - 15.11.2014 ?? Chcel by som založiť farmu, ale mal by som ju len cez leto. Nakúpil by som dobytok, cez leto by som ho vykŕmil a následne predal. Cez zimu by som to zrušil s dôvodu toho, že nemám maštale na prezimovanie dobytka. Pokladalo by sa to za farmu ??? A je vlastne taká to možnosť chovu dobytka ?? Ak áno tak aký je postup na založenie takejto farmy ? Je možnosť poberať priame platby na TTP, keď že nebudem mať farmu založenú celý rok?? Za vaše rady a podnety vám vopred ďakujem . S pozdravom |
Re: Dotácie pre mladých farmárov
Bolo by to nerentabilné, a strašne veľa chodenia po úradoch...
Ale všetko je možné.... |
Re: Dotácie pre mladých farmárov
Dobry den
mna by zaujmala formulacia "zodpovedajúce profesijné zručnosti a schopnosti (poľnohospodárske alebo potravinárske vzdelanie alebo poľnohospodársku prax s absolvovaným akreditovaných kurzom zameraným na poľnohospodárske podnikanie)"... Znamena to ak som dva roky pracoval na farme tak sa to berie ako prax a staci si dorobit ten akreditovany kurz? Postaci aj prebiehajuce externe studium polnohospodarstva? Pripadne nieco ako odporucaci list zamestnavatela alebo nieco podobne? |
Re: Dotácie pre mladých farmárov
Ano, ja som sa uz nato pytala a je to tak, ze Vam stacia dva roky praxe a akreditovany kurz. Kurzy bude specialne k tomuto programu poskytovat Agroinstitut NR, ked prebehnu "legislativne procesy" :)
Ak studujete na SPU,tak kurz uz nebudete potrebovat. |
Re: Dotácie pre mladých farmárov
Dobry den,
mozete mi prosim dat info, kde najdem presne informacie o datacii pre mladych farmarov. Nieco som uz nasla, ale je tam toho velmi malicko. Ked uz mame zalozenu farmu, je to tak, ze nam skratia obdobie a tiez vysku poskytovanej dotacie? Aky mate nazor na zdruzenia pre polnohospodarov na Slovensku mozete nam nejake odporucit? Dakujem velmi pekne. |
Re: Dotácie pre mladých farmárov
Pan Habinak skuste chovat pinzgauske plemeno, staci mu v zime jednoduchy pristresok, znasa dobre nizke teploty a mozete ho vyuzit aj na beztrhovku.
|
Re: Dotácie pre mladých farmárov
Ako dlho cca má trvať ten akreditovaný kurz? Bude to hradiť ministerstvo, alebo ako to má prebiehať??
|
Re: Dotácie pre mladých farmárov
Citát:
Tiež sa chcem spýtať keď som SHR od 2013 a mám aj s.r.o.od 2014 či oba subjekty môžu získať podporu keď i sro má polnohospodársku činnosť. Tak isto či oba subjekty môžu žiadať od PPA v 2015r zvýšenú priamu platbu pre mladého farmára ( prvých 5 rokov + 20% za podmienky dodržať max 28ha na každy subjekt) ako sa hovorilo na konferencii agrobiznis v Nitre ? |
| Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 17:55. |
Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..