PDA

View Full Version : A opatrujte sa


Ing.Ján Hájek
01-09-2011, 21:09
zvykne mi povedať moja praktická lekárka po návšteve v ordinácii. Potraviny sú na prvom mieste, aby človek bol živý a nezomieral predčasne, ale zarazila mňa správa, že v 70 r. zomrel predčasne aj cirkevný hodnostár na pľúcnu embóliu. Na PT/INR - sledovanie koagulácie krvi i v SR mnohí sa úspešne liečime. Dodržiavanie PT je pre pacienta dôležité, aby bol v normalizovanom stave stanovených hodnôt. Je vypracovaný zoznam potravín, kde sa udávajú hodnoty , ktoré pacientovi ukážu čo by mal jesť, aby sa u neho nezvyšovala koagulácia krvi. Koho by to viacej zaujímalo, MUDr. Petr Ksesler z Pelhřimovskej nemocnice poskytol na internete dostatok potrebných informácií.

Pľúcna embólia sa vyskytuje nielen u starších ľudí, ale aj u vrcholových športovcov a vyraďuje ich z aktívnej činnosti na dlhé mesiace. Známa je aj blesková smrť udusením sa. Mnohí nevedia o tom, že trpia poruchou zrážanlivosti krvi a pri nadmernej INR zle dopadli. Potraviny svojou skladbou ovplyvňujú elimináciu a liečbu tvorbou vitamínu K, ktorý spôsobuje nadmernú zrážanlivosť krvi. Pravidelnou mesačnou kontrolou INR a príslušnou diétou dá sa úspešne viesť plnohodnotný život. V EU odhad chorých na poruchu zrážanlivosti krvi trpí cca 2 mil. ľudí.