PDA

View Full Version : Na Slovensku je to tak ?


ptrokan
18-04-2011, 10:40
V roku 1978 sme kúpili sústavu rybníkov vybudovanú v rokoch 1961-1962 od bývalého JRD ako stavbu s trvalým užívaním družstevných pozemkov. Každý rybník tvoria vybudované štyri hrádze, nápustný objekt a výpustný objekt. Po účinnosti zákona 229/1991 Zb ..., ktorý zrušil bezplatné užívanie pozemkov sme začali vykupovať pozemky, príp. uzatvárať nájomné zmluvy. Podľa vtedy dostupných informácií katastra na cca 18 ha vodnej plochy bolo v roku 1920 cca 1400 vlastníkov pozemkov. Našiel sa podnikavý subjekt, ktorému sa podarilo kúpiť od obce pozemky pod jedným rybníkom a tak sa stať vlastníkom pozemkov cca 60 % výmery rybníka. Teraz tvrdí, že keď je väčšinovým vlastníkom pozemku s druhom pozemku vodná plocha, tak je aj vlastníkom rybníka. Aké sú vlastne vzťahy a práva medzi vlastníkom pozemku a vlastníkom rybníka ? Podotýkam, že sa nejedná o prehradenie toku ale o vybudovanie všetkých hrádzí, náhonového zariadenia a výpustného zariadenia.
Ďakujem

Odbor komunikácie MPSR
29-07-2011, 09:00
V prípade vybudovaného rybníka, ktorý ste v minulosti nadobudli kúpou, ide o vlastníctvo stavby na cudzom pozemku. Náš právny systém takýto stav umožňuje. Je vecou dohody o nájme , za akých podmienok vlastník stavby a vlastník pozemkov bude rybníky užívať. Neuvádzate konkrétne o aké vlastníctvo ide. Ak je to vlastníctvo spoločnej nehnuteľnosti alebo spoluvlastníctvo vo vzťahu ku konkrétnemu pozemku, o podmienkach rozhoduje väčšinový vlastník. To ale takémuto vlastníkovi nezakladá právo na vlastníctvo ku stavbe. Odporúčame Vám obrátiť sa na súd, s návrhom na vysporiadanie pozemkov pod stavbou.

S pozdravom


Mgr. Peter Farkas
generálny riaditeľ
sekcie legislatívy