PDA

View Full Version : Chov jatocnych kuriat - ako zacat


milan.g
19-12-2009, 19:46
Chcel by som vyuzit dvor na pravidelny chov jatocnych kuriat vo vybehu. Moja predstava je nasledovna

1 - kupit kurata na chov, napr 20 ks raz rocne
2 - chovat ich vo vybehu s nejakym kurnikom na nocovanie
3 - po dosiahnuti jatocneho veku (12 tyzdnov) ich zabit, a ulozit do mraziaka

Chcem maso na rodinnu spotrebu, lebo tie rychlochovy z pultov predajni nestoja za nic. Neviem vsak ako zacat.

A - Ake plemeno je vhodne, je jedno ci su to kohutikovia ci sliepocky, ktore plemeno je minimalne agresivne
B - V akom veku ich kupovat, a co vsetko obnasa starostlivost
C - S akymi nakladmi pocitat pri krmeni.

obehal som vsetky clanky na internete co sa len dali, v okoli nemam nikoho kto by poradil, chcelo by to par spravnych rad od vas, co s tym mate skusenosti. Dakujem.

highlander
08-02-2010, 22:40
Na začiatok by nebolo od veci preštudovať si nejakú odbornú literatúru, na výkrm sa najlepšie hodia brojlerové kurence, ktoré môžete skúsiť odchovať po domácky. Záleži v akom veku kurčatá kúpite, odporúčam na začiatok zohnať aspoň 3-4 týždňové, ale aj tie potrebujú určitú teplotu pri odchove, zabrániť prievanu, vlhku a prašnosti v odchovni, a neskôr ak to počasie dovolí ich postupne privykať pobytu vonku. Na začiatok odporúčam kompletnú kŕmnu zmes pre brojlerové kurčatá danej vekovej kategórie, ktorú zakúpite v chovateľských potrebách a pomaly a opatrne prechádzať na domáce krmivo. Firma Gyron má momentálne v ponuke zaujímavý produkt kurča kalimero www.gyron.sk
Chápem váš záujem o tzv. "domáce mäso", ale bez vytvorenia optimálnych podmienok pre chov sa môžete dožiť sklamania...