PDA

View Full Version : Evidencia pozemkov podľa vyhlášky č. 249/2008


Marianna26
21-07-2009, 14:09
Dobrý deň prajem,

obraciam sa na Vás s otázkou v súvislosti s evidenciou pozemkov v zmysle vyhlášky MP SR č. 249/2008.

V zmysle § 1 ods. 1 písm. c) sa evidencia pozemkov vyhotovuje okrem iných aj na pozemky, ktoré nájomca vlastní a obhospodaruje.
Podľa môjho názoru toto je právna anomália.
Vo vzťahu k pozemkom, ktoré nájomca vlastní, táto osoba nie je nájomcom, ale vlastníkom.
Predpokladám, že v bode c) zákonodarca mal na mysli pozemky, ktoré obhospodaruje samotný ich vlastník? Nemôže sa nastať situácia, že vlastník, je nájomcom na vlastnom pozemku.
Ďakujem za vysvetlenie.

Odbor komunikácie MPSR
16-10-2009, 12:25
Vyhláška č.249/2008 Z. z. z dôvodu prehľadu o pozemkoch, ktoré nájomca obhospodaruje zaradil do evidencie aj pozemky, ktoré sám vlastní a obhospodaruje. Samozrejme, že nie je ich nájomcom a neuzatvára sám so sebou nájomnú zmluvu. Vyhláška vychádza zo zákona č. 504/2003 Z. z. o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov, kde § 14 ods. 2 hovorí o povinnosti viesť evidenciu pozemkov nájomcom, ktoré má prenajaté a ktoré sám vlastní a obhospodaruje.



S pozdravom


JUDr. Jaroslav PUŠKÁČ
generálny riaditeľ
sekcie legislatívy