PDA

View Full Version : Problém s kozou....


bigjoe
13-07-2009, 17:05
Dobrý deň, vie mi niekto poradiť prečo sa v mlieku kozy po dvoch dňoch usadí krv? Mám 4 ročnú kozu, 3x sa okotila. V máji som odstavil kozliatka a začal som ju dojiť. Od začiatku sa vo flaši usadí krv. Je to nejaká choroba alebo len prasknuté cievy? Je to dosť nechutné, rád by som ju vyliečil. Za radu vopred ďakujem.

jopal1
24-11-2009, 07:01
Velmi ma mrzi, ze nikto neodpovedal, mam ten isty problem. Po dojeni sa najskor krv nasla len na dne v usadenom mlieku, no v priebehu cca 2 mesiacov jej podiel stupa a uz je viditelna aj pocas dojenia, ked mlieko je cele zafarbene do cervena. Nenajde sa dobra rada? Poranenie vemena vylucujem.

mikluš
24-11-2009, 17:12
Pred rokom sme mali tiez taky problem. Sprvu sme mysleli ze je to poranenie vemena. Problem neustaval, kupili sme mladu kozu. No staru sme nechali, lebo uz bola kotna. Po okoteni som ju chcel zarezat. Lenze problem sa vyriesil bez toho aby sme nieco robili a mlieko je znovu bez krvi. Skuste sa poradit z veterinarom ak vam nevie poradit nikto z vasho okolia.

jopal1
25-11-2009, 07:31
Vdaka za pomoc. Vet bez obhlidky povedal, ze to su popraskane zilky na vemene, objedna nieco a pichne sa to koze. Dam vediet. Moja je tiez 2.mesiac kotna, som tiez predpokaldal, ze po zasuseni sa to zahoji same, ale este trochu doji,bolo by skoda ju nasilu zasusat. Zootechnik od krav povedal, ze treba veta, bo to moze byt aj nejaky zapal, tak uvidim...

jarajaro
14-12-2009, 23:57
najspolahlivejsie je dat mlieko vysetrit ci sa v nom nenachadzaju zlozky zapaloveho charakteru.da sa to za poplatok v blyzkej mliekarni urcite poriesit.co sa krvi v mlieku tyka je to ak to nie je patologicky stav infekcie prirodzene.nie je to zrovna na pohlad chutne ale nesmieme zabudnut ze mlieko sa vo vemene tvori z krvi a moze sa stat ze pri prudkych laktaciach alebo pri dojeni sa naozaj moze poskodit cievka ktora farby mlieko.pri opakovanych sezonach dojenia sa to moze opakovat a dokonca je dost pravdepodobne ze potomstvo bude mat ten isty problem.ale v podstate ak sa nejedna o zapal je aj taketo mlieko pozivatelne bez ujmy no na produkty sa vobec nehodi.

jopal1
15-12-2009, 07:59
Uzavrel som to zatial tak, ze som kozu zasusil, aplykoval som do vemena nejake antibiotikove injekcie na zasusenie, co sa davaju kravam a po okoteni uvidim, ci sa to bude opakovat. Ak ano, bolo by to skoda, lebo je to sice prvoska koza, ale dobra ako povahovo, tak aj laktacne...S tou mliekarnu to nie je zly napad, ale my tu na okoli nemame.

marika
12-03-2010, 23:53
Odporucam dat si vysetrit vzorku mlieka (kontakt na http://www.svpudk.sk) - s velkou pravdepodobnostou ide o stafylokoka alebo streptokoka. Mlieko v tomto pripade netreba uzivat (velmi pravdepodobny prenos na cloveka s naslednymi zdravotnymi problemami), mlieko nie je vhodne davat ani ostatnym domacim zvieratam. Kozu je nevyhnutne preliecit antibiotikami (pri rozbore mlieka je vhodne poziadat o stanovenie citlivosti, aby liecba bola adresna) - najlepsie kombinovane, t.j. do struku a sucasne injekcne do svalu. Je vhodne po skonceni liecby zopakovat vysetrenie vzorky, pretoze je mozne, ze bude nutne nasadit opakovanu liecbu. V pripade, ze vysledky budu stale pozitivne, je najlepsie chuderku viac netrapit... :(
Zelam skore vyzdravenie kozenky :)

jopal1
13-03-2010, 07:07
Fuha, tak si ma moc nepotesila. Akurat ma tyzden stare 2 kozliatka. Su pekne, maju sa k svetu. V kazdom pripade dakujem za radu a skonzultujem to s nasim vetom, co na to povie on. Priznam sa, nejake vzorky a posielanie a liecenie ma neoslovilo. Koz mam 5 velkych a teraz 5 malych (jedna zostala jalova), tak ak sa to nezlepsi, bud ju dam na vypasanie niekomu, alebo pojde do klobas... (I ked by ma zaujimalo, ak je to spomianý bacil, asi ani na komzum moc nebude, ze?):confused:

mikluš
13-03-2010, 18:23
Uz som pisal ze sme mali podobny problem, ktory sa upravil,vid visie. Mlieko som vtedy konzumoval a dodnes konzumujem len surove, bez zdravotnych nasledkov. Pred nedavnom som ho predsa len dal vysetrit na veterinarnej sprave. Je v poriadku, vhodne aj na priame pouzitie bez pasterizacie. Myslim ze ak by sa vo vasom pripade jednalo o nakazu mlieka, nema to ziaden vplyv na meso. Ak ale napichate kozu antibiotikami tak meso uz nebude na jedenie vhodne nejaky ten cas.

jopal1
13-03-2010, 19:10
... Ak ale napichate kozu antibiotikami tak meso uz nebude na jedenie vhodne nejaky ten cas.
To je jeden z dovodov, preco sa mi do antibiotik nechce. Kozlence su zatial zdrave, myslim, ak by bol problem s kokmi, asi by im to prvym vadilo. Pockam, az bude trava a viacej mlieka, kozu odojim a uvidim ci to preslo... Dik za radu.
P.S. Ja mlieko prevaram, bo som nasiel viac dovodov pre, ako proti...:confused:

mikluš
13-03-2010, 21:36
Nech sa vam dari.

marika
14-03-2010, 20:56
Kozie mlieko je jeden uzasny nielen napoj, ale hlavne liek na mnohe problemy, preto je idealne ho pit v surovom stave, lebo su v nom zachovane vsetky dolezite vyzivove zlozky. Ale tak ako clovek, i koza ma pravo ochoriet. Niekedy aj my sa dokazeme vyliecit bez lekara a bez liekov, ale obcas musime siahnut aj po nich. Tak isto je to i pri nasich zvieratach. Pretoze my doma pijeme kozie mlieko vylucne neprevarene, aby sme mali istotu, ze mlieko je zdrave, davame si ho pravidelne vysetrovat. Je to sice praca naviac, ale urcite to stoji za to :) Ved to robime pre seba a nase deti. (inak tie "koky" v nasom tele sposobuju zapaly rozneho druhu - ono sa to hned nemusi prejavit, ale pri dlhodobom posobeni skor ci neskor sa to preukaze; hlavne ak nie je organizmus dost odolny - nestrasim, len hovorim z vlastnej rodinnej skusenosti :( ) A co sa tyka tych malych kozliatok, im vobec nevadi, ak matke budu podavane antibiotika. Antibiotika maju ochrannu dobu cca od 48 hod. do 30 dni, takze kym sa kozliatka odstavia a mlieko sa bude uzivat na ludsky konzum, koza uz bude zdrava.

jopal1
15-03-2010, 06:54
Mam velmi dobru znamu byvalu primarku z inf. oddelenia, ktora sa zhrozila, ked som jej povedal, ze pijem neprevarene kozie mlieko. (Ano, aj ja som pil). Povedala mi par dovodov preco nie. Neveril som jej, tak som sa na internete presvedcil, ze ma pravdu. A ako som pisal pred tym, negativa z nasej lokality nevareneho prevysuju pozitiva, tak prevarame...A k tomu vysetreniu...Je to dobra vec, ale dnes odojim, hned poslem a este je mlieko na ceste do ustavu a uz mam doma ine, ako som nadojil vcera...:mad:

marika
15-03-2010, 15:52
Samozrejme, je to vec nazoru a hlavne skusenosti. Pred 15 rokmi lekari nevedeli pomoct mojej dcere, tak sme to vyskusali s kozim mliekom (pre istotu2x prevaranym) a napriek tomu, ze jej zdravotny stav sa rapidne zacal zlepsovat, ma detska lekarka vykricala, ci som normalna podavat kozie mlieko, ci chcem dieta uplne zabit :mad: Zmenila som lekarku a ta bola nadsena, ze sme to skusili s kozim mliekom, ked uz medicina zlyhala :). Zaujimal by na nazor p.primarky, ci napr. aj vodu mame pit jedine prevarenu (v neprevarenej je mnohokrat ovela horsi "zverinec" ako v mlieku). Ja sa tejto problematike venujem uz viac rokov, sledujem rozne nase (tych je malicko), ale hlavne zahranicne vyskumy v tejto oblasti, spolupracujem s mnohymi odbornikmi, ktori sa tomu dlhorocne venuju - vdaka tomu preferujeme v nasej rodine kvalitne surove mlieko. Este raz - je to vec nazoru, kto nema istotu, nech radsej prevari, urcite to mlieko aj tak bude lepsie ako "krabickove" (to, ze kozie mlieko je medzi jednotlivymi vysetreniami zdrave, sa pri ziskani skusenosti zistuje denne senzoricky. Okrem denneho prezerania zdravotneho stavu kozy pri kazdom dojeni sa sleduje stav mlieka - jeho farba, vona, chut - mlieko na skusobnej domacej vzorke nevlockuje, je biele, je sladucke, zdrave mlieko urcite NEZAPACHA a nema chut koziny). Inak to denne pozorovanie je uz rutina, vobec to nezaberie cas - je to uz samozrejmost ako umytie ruk pred jedlom.... Prajem vela radosti so zdravym mlieckom :)

jopal1
16-03-2010, 07:10
Hmm. Ja som dostal pred 20mi rokmi boreliozu a vychadza mi to jedine z kozieho suroveho mlieka. Ale v poslednej dobe sledujuc dianie okolo vakcin, zacinam pripustat aj moznost nakazy od protichripkovej vakciny, ktoru si davam pravidelne dlhe roky aplykovat. Ano zhodneme sa urcite na tom, ze zdrave kozie mlieko je najlepsie surove, len nemam tu istotu. Ale na druhej strane mam tiez overene, ze prevarene vydlzi dlhsie bez chutovych zmien ako surove... V kazdom pripade sa na zaklade tvojich info chystam oslovit veta s moznostou analyzy mlieka. Len 5 vzoriek asi bude dost drahych. Ci pomiesat to vsetko do jednej a v pripade pozitivneho vysledku to rozdelit?

mikluš
16-03-2010, 09:46
Najprv treba ist na veterinu pre sterilne skumavky. Potom sa oddoji z kazdeho cecka a co najskor odnesie na vysetrenie. Myslim ze jedno vysetrenie stoji cca 5eur. Kysle mlieko a syr z prevareneho normalne neziskas. Su prostriedky pre zvierata proti kliestom s ucinnostou myslim na pol roka,ale viac a presne by vam o tom povedal veterinar. Su urcene pre hospodarske zvierata. Suroveho mlieka by som sa v ziadnom pripade nebal, az na tu kliestovu nakazu. Doma sme pili mlieko od krav,ktore nebolo nikdy vysetrene.

marika
16-03-2010, 20:50
Ja si chodim po sterilne skumavky priamo do labaku, kde potom aj odovzdam vzorky (robia inak aj zbery v ramci regionov - len treba sa s nimi dohodnut). Je pravda, ze sa dat aj len jedna spolocna vzorka, len ak su vysledky pozitivne, neda sa zistit, ktore kozy treba liecit (potom treba tak ci tak dat vzorky od kazdej kozy zvlast vysetrit). Co sa tyka kliestov a vselijakej havede, my nase kozy natierame Butoxom - mame s tym dobre skusenosti - ked pridu prve teple dni, kozy okupeme so samponom na psy (nie je podmienkou kupat, ale nase kozy kupanie miluju) a potom im chrbat natrieme Butoxom - ucinkuje to naozaj dlhodobo.

jopal1
17-03-2010, 07:05
Ten Butox je dobra rada, kde to dostat, v lekarni? Ja na psov pouzivam Neostomozan, ale na potr. zvierata to nie je... Kupanie neuznavam, nakolko sa nim odmastuje srst, moje kozy su v lete celodenne vonku, bez moznosti skryt pred dazdom a to by srst nasiakla... Ako citam rady ohladne vysetrenia, je to dost fin. narocne...Kazdy cecok 5€x10+postovne+opakovane... no neviem...:confused:

jopal1
05-05-2010, 08:13
Naviazem na tie klieste. Po zistovani po forach mam overene, ze ziadna ochrana nie je 100% a radsej teda to mlieko prevarim, ako riskovat nejake kliestove svinstvo. A u nas je teda kliestov dost, i ked na kozy az tak nejdu, ako na psov...
Ale posmeleny vasimi radami, mam dalsi problem. Vsetky kozy uz veselo bez problemov na zelenom pasiem, ale mam problem asi s asi 5 rocnym capom. Akonahle ho dam na pasu, zacne druhy den dost silno hnackovat. Samozrejme ide na 4-5 dni na ciste seno, hnacka prejde, opat na hodku-dve na zelene a opat hnacka. Toto sa opakuje od marca a neviem ho na tu travu zvyknut. Uz som rozmyslal, ze ho necham past aj s hnackou (je mu strasne za kozami smutno), ze snad sa to upravi same, ale mam strach, bo raz mi takto jedna koza uhynula. Co navrhujete?:confused:

jopal1
27-05-2010, 07:03
Potrebuje surne nejaky kontakt, nalepsie telefonicky,na veterinara, co sa zaobera kozami....Surne! Dakujem.

jopal1
28-06-2010, 12:19
Tak aby som pomohol aj dalsim. Predmetnu kozu uz normalne dojime, kozlencom uz davat nechce. Zo zaciatku mala dost malo mlieka, som myslel, ze to bude nasledok zapaleneho vemena. Ale uz sa pekne rozdojila (som odcervoval, bo sa mi nezdali vsetky kozy). Mlieko je OK, bez krvi, takze diagnozu definujem ako zapal vemena a popisovana liecba 100% zabrala.

Jozef5551
24-09-2010, 07:03
Dobre ranko mam tiez problem s kozou, krv v mlieku niekedy je cele ruzove
jopal1 prosim ta aka liecba to bola co si jej daval poradte aj iny zatial dakujem

jopal1
24-09-2010, 08:02
Jak som pisal na zaciatku, kupil som to na druzstve, oni to davaju kravam pri zasusani. Nazov neviem. Je to nejake antibiotikum, ktore sa strikne cez otvor v cecku do vemena. Koza strati mlieko a zaroven sa vemeno vylieci. Liecba ale nie je zaujimava, mna viacej zaujima povod krvacania. Kolko ti koza dojila, ked zacala krvacat? Mne teraz asi pred mesiacom sa opat u tej istej koze objavila. Znamy mi poradil, ci to nie je tym, ze ma strasne vela mlieka a popraskaju zilky a to sa potom rozvinie do zapalu. Tak som ju asi 4 dni dojil aj cez obed, vysadil srot a krv sa stratila. Neviem co to s tym suvisi, ale moze. Ale vo vseobecnosti teraz ide dojivost rapidne dole, tak neviem ci je to tvoj problem. Este je varianta, ze sa niekde udrela do vemena (na to su fakt citlive). Ak to neprejde same, tam pomozu len antibiotika a tym padom mlieko je ludom nepitne, takze je lepsie asi to zasusenie. Ak by si mal problem to zohnat, mozem ti pomoct a poslat, ale je to dost drahe...

Jozef5551
24-09-2010, 18:49
Dakujem za odpoved dnes som bol u veterinara dal mi skumavky na odber mlieka a posle to na rozbor potom budem vediet ci je to virus alebo tie zilky....
to dojenie viac 3krat denne som robil aj ja ,ale zatial nic koza mi doji denne 3 az 3,5 litra zatial mozno rovnako ,vies nam este kozicku 6mesacnu to je vlastne od tejto kozy co mam s nou problem a raz mi usla a vycecela vsetko mlieko rozmyslam ci jej ta nemohla nejako ublizit
a odkial si jopal1 ja som od topolcan

dovidenia

Jozef5551
24-09-2010, 19:08
este sa opytam to zasusenie kolko to trvalo pokedy sa zase rozdojila.ja ked som daval antibiotika do cecku to boli 3striekacky kazdy den jedna tak po poslednej je ochranna doba 72 hod potom mozes mlieko znovu konzumovat zamozrejme ak su odstranene problemi ja som to kupil u veterinara 3ks=6euro
to mlieko ni da na rozbor tiez veterinar
ale dali by mi to aj na okresnej vaterinarnej sprave dnes som bol aj tam
to vysetrenie na mikroorganizmi stoji 5eu
potom je tam este vela dalsich vysetreni streptokoky,mastitida...
ze vraj to prve je taky zaklad.
kolko chovate koz a ako vyuzivate mlieko .

jopal1
25-09-2010, 07:48
Som zo Zl. Moraviec. Mala koza jej urcite neublizila. Tie injekcie=aplikotory su 2 druhy. Jeden je len na liecenie, po urcitej dobe mozes znovu mlieko konzumovat. Ja som mal ale tie druhe, tie vemeno zasusia a zaroven dlhodobo liecia. Opatovne rozdojenie je mozne, az po okoteni. Ja by som doporucoval tie druhe, pretoze mlieko aj tak za mesiac-dva stratis a takto mas aspon istotu, ze to vemeno sa vylieci. Ak mas zaujem, skoc na moju stranku www.jopal.webnode.sk, tam je tiez nieco a mas tam aj mailovu adresu, mozeme komunikovat mailom. Mam 3 dospele kozy a capa a este 5 mladych jarnych koz, 1 si chcem nechat a ostatne na jesen pojdu na maso.
Hlavne daj vediet vysledok vysetrenia mlieka.

Majuška
08-08-2011, 10:37
Dobrý deň,chcela by som vás poprosiť o radu ...koza po okotení dostala zápal vemena a po liečbe prestala dojiť na jeden struk(má ho ovela menší než ten druhý)upraví sa to po dalšom okotení alebo je to už trvalý stav?? Už vopred dakujem:o

jopal1
09-08-2011, 07:07
S najvacsou pravdepodobnostou ide o trvaly stav (ak sa jedna o prvosku). Po dalsom okoteni moze koza opat zacat dojit na dany struk, avsak urcite menej, ako na ten zdravy. Na druhej strane, zdravy bude produkovat viacej mlieka, takze podoj sa velmi nezmeni.

pavla lazarkova
22-04-2012, 19:53
dobrý deň, prosím neviete mi niekto poradiť, koza sa nám tento týždeň okotila, ale z jedného struku nechce od začiatku dať malým piť. pijú len z jedného a evidentne im to nestačí. struk mala najprv naliaty a začal jej tvrdnúť, tak sme ju začali oddájať, aby z neho nestratila mlieko. po troch-štyroch dňoch sa jej to len zhoršuje. struk sa nalial krvou, je stále väčší ako ten druhý, začal mokvať a na povrchu sa začala robiť chrasta. ďakujem. pavla

jopal1
23-04-2012, 06:51
To sa stava velmi casto, ze koza "detom" nestoji. Bolo ju treba hned po okoteni sledovat a donutil davat z oboch ceckov. Dokonca mam kozlence, ktore si zvyknu pit len napr. z laveho cecka a pravy nevezmu do huby ani za boha. Ked sa to odsleduje na zaciatku, obycajne sa to potom spravi a koza stoji neskor dobre, ale mal som uz aj kozu, ktoru bolo cele obdobie pri copani drzat, inac im nedala. Povrchove poskodnie moze byt sposobene nespravnym dojenim. Co znamena "nalial sa krvou"? Pokial je to len trochu mozne, treba jedno kozla "naucit" pit z toho cecka. Slinami by sa povrch mohol zahojit...

Jozef5551
15-08-2012, 08:57
ZDRAVIM
volakedy som aj ja ziadal o radu pretoze som mal krv v mlieku ,su tu moje starsie prispevky co som aplikoval ale bez uspechu.
az potom mi jeden pomocnik u veterinera povedal ze to bude v dojeni.tak som zmenil sposob dojenia a to tak ze som nedrzal struk v celej dlani ale dojim len za konceky je to tahsie pomalsie a musite sa to naucit odvtedy mam mlieko v poriatku

presvecil som sa o tom ked som bol na dovolenke a sused mi dojil kozu a zrazu bolo mlieko zase krvave pretoze to inac dojil

pre dojenim musite samozrejme umit vemienko ,s tim sa akobi pripravilo vemienko na lahsie dojenie