PDA

View Full Version : Naše chovy sa rušia pre.....


Ing.Ján Hájek
12-03-2007, 16:22
Ak nie vláda, tak prezident SR
Vnímam to tak, že mohli a mohli by pri oficiálnych cestách k návšteve spriatelených štátov, na najvyššej úrovni stratiť aj také slová, ktoré by boli veľmi potrebné a významné pre záujmy poľnohospodárov SR. Taktiež predniesť pri návštevách prominentov v SR také príspevky do debaty pri víne v chýrnych vinných pivniciach, resp. pri hostine poslednej leči po poľovačkách. Práve tam sú dobré vyhliadky pre naštartovanie úspešných obojstranne výhodných obchodných rokovaniach. Domnievam sa, že takéto stretnutia, kde sa hostitelia mienia pochváliť vysokým hodnostárom s tým atraktívnym , čo majú vo svojej krajine, také stretnutia sú predsa len efektívnejšie ako povinné pracovné obedy, ktoré v Interhoteloch sú aj sakramentsky drahé než neformálne formy pohostenia o ktorých som sa zmienil. Nie je to nič prevratne nového Avšak prevratne nová je nemohúcnosť našich prvých formácií exekutívy, že naše poľnohospodárstvo po r. 1989 nedosahuje také výsledky ako kedysi a čítame aj také príspevky, ako napr. Ošípané od anonyma autora Ferko3. Najlepšie dá sa situácia posúdiť napr. stavom v našom súdnictve. Keď sa občania nedokážu razantne domáhať spravodlivosti a takisto zlepšenia svojej situácie v podnikaní, potom to tak aj vyzerá. Verejnosť sa dozvedela, že na našich súdoch je cca 20 t. nevybavených súdnych sporov starších ako 5 rokov. Prečo sa súdne spory tak pomaly vliekli a nemuselo tomu tak byť, nad tým sa pozastavil terajší minister spravodlivosti. Nie bez príčiny mnohí predsedovia súdov boli vymenení.

„Naše“ denníky Pravda a Sme sú väčšinovým majetkom vlastníkov z UK a CH. Je priehľadné aj preto, že ich interpretácia toho, ako to u nás beží - vyzerá, nie je vždy OK v prospech SR. Jadrne a bez okolkov novinárom to nedávno povedal premiéer R. Fico aj s nevyberanými slovami

V SRo. počul som, ako moderátorka spomenula, že jeme rakúske bravčové mäso. Taká situácia tu už bola, že mäsopriemysel ponúkal za naše ošípané dumpingovú VOC 32 Sk/kg ž.v. Moderárorka s dobrým úmyslom provokovala ministra pôd., aby sa s tým chlapsky vyrovnal, čo sa doteraz nestalo. Keby bolo po jeho, určite by to bolo ináč, ale sme, alebo mali by sme byť poslušní v EÚ

Slušne obsiahla výčetka našla by sa v prirovnaní ako to vyzerá u dlhotrvajúcich nevyriešených súdnych sporov. V sektore MP SR na mnohé popísané krízové stavy sa už aj zabudlo a kritici – zvedavci bojazlivo sa pýtajú s rešpektom a nepodpísaní svojim pravým menom. Halia sa do anonymity, čo ja nemám rád a aj preto som opustil včelársku stránku. Okrem toho načo sa namáhať, keď exekutíva o to nemá záujem a vyzerá to tak, že radšej sú keď nemusia odpovedať a riešiť podnety zdola.

Kedysi za 1.slovenského štátu existoval Slovpol, za socializmu PNZP a export, import zvierat i výrobky živočíšneho pôvodu boli na dobrej úrovni. Po r. 1989 a najviac po vstupe SR do EÚ, kedy došlo k liberalizácii obchodu, zo ŽV nič neviem dobre predať. Kedysi na železnici bolo vidieť množstvo chladiarenských vagónov, ktoré prepravovali hlavne mäso. Vlakové súpravy - rýchlobežky úspešne prepravovali aj živé zvieratá, ktoré vo vagónoch boli kŕmené a napájané. . Dnes je v popredí kamiónová doprava. Stávalo sa., že kamión ukradli, alebo vykradli a súkromná firma ak nemala náklad poistený skrachovala. Riešenie malo by sa nájsť, ale každá firma podniká a jedná samostatne a potom vysvitne, že nevieme výhodne predať nič. Nevieme čeliť organizovanosti veľkých zahraničných firiem, atď. Potom je bežné, že nevieme dobre predať a exportovať ošípané - mäso napr. do Ruska, alebo med do EÚ. Bývalé spomenuté štátne podniky úlohy export, import zvládli, ale teraz rušíme chovy iba pre nemohúcnosť výhodného predaja spomenutých komodít. Nuž a MP SR keďže je mimo obliga, neorganizuje obchodnú činnosť, je liberalizácia obchodu, tak obmedzia sa na štatistické spracovanie našich neúspechov a delia eurofondy..

MARMIL
12-03-2007, 20:00
Váž. pán Ing,

v podstate by sa dalo súhlasiť s Vašim názorom, len je to obšírne a z každého
rožku trošku, nič konkrétne...:confused:

Ing.Ján Hájek
29-03-2007, 03:26
V SR je cca 200 t. užívateľov VRI. Výkonní poľnohospodári k tejto téme sa nevyjadrujú, lebo v každom poľn. podniku je konkrétny príklad, ako boli a sú poškodzovaní a vykorisťovaní po r. 1989. Zakiaľ Česi dali sa na cestu blokády ciest na juhu svojej krajiny, slovenskí poľnohospodári, chovatelia ošípaných čučia. Veď starších ubudlo do dôchodku a mladí dedinu ak ešte neopustili, tak ju opúšťajú, migrujú tam, kde ich vláda chce mať, budú vyrábať automobily, elektronické zariadenia, atď. Nuž a táto spoločnosť nech ide ako ide. Zatiaľ sa sa u nás používa ¼ pesticídov ako v bývalej 15-ke EÚ. Náš konzument potravín tu ešte nie je dootrovený tak, ako tam. Naše PD predali krmivo pre ošípané za dobré ceny 15 – ke a opustili veľkovýkrmne a aj matečníky ošípaných, aj tam, kde 1 človek ošetroval 400 prasníc /PD Dvory n. Ž/. Tento poslušný národ slovenský nech konzumuje kontaminované potraviny ako napr. med vyrobený mimo ES. Číta táto „vyspelá“ spoločnosť konzumentov web. stránku http://www.svssr.sk/? Nikto sa nepozastavil nad tým, že okrem tradičných antibiotík, ktoré sa už po viac rokov zisťujú v dovezenom mede, pribudlo niekoľko neznámych škodlivín. Overte si to prosím v Rapid Alert Systéme na uvedenej adrese, čo nám veterinári signalizujú. Najväčšie prekladisko dovezeného medu zo zámorských krajín je v Brémacha a v Hamburgu. Nie je problém, aby zahraničné OR odtiaľ za babku nakúpili med a predávali ho s lukratívnym ziskom v SR. Postih zahraničných dovozcov je nevýrazný a ani o ňom nič nemusíme vedieť, MZd. SR ako keby sme ani nemali. Verejnoprávne média to nezaujíma, majú prednejšie témy ako napr. maturity. Pre zaujímavosť napíšem, že v nemocnici mňa ošetroval ošetrovateľ, ktorý sa pochválil tým, že z jeho ročníka ba SPTŠ v Šuranoch nikto nepracuje v poľnohospodárstve. Na SPU je viac takých poslucháčov, ktorí študujú iba preto, aby mali titul. Ak nemám pravdu, nech ktosi v tomto smere urobí o tom štat. prehľad.