AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Pôdohospodárske fórum > Živočíšna výroba
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Živočíšna výroba Diskusia na témy týkajúce sa živočíšnej výroby a veterinárnej starostlivosti...

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 18-05-2007, 16:13   #1
Peterdv
člen
 
Registrovaný od: May 2007
Príspevky: 1
Pošli správu cez ICQ Peterdv Send a message via Skype™ to Peterdv
Počiatočné Chov moriek

Dobrý deň,chcel by som Vás poprosiť ak mi viete poradiť s chovom moriek.Jednoducho všetko od začiatku.
Ďakujem

Peter Dvorský
Peterdv je offline   Odpovedať s citovaním
Sponzorované odkazy
Starý 17-11-2007, 20:53   #2
dzlubo
člen
 
Registrovaný od: Nov 2007
Príspevky: 11
Počiatočné Re: Chov moriek

Asi pred tromi rokmi som písal na túto tému a príspevok bol zverejnený aj v časopise Fauna. Posielam Vám svoj rukopis a prajem veľa zdaru v chove.
ODCHOV MORIEK V DROBNOCHOVE
Teplá jarné počasie je obdobím, kedy producenti odchovaných jednodňových moriek predávajú tieto odchované morky vo veku 6 až 8 týždňov na domáci odchov pre drobnochovateľoch. U týchto moriek dochádza k výraznej zmene životných podmienok. Kým v odchovných halách mali stabilnú teplotu, regulovaný svetelný režim, stabilnú mikroklímu a celodenný prístup ku krmivu vo forme kompletnej kŕmnej zmesi ( KKZ ) a pitnej vode.
Zmena prostredia, by sa mala vykonať, čo najšetrnejšie, aby sa v čo najväčšej miere eliminoval stres zo zmeny prostredia a technológie odchovu. Takéto morky i keď už majú najkritickejšie obdobie svojho života už za sebou ( plánovaný úhyn do 8 týždňa života je do 7 % ) pri prípadných podmienkach, ktoré plne nezodpovedajú ich fyziologickým požiadavkám veľmi citlivo reagujú, čo môže viesť k zníženiu telesnej hmotnosti, náchylnosti k chorobám až k celkovej poruche zdravia a následne k úhynu. Z tohto hľadiska je potrebné spraviť všetky opatrenia, ktoré zmiernia stres zo zmeny prostredia.
Pre priaznivé výsledky odchovu moriek je dôležité, aby prišli do vydenzifikovaného prostredia vrátanie kŕmitok a napájačiek. Podstielka tiež musí byť čistá a suchá, najlepšie sú hobliny vo vrstve o hrúbke 15 – 20 cm. Do odchovu zaraďujeme len zdravé jedince, rovnakého veku a od jedného producenta. Veľmi dôležitý je prechod vo výžive. Prvá 3 dni by mali skrmovať takú istú KKZ ako u producenta a v ďalších dňoch postupne k nej pridávať zvolené vlastné krmivo v dávke maximálne 25 %. Úplný prechod na vlastné krmivo by nemalo byť skôr ako 10 dní po zakúpení.
Rast mladých moriek je veľmi dynamický, a preto optimálna výživa pre zdarný odchov je rozhodujúcim faktorom. Pre prídomový chov moriek, ktorý sa vyznačuje tým, že morky sú cez deň vo výbehoch z nízkou koncentráciou zvierat na jednotku plochy a často je dokŕmovaná objemovými krmivami ( trávnatý porast vo forme pastvy, zemiaky, repa, žihľava, lucerna, kuchynský odpad a pod. ). Hlavným zdrojom pre rast svaloviny morky však tvorí obilie. V súčasnosti sa osvedčuje skrmovanie kombinácia pšeničného šrotu, kukuričného šrotu a doplnkovej bielkovinovej kŕmnej zmesi ( obsahuje už i vitamíny a minerálne látky v optimálnom množstve ) v pomere 4,2 : 2,8 : 3. Mäso morky obsahuje až 33 % bielkovín, a preto prísun bielkovinovej a vitamínovej výživy tvorí základ vysokej životaschopnosti, tvorby mäsa a celkovej úžitkovosti.
Celé obdobie odchovu a rastu moriek má v závislosti od intenzity rastu má 3 hlavné fázy:
I. Od vyliahnutia do 8 týždňov veku – najväčšia náročnosť na intenzitu výživy a jej kvalitu, túto fázu spravidla prekonávajú u producenta.
II. Do 20 týždňa veku – v tejto fáze pretrvávajú pomerne vysoké nároky výživu pre najintenzívnejšiu tvorbu telesného prírastku, pozostávajúceho prevážne z bielkovín.
III. Obdobie do skončenia rastu a odchovu – v tejto fáze sa chovateľ rozhoduje do akej hmotnosti bude morky chovať. Pre morky je charakteristická vzájomne rozdielna intenzita rastu, moriaci majú vyššiu spotrebu krmiva ale tomu zodpovedá denný prírastok hmotnosti. Pre ekonomiku chovu je veľmi vhodné morky chovať maximálne do 10 kg živej hmotnosti a moriakov dokrmovať do vyšších hmotnosti podľa hybridu i cez 20 kg živej hmotnosti. Moriaci veľmi dobré zúžitkujú ako doplnkové krmivo v jesennom období záhradný odpad ( jablka, hrušky, lístie z repy a pod. )
Pri odchove moriek, kde je základom výživy KKZ (vyrábaná ako MR 1 – 3 ) je potrebné minimálne 7 posledných dní pred skončením odchovu vylúčiť z výživy moriek, pretože tieto zmesí obsahujú kokcidiostatikum a kvôli vylúčeniu rezíduí liečiv z tela zvierat sa musí skrmovať KZ bez liečiv ( MR – 4 ).
Pri klasickom prídomovom odchove často spojený i pastvou moriek, kedy nie sú morkám podávané preventívne liečiva je potrebne každodenne sledovať celkový zdravotný stav, spotrebu krmiva a vody, celkové správanie zvierat. Pri akýchkoľvek príznakov ( hnačky, malátnosť, ospalosť a pod. ) privolať veterinárneho lekára a po jeho diagnostike zahájiť liečbu. Veterinár posúdi, zvlášť u moriek, ktoré sú už v jatočnej zrelosti liečbu aj z ekonomického hľadiska a podľa štádia ochorenia i prognózu na vyliečenie. Úhyn čo i len jedného moriaka vo vyššej hmotnosti výrazne ovplyvni ekonomiku celého odchovu, a preto netreba ísť do zbytočného rizika.
Dodržiavaním všeobecných zásad v zabezpečení kvalitnej výživy a opatreniach, aby odchovávané morky nedostali do styku s choroboplodnými mikroorganizmami ( doporučuje sa oddelený chov moriek od ostatnej hydiny ) sú vytvorené všetky predpoklady, pre dobrý odchov s vysokou ekonomickou návratnosťou.
dzlubo je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 24-05-2008, 09:05   #3
beijmanli
člen
 
Registrovaný od: May 2008
Príspevky: 4
Unhappy Confidence in yourself

Confidence in yourself is the first step on the road to success.-------------------------We provide all WoW Gold services. You can buy WoW Gold Cheap WoW Gold here!Welcome to our website for you World of Warcraft Gold,WoW Gold,Cheap World of Warcraft Gold,buy cheap WoW Gold,real WoW Gold,sell WoW Gold,
__________________
The longest day has an end.
beijmanli je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 15-08-2010, 18:43   #4
Magdalena
člen
 
Registrovaný od: Aug 2010
Príspevky: 1
Počiatočné Re: Chov moriek

Prosim o radu.Druhy rok chovame morky a ked dosiahnu vahu priblizne 5-6 kg mavaju zltu hnacku. Vie niekto poradit co im podavat v takomto pripade? Dakujem.
Magdalena je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 04-10-2010, 11:32   #5
MultiEvinka
člen
 
Registrovaný od: Oct 2010
Príspevky: 4
Počiatočné Re: Chov moriek

Takže, výskyt žltej hnačky u moriek je vyvolaný podchladenim... myslim, že morka do 12 týždnov sa chováv vyhrievaných miestnostich /ale vetrat treba) a podstielka minimálne 15 cm! Treba sa poinformovat u veterinára, alebo možno i u chovatela, kde boli morky zakupené.. ale je to sposobené podchladenim
MultiEvinka je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 29-05-2012, 09:14   #6
petula610
člen
 
Registrovaný od: May 2012
Príspevky: 1
Počiatočné Re: Chov moriek

Dobry den,chcela by som vas poprosit o rdu,chovam prvy rok morky,kupili sme ich ako 7tyzdnove...Teraz maju 13tyzdnov a dostali silnu zltu hnacku,docitala som sa,ze to je podchladenim,co mam robit,ked uz hnackuju?Dnes rano som nasla moriaka s vykusnutou lebkou,nevedeli by ste mi poradit ,ze ake zviera to urobilo a popripade ako sa ho zbavit?Vopred dakujem

Naposledy upravil petula610 : 29-05-2012 o 14:02.
petula610 je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 23-06-2012, 08:41   #7
canavalka
člen
 
Registrovaný od: Jun 2012
Príspevky: 1
Počiatočné Re: Chov moriek

Dobry den,ja by som chcela,aby ste mi pomohli pri probleme s morkami.Morky sa zacali navzajom sklbat v oblasti kridiel az do krvy.Vobec neviem ako mam postupovat dalej, su cele od krvy.Mohli by ste prosim poradit.Dakujem.
canavalka je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 09-11-2012, 23:13   #8
cico001
člen
 
cico001's Avatar
 
Registrovaný od: Jun 2012
Príspevky: 5
Počiatočné Re: Chov moriek

dobrý neviete mi poradiť koľko kilo granúl skonzumuje morka od 6 tyzdnova do zabitia tak 15 kg ďakujem
cico001 je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 12-12-2012, 10:33   #9
stano5245
člen
 
Registrovaný od: Sep 2009
Príspevky: 14
Počiatočné Re: Chov moriek

kanibalizmus moriek spôsobuje nedostatok minerálnych látok, najmä železo a sodík,
žltá hnačka môže byť spôsobená podchladením, chorobou pečene alebo črevnou chorobou, treba sa informovať u veterinára
stano5245 je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 18-02-2013, 18:44   #10
janko5.5
člen
 
Registrovaný od: Feb 2013
Príspevky: 1
Smile Re: Chov moriek

Zdravim, ja si chcem teraz kupiť morkiaky ale neviem ako to mam vyriešiť chcem 3 kusy ale neviem či mam kupiť všetky moriaky alebo aj nejaku morku?? a čo taka morka je?? a vyžaduje?
janko5.5 je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je zapnutý/í
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 18:20.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..