AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR > Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (moderované fórum)
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (moderované fórum) Tu môžete klásť otázky ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 20-03-2014, 21:59   #1
Maroš Bujňák
člen
 
Registrovaný od: Jan 2007
Lokalita: Brezovica nad Torysou
Príspevky: 2
Počiatočné Čo mám dať včelám jesť ?

Vážený pán minister !
Vážené ministerstvo pôdohospodárstva !

V plnej úcte k Vášmu úradu sa pýtam ČO MÁM DAŤ VČELÁM JESŤ ?

Nie nie je to pokus o vtip, nie je to ani nezmysel a ani hlúpa otázka. Chcelo by sa mi napísať, že až príliš čierny humor aby to bol vtip.

Žiaľ nie je. Budem sa snažiť objasniť prečo....

Včela medonosná potrebuje pre svoju obživu nektár a peľ kvitnúcich rastlín a krov.
Ak túto obživu k dispozícii nemá alebo jej má málo, chradne a umrie. Jeden múdry človek povedal, že ak vymrú včely, o štyri roky neskôr zahynú aj ľudia. ...

Obhospodarujem 466 včelstiev v systéme ekologického poľnohospodárstva od roku 1999. Ako jediný v tejto krajine. Včely som prevzal od môjho otca, ktorý včelári od roku 1950, ja včelárim od ôsmich rokov, tohto roku to bude mojich 30 včelárskych sezón odpracovaných chovom ušľachtilého hmyzu.
Včely za tie roky zažili a PREŽILI množstvo pohrôm... od príchodu parazita Klieštika včelieho až po Nosema Cerana. Požiare včelníc a úľov, krádeže, ničenie ich príbytkov, ataky medveďov.... A hlavný problém -Úbytok včelej paše nielen v rozsahu ale aj v kvalite. Jedno včelstvo vykoná opeľovacou činnosťou hmyzomilných rastlín počas jedného roku prácu v hodnote 1500 €. Túto sumu včely ani včelár, ktorý sa o ne stará nikdy nedostanú. Je to verejno prospešná činnosť vykonávaná zo cťou v prospech krajiny kde sme. Včelstvo aby prežilo jeden rok potrebuje zjesť 100 kg glycidových zásob - medu a 50 kg peľu. Ak nemá glycidové zásoby tie sa dajú doplniť umelo sacharózou (cukrom). Ak nemá peľ tak ten sa nedá nahradiť ničím a včelstvo zahynie. Včely sú usilovné tvory, vedia si nájsť všetky kvety vo svojom okolí a zabezpečiť si obživu a prežitie. Tak ako za posledných 100 miliónov rokov. Problém je v tom, že za posledných 20 rokov včelej obživy - kvetov rastlín a kríkov rapídne ubudlo a ubudlo aj medovice ktorú produkujú vošky najmä na ihličnatých stromoch. Nadmerná ťažba spravila svoje. Jedľové a smrekové háje sú nenávratne preč. Aby som to nejak charakterizoval v číslach tak v rokoch 1960-1990 bol priemerný medný výnos na jedno naše včelstvo 30 kg. na poliach sa oralo a sialo, lúky sa kosili a spásali. 1990-2000 výnos 20 kg. Rozpad družstiev a štátnych majetkov. Pôda sa obrábala každý rok menej, lúky zarastené a zaburinené. 2000-2013 výnos sa znížil na 10 kg ! Nie včely nemám lenivé ani nemajú dáky zlý neduh. Len polia a lúky sú zatrávnené a je na nich minimum kvetov. Mulčuje sa vo veľkom aby sa "urodili" dotácie a na takto obhospodarovaných plochách rastú len odolné trávy a buriny, ktoré včelám nedávajú skoro nič. Jediným spoľahlivým zdrojom prísunu potravy včiel ostali náletové dreviny na 40 rokov neobhospodarovaných plochách, ktoré nestáli JRD a ŠM za obrábanie (svahy, podmáčaná a neplodná pôda). Rastú na nich hlavne: lieska, trnka, hloh, čerešne vtáčie a svíb. Samozrejme druhová skladba je pestrejšia ale tieto kry sú pre včely asi to najlepšie čo im v okolí ostalo. Žiaľ a neskutočná tragédia nastala v posledných dňoch, kedy miestny kolchoz začal vo veľkom výrub týchto drevín odôvodnený tým, že plochy sú TTP a musia byť vyčistené aby sa na nich "urodili" dotácie.... Chápem niekomu ide o dotácie aby generoval zisk. Samozrejme subjekt má na to všetky povolenia vrátane ochrany prírody ... Len je divné, že ochrana prírody dovolí zničiť zdroj včelej paše, hniezdiská, útočiská a potravinovú základňu vtákov, drobnej zveri. V posledných rokoch nastala práve v týchto porastoch revitalizácia populácií Vidlochvosta ovocného a feniklového, ktoré sú zákonom chránené ! Je toto ochrana životného prostredia? Samozrejme môžete mi ihneď napísať, že sa mám sťažovať tam ALE toto je aj problém Ministerstva pôdohospodárstva lebo ono vypláca platby na plochy. Toto je priama príčina ničenia biotopov a obživy zvierat ! 40 rokov náletové dreviny nikomu nevadili, nikomu tieto plochy nechýbali... Nazbierať peľ z liesky tento rok moje včely stihli. Za dva týždne by mala kvitnúť čerešňa vtáčia za tri týždne trnka, po nej nasleduje hloh a svíb. Aktuálne tieto porasty usilovne likviduje partia pilčíkov. A ja sa vážne pýtam najvyššej poľnohospodárskej ustanovizne tohto štátu: Keď včely vyletia za jarnou znáškou čo nájdu ? Štiepku z náletových drevín ? Čo budú jesť ? ČO MÁM DAŤ VČELÁM JESŤ ?
Maroš Bujňák je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 28-03-2014, 14:31   #2
Odbor komunikácie 1
Moderátor
 
Odbor komunikácie 1's Avatar
 
Registrovaný od: May 2011
Príspevky: 286
Počiatočné Re: Čo mám dať včelám jesť ?

Dobrý deň,

ďakujeme Vám za dôveru, s ktorou ste sa na nás obrátili so svojím problémom. Odpoveď na Vašu otázku pripravujeme. Ďakujeme Vám za trpezlivosť.

S pozdravom

Odbor komunikácie a marketingu
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
e-mail: [email protected]
Odbor komunikácie 1 je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je vypnutý
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 15:58.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..