AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR > Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (moderované fórum)
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (moderované fórum) Tu môžete klásť otázky ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 06-03-2008, 19:22   #1
Andrea
člen
 
Registrovaný od: Mar 2008
Príspevky: 1
Počiatočné pozemok pre výstavbu

Reagujem na odpoveď pani Mgr. Pallayovej- chcela by som si overiť, či som pochopila správne, že zákon 220/2004 Z.z., v §16 ods. 2 a v §17 ods. 2 časť b) hovorí, že o odňatie nie je treba žiadať ak návrh nepoľnohospodárskeho využitia poľnohospodárskej pôdy nepresahuje 1000m2 a je v hraniciach zastavanej obce, nebudem musieť ani žiadať o odňatie a tým ani platiť odvod za odňatie ako sa počíta v novela zákona o ochrane pôdy? ( V liste vlastníctva je pozemok zapísaný ako orná pôda, ale nachádza sa už v zastavanej časti a je určený územným plánom obce na výstavbu.) Taktiež sa chcem spýtať, ak využívam pozemok ako záhradu a sad, je možné v katastri zmeniť jeho druh? Ak áno, akým spôsobom a aké podklady k tomu treba.
Vopred ďakujem za odpoveď.
Andrea je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 14-03-2008, 12:45   #2
Odbor komunikácie MPSR
člen
 
Registrovaný od: Dec 2007
Príspevky: 318
Počiatočné Re: pozemok pre výstavbu

Za súčasného právneho stavu, to je podľa § 17 ods. 2 písm. b) zákona č. 220/2004 Z.z. rozhodnutie o odňatí poľnohospodárskej pôdy nie je potrebné okrem iných prípadov (ods. 2 písm. a), ak sa pozemok nachádza v hraniciach zastavaného územia obce k 1.1.1990, a ak nejde o plochu väčšiu ako 1000m2. Údaj o tom, či sa pozemok nachádza v hraniciach zastavaného územia obce k 1.1.1990, je obsahom katastra nehnuteľností a poskytuje ho príslušná správa katastra.

Záhradu a sad je možné meniť na iný druh pozemku, musíte však vedieť na aký druh pozemku ho meníte, musíte byť konkrétny. Ak chcete na záhrade stavať, ide o zmenu poľnohospodárskeho pozemku – záhrady na ostatnú plochu.
Ak sa táto záhrada nachádza v zastavanom území obce k 1.1.1990 a ide o zmenu do 1000 m2 príslušný obvodný pozemkový úrad nevydáva rozhodnutie o odňatí, postačuje požiadať OPÚ o stanovisko k zámeru výstavby na poľnohospodárskej pôde podľa § 17 ods. 3 zákona č. 220/2004 Z.z.

Podľa návrhu novely zákona 220/2004 Z.z. bude sa musieť odvod platiť aj v zastavanom území, tento problém je však v súčasnosti ešte diskutovaný a smerujeme ho tak, aby sa odvody v zastavanom území obce neplatili.

S pozdravom

Mgr. Michaela Pallayová
poverená zastupovaním generálneho riaditeľa
Sekcie legislatívy a pozemkových úprav
Odbor komunikácie MPSR je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je vypnutý
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 14:02.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..