AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR > Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (moderované fórum)
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (moderované fórum) Tu môžete klásť otázky ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

Ukončená téma
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 06-01-2012, 17:09   #1
mirvin
člen
 
Registrovaný od: Jan 2012
Príspevky: 0
Počiatočné Náhradné pozemky a pôvodný vlastníci

Dobrý deň.
Od roku 1992 obhospodarujem necelých 30 ha, ktoré mi vtedajšie poľnohospodárske družstvo vydalo na základe LV a "Dohody o vydaní nehnuteľnosti" medzi vtedajším poľnohospodárskym družstvom a mnou. Jedná sa o parcely, ktoré sú v osobnom vlastníctve mňa a manžela nadobudnuté dedičstvom. Parcely boli vydané na náhradných pozemkoch. Rozhodnutie vydal pozemkový úrad 10.2.1993. Okrem iného sa v ňom uvádza citujem: "Toto rozhodnutie o vlastníckych a užívateľských pomeroch podľa neho platia do schválenia projektu pozemkových úprav podľa §13 od. 3 zákona 330/1991, ktorým sa budú upravovať vlastnícke a užívateľské pomery k pozemkom v rámci celých katastrálnych území... ".
Na základe tohoto rozhodnutia boli tieto pozemky riadne geodetmi vytýčené. Dodnes komasácia pozemkov v katastrálnom území neprebehla. V decembri 2011 sa u mňa hlásili vlastníci pôvodných parciel. Žiadali spísať nájomné zmluvy o nájmoch z pôdy. Odvolávali sa zákonom 285/2008, pretože nový podnik, ktorý nastúpil po poľnohospodárskom družstve neuzatvoril s vlastníkmi pôdy nájomné zmluvy, pretože ich parcely sa nachádzajú na mieste, kde mám ja vytýčené náhradné pozemky. Ako túto situáciu riešiť?
Kompetentným ďakujem za odpoveď.
mirvin je offline  
Starý 30-01-2012, 10:10   #2
Odbor komunikácie 1
Moderátor
 
Odbor komunikácie 1's Avatar
 
Registrovaný od: May 2011
Príspevky: 244
Počiatočné Re: Náhradné pozemky a pôvodný vlastníci

Dobrý deň,

Vo Vašom prípade sa jedná o dočasné náhradné užívanie pozemkov, ktoré Vám boli dané podľa §15 zákona č. 330/1991 Zb. o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách, ďalej len „zákon o pozemkových úpravách“.
Uvedené ustanovenie zákona upravovalo tzv. zjednodušené a zrýchlené postupy. Podľa novelizovaného znenia zákona o pozemkových úpravách z. č. 256/2001 Z. z. stráca platnosť rozhodnutie vydané podľa § 15 zánikom poľnohospodárskeho podniku bez právneho nástupcu. Zmienené ustanovenie, §15 zákona o pozemkových úpravách bolo zákonom č. 571/2007 Z. z., vypustené a „náhradné užívanie“ podľa vydaných platných rozhodnutí bolo upravené v prechodných ustanoveniach zákona § 42 ods. i. Podľa tejto úpravy zaniká právo náhradného užívania už dňom nadobudnutia právoplatnosti uznesenia súdu o začatí konkurzného konania na majetok poľnohospodárskeho podniku.

Z textu, v ktorom ste popísali súčasný stav vyplýva, že pravdepodobne poľnohospodársky podnik zanikol. Vlastník pozemku, ktorý obhospodarujete má právo na nájom za svoje pozemky. Vy za Vaše pozemky požadujte nájom od subjektu, ktorý ich užíva.

S pozdravom,

Zsolt Simon
minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Odbor komunikácie 1 je offline  
Ukončená téma


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je vypnutý
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 00:31.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..