AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR > Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (moderované fórum)
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (moderované fórum) Tu môžete klásť otázky ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

Ukončená téma
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 12-09-2011, 12:39   #1
podiel
člen
 
Registrovaný od: Sep 2011
Príspevky: 1
Počiatočné Vyrovnaci podiel - sposob vypoctu

Vážený pán minister,

týmto si dovolujem obrátiť sa na Vás s prosbou o usmernenie. Jedná sa mi o nasledovný problém:

Nebohy otec mojho znameho bol členom polnohospodarskeho druzstva. V zmysle platnych zakonov (najma ustanoveni obchodneho zakonnika) a stanov druzstva ma dedic narok na vyrovnaci podiel. Existuje nejaky vseobecny vzorec, podla ktoreho sa da vypocitat vyska vyrovnacieho podielu?

Podla nasho nazoru totiz druzstvo vypocitalo vyrovnaci podiel nespravne. Radi by sme skontrolovali spravnost vypoctu vysky vyrovnacieho podielu ktory urobilo druzstvo.

Pytali sme sa na sposob vypoctu na inych druzstvach, no ich odpovedi nam nepomohli (vacsinou bol vsade iny sposob a podla nas nespravny-nekorespondujuci z obch.zakonnikom).



V obchodnom zakonniku sa v §233 pise:

§233 ods 2:
Vyrovnací podiel sa určí pomerom splateného členského vkladu doterajšieho člena násobeného počtom ukončených rokov jeho členstva k súhrnu splatených členských vkladov všetkých členov násobených ukončenými rokmi ich členstva.

§233 ods 3:
Pre určenie vyrovnacieho podielu je rozhodný stav čistého obchodného imania družstva podľa riadnej individuálnej účtovnej závierky za účtovné obdobie, ktoré predchádza účtovnému obdobiu, v ktorom členstvo zaniklo. Pri určovaní výšky vyrovnacieho podielu sa neprihliada na imanie, ktoré je v nedeliteľnom fonde, a ak to vyplýva zo stanov, aj v iných zabezpečovacích fondoch. Takisto sa neprihliada na vklady členov s kratším ako ročným členstvom predo dňom, ku ktorému sa ročná účtovná závierka zostavuje.

§233 ods 5:
Ustanovenia odsekov 2 až 4 sa použijú, len pokiaľ stanovy neurčujú inak.


V Stanovach dotycneho druzstva sa mimo iného pise:

Odsek:
Členstvo zaniká :
- písomnou dohodou
- vystúpením
- vylúčením
- prevodom členstva
- u fyzickej osoby smrťou člena
- u právnickej osoby vstupom do likvidacie, vyhlasenim konkurzu a jej zanikom
- zanikom družstva

Odsek:
Pri zániku členstva za trvania družstva má doterajší člen alebo jeho dedičia nárok na vyrovnávací podiel z čistého obchodného imania a to pomerom splateného celkového členského vkladu násobeného počtom ukončených rokov jeho členstva k súhrnu splatených členských vkladov všetkých členov násobených ukončenými rokmi ich členstva.




V zmysle stanov družstva a ustanovení obch.zakonnika §233 ods 2 sa mal podla nas pomer vypocitat nasledovne:


____________________Čvč x pur_________________________
Čvč 1 x pur 1 + Čvč 2 x pur 2 + Čvč 3 x pur 4 + ... + čvč n x pur n


Kde :
n..........je počet členov družstva
Čvč ..... je člensky vklad člena
Čvč 1 ...je členský vklad člena č.1
Čvč n....je členský vklad n-tého člena
Pur.......je počet ukončených rokov členstva
Pur 1 ....je počet ukončených rokov členstva člena č.1
Pur n ....je počet ukončených rokov členstva n-teho člena



Družstvo však použilo nasledovný výpočet:

____Čvč x pur______
SUM čvč x priem pur

Kde :
SUM čvč .....je suma všetkých členských vkladov
Priem pur......je priemerný počet ukončených rokov členstva, ktoré družstvo vypočítalo nasledovne :

Priem pur = (pur 1 + pur 2 + pur 3 + ... + pur n) / n


Ktorý výpočet pomeru je správny?


Dalej si nie sme isti ako postupovat pre spravne urcenie :
- cisteho obchodneho imania
- cisteho obchodneho imania pre vypocet vyrovnacieho podielu

Pouziva sa pre urcenie cisteho obchodneho imania riadok 66 zo Suvahy, t.j. vlastne imanie druzstva ?


Co vsetko sa ma od cisteho obchodneho imania (vlastneho imania) pre vypocet vysky vyrovnacieho podielu odpocitat?

§233. ods 3 hovori ze sa ma odpocitat suma nedelitelneho fondu, a ak to urcuju stanovy tak i sumy inych zabezpecovacich fondov. Stanovy dotycneho druzstva nehovoria o ziadnych dalsich fondoch na ktore sa nema prihliadat pri stanoveni vyrovnacieho podielu.

Druzstvo vsak od vlastneho imania odpocitalo nasledovne sumy:
- vydane druzstevne podielnicke listy (pre neclenov druzstva)
- transformacnu rezervu
- nedelitelny fond

a takto ponizenu sumu vynasobilo pomerom (splateneho členskeho vkladu nasobeneho ...)


podla nas vsak malo druzstvo od vlastneho imania v zmysle obch.zak. a stanov druzstva odpocitat iba sumu nedelitelneho fondu a takto ponizenu sumu nasobit pomerom.


Za odpoved vopred dakujem
podiel je offline  
Starý 04-10-2011, 10:26   #2
Odbor komunikácie 1
Moderátor
 
Odbor komunikácie 1's Avatar
 
Registrovaný od: May 2011
Príspevky: 148
Počiatočné Re: Vyrovnaci podiel - sposob vypoctu

Prajem príjemný deň,

Podľa § 233 ods. 3 ObchZ pre určenie vyrovnacieho podielu je rozhodný stav čistého obchodného imania družstva podľa riadnej individuálnej účtovnej závierky za účtovné obdobie, ktoré predchádza účtovnému obdobiu, v ktorom členstvo zaniklo. Pri určovaní výšky vyrovnacieho podielu sa neprihliada na imanie, ktoré je v nedeliteľnom fonde, a ak to vyplýva zo stanov, aj v iných zabezpečovacích fondoch. Takisto sa neprihliada na vklady členov s kratším ako ročným členstvom predo dňom, ku ktorému sa ročná účtovná závierka zostavuje.
Čisté obchodné imanie vymedzuje § 6 ods. 3 ObchZ ako pojem, ktorý je z hľadiska rozsahu užší ako majetok podniku, lebo predstavuje majetok podniku (aktíva), od ktorého sa odpočítavajú tiež záväzky (pasíva), ktoré družstvu vznikli v súvislosti s podnikaním. Je to teda vyjadrenie rozdielu medzi aktívami a pasívami, čo treba chápať ako rozdiel medzi reálnou hodnotou obchodného majetku a záväzkov vzniknutých družstvu v súvislosti s jeho činnosťou, a to bez ohľadu na to, či sú súčasťou účtovníctva, alebo nie. Čisté obchodné imanie označuje výsledný majetok, ktorý zostáva po oddelení podnikových pasív.
Dôležitý je najmä fakt, že v Čl. 2 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky je vyjadrený princíp legality, podľa ktorého štátne orgány môžu konať na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákona.
Ministerstvo nie je oprávnené podávať záväzné výklady právnych predpisov, vstupovať do vzťahov medzi inými subjektmi práva, posudzovať ich, komentovať ich a preto moje stanovisko nemá žiadnu právnu záväznosť.
Odporúčam Vám, aby ste nenechali nič na náhodu a obrátili sa na skúseného právnika, ktorý Vám s Vaším dedičským konaním pomôže.

S pozdravom,

Zsolt Simon
minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Odbor komunikácie 1 je offline  
Ukončená téma


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je vypnutý
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 01:32.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..