AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Pôdohospodárske fórum > Živočíšna výroba
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Živočíšna výroba Diskusia na témy týkajúce sa živočíšnej výroby a veterinárnej starostlivosti...

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 09-04-2011, 22:08   #1
stano5245
člen
 
Registrovaný od: Sep 2009
Príspevky: 14
Počiatočné chov moriek

Kto mi poradí z chovom moriek. Kúpil som 100 jednodňových moriakov a už mi ostalo iba 70. Kde sa dá kúpiť kŕmna zmes pre mladé morky? Aká teplota by mala byť v miestnosti?
stano5245 je offline   Odpovedať s citovaním
Sponzorované odkazy
Starý 12-05-2011, 10:17   #2
stiffel
člen
 
Registrovaný od: Nov 2005
Lokalita: nitra
Príspevky: 91
Počiatočné Re: chov moriek

fuuu to je úhyn ..
dbajte viac o sucho ...
dostatok pohybu (aj na čerstvom vzduchu,
čistú podstielku
a vitaminovú bielkovinovú zložku v potrave
ak máte možnosť k šrotu pridajte tvaroh a sekanú žihľavu, nezabudnite na grid s dostatkom vápnika
stiffel je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 19-06-2011, 06:56   #3
dzlubo
člen
 
Registrovaný od: Nov 2007
Príspevky: 11
Počiatočné Re: chov moriek

Odchov moriek v drobnochove

Teplé jarné počasie je obdobím, kedy producenti odchovaných jednodňových moriek predávajú tieto morky vo veku 6 až 8 týždňov na domáci odchov pre drobnochovateľoch. U týchto moriek dochádza k výraznej zmene životných podmienok. V odchovných halách mali stabilnú teplotu, regulovaný svetelný režim, stabilnú mikroklímu a celodenný prístup ku krmivu vo forme kompletnej krmnej zmesi (KKZ) a pitnej vody.
Zmena prostredia by sa mala vykonať čo najšetrnejšie, aby sa v čo najväčšej miere eliminoval stres zo zmeny prostredia a technológie odchovu. Takéto morky, i keď už majú najkritickejšie obdobie svojho života už za sebou (plánovaný úhyn do 8 týždňa života je do 7 % ) pri podmienkach, ktoré plne nezodpovedajú ich fyziologickým požiadavkám veľmi citlivo reagujú, čo môže viesť k zníženiu telesnej hmotnosti, náchylnosti k chorobám až k celkovej poruche zdravia a následne k úhynu. Z tohto hľadiska je potrebné spraviť všetky opatrenia, ktoré zmiernia stres zo zmeny prostredia.
Pre priaznivé výsledky odchovu moriek je dôležité, aby prišli do vydenzifikovaného prostredia vrátanie kŕmitok a napájačiek. Podstielka tiež musí byť čistá a suchá, najlepšie sú hobliny vo vrstve o hrúbke 15–20 cm. Do odchovu zaraďujeme len zdravé jedince, rovnakého veku a od jedného producenta. Veľmi dôležitý je prechod vo výžive. Prvé 3 dni by mali skrmovať takú istú krmnu zmes ako u producenta a v ďalších dňoch postupne k nej pridávať zvolené vlastné krmivo v dávke maximálne 25 %. Úplný prechod na vlastné krmivo by nemalo byť skôr, ako 10 dní po zakúpení.
Rast mladých moriek je veľmi dynamický, a preto optimálna výživa pre zdarný odchov je rozhodujúcim faktorom. Pre prídomový chov moriek, ktorý sa vyznačuje tým, že morky sú cez deň vo výbehoch z nízkou koncentráciou zvierat na jednotku plochy a často sú dokrmované objemovými krmivami (trávnatý porast vo forme pastvy, zemiaky, repa, žihľava, lucerna, kuchynský odpad a pod.). Hlavným zdrojom pre rast svaloviny morky však tvorí obilie. V súčasnosti sa osvedčuje skrmovanie kombinácie pšeničného šrotu, kukuričného šrotu a doplnkovej bielkovinovej kŕmnej zmesi (obsahuje už i vitamíny a minerálne látky v optimálnom množstve) v pomere 4,2 : 2,8 : 3. Mäso morky obsahuje až 33 % bielkovín, a preto prísun bielkovinovej a vitamínovej výživy tvorí základ vysokej životaschopnosti, tvorby mäsa a celkovej úžitkovosti.

Celé obdobie odchovu a rastu moriek má v závislosti od intenzity rastu má 3 hlavné fázy:
I. Od vyliahnutia do 8 týždňov veku – najväčšia náročnosť na intenzitu výživy a jej kvalitu, túto fázu spravidla prekonávajú u producenta.
II. Do 20 týždňa veku – v tejto fáze pretrvávajú pomerne vysoké nároky na výživu pre najintenzívnejšiu tvorbu telesného prírastku, pozostávajúceho prevážne z bielkovín.
III. Obdobie do skončenia rastu a odchovu – v tejto fáze sa chovateľ rozhoduje do akej hmotnosti bude morky chovať. Pre morky je charakteristická vzájomne rozdielna intenzita rastu, moriaci majú vyššiu spotrebu krmiva ale tomu zodpovedá denný prírastok hmotnosti. Pre ekonomiku chovu je veľmi vhodné morky chovať maximálne do 10 kg živej hmotnosti a moriakov dokrmovať do vyšších hmotnosti, podľa hybridu i cez 20 kg živej hmotnosti. Moriaci veľmi dobré zúžitkujú, ako doplnkové krmivo v jesennom období, záhradný odpad (jablka, hrušky, lístie z repy a pod.)

Pri odchove moriek, kde je základom výživy krmna zmes KKZ (vyrábaná ako MR 1–3) je potrebné minimálne 7 posledných dní pred skončením odchovu vylúčiť tuto zmes z výživy moriek, pretože tieto zmesí obsahujú kokcidiostatikum a kvôli vylúčeniu rezíduí liečiv z tela zvierat sa musí skrmovať KZ bez liečiv (MR–4).
Pri klasickom prídomovom odchove (ktorý je často spojený i z pastvou moriek), kedy nie sú morkám podávané preventívne liečiva, je potrebne každodenne sledovať celkový zdravotný stav, spotrebu krmiva a vody, celkové správanie zvierat. Pri akýchkoľvek príznakov (hnačky, malátnosť, ospalosť a pod.) privolať veterinárneho lekára a po jeho diagnostike zahájiť liečbu. Veterinár posúdi, zvlášť u moriek, ktoré sú už v jatočnej zrelosti, liečbu aj z ekonomického hľadiska a podľa štádia ochorenia i prognózu na vyliečenie. Úhyn čo i len jedného moriaka vo vyššej hmotnosti výrazne ovplyvni ekonomiku celého odchovu, a preto netreba ísť do zbytočného rizika.
Dodržiavaním všeobecných zásad v zabezpečení kvalitnej výživy a opatreniach, aby sa odchovávané morky nedostali do styku s choroboplodnými mikroorganizmami (doporučuje sa oddelený chov moriek od ostatnej hydiny), sú vytvorené všetky predpoklady pre dobrý odchov s vysokou ekonomickou návratnosťou.
dzlubo je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je zapnutý/í
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 01:51.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..