AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Pôdohospodárske fórum > Lesníctvo a poľovníctvo
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Lesníctvo a poľovníctvo Diskusia na témy z oblasti lesníctva, drevárskej výroby, ochrany lesa, poľovníctva...

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 18-02-2016, 22:05   #1
Slavomir12
člen
 
Slavomir12's Avatar
 
Registrovaný od: Feb 2016
Príspevky: 3
Exclamation Lesnícka mafia okupuje ministerstvo

Drastická ťažba lesov. Lesnícka mafia okupuje ministerstvo
Zákon o lesoch umožňuje pod zámienkou obnovnej ťažby alebo rekonštrukcie lesa ťažiť lesy šéfovi každej lesnej správy úplne neobmedzene a to beztresne!!!
http://www.wolf.sk/sk/dolezite-infor...zakon-o-lesoch
To je naozaj veľmi nebezpečné. To je snáď horšie ako úplna anarchia bez zákonov.
V praxi to znamená, to, že podľa zákonov je možné beztresne na neobmedzene veľkých plochách lesných porastov, urobiť z lesa niečo medzi lúkou a lesom, teda ide extrémne neprimerané prerieďovanie lesov, až vznikne z toho niečo, čo sa už lesom ani nedá nazvať.
Už teraz som svedkom toho, ako sa obrovské plochy lesných porastov menia na niečo medzi lúky a lesy - to je veľmi nebezpečný trend.
Hoci podľa platných zákonov ani za neopodstatnené prekročenie plánovanej ťažby nemusí byť lesný správca právne stíhateľný, drancovať lesy sa dajú aj v súlade s plánovanou ťažbou.
Samotná plánovaná ťažba sú omnoho väčšie objemy ako stihnú dorásť.
Za to čo by šéf lesnej správy podľa starších zákonov musel sedieť v base, sa teraz stalo normou - lesy sa radikálne beztresne vyrubujú.
.
Ak to pôjde čo sa týka ťažby takto aj ďalej takýmto radikálnym smerom, tak zo štátnych lesov (aspoň minimálne v niektorých lesných správach napr. v mojom okolí, nemôžem hovoriť za celé Slovensko) zostane len niečo medzi lúkou a lesom a bežné lesy úplne zaniknú!!! (ak sa niečo radikálne nezmení, tak do nejakých 30-50 rokov k tomu dôjde a obávam sa že to vôbec nepreháňam)
A celá táto paráda skončí tým, že ani nebude čo vyrubovať.
Ale som optimista, verím, že sa to zmení.
.
Lesníci si vytvorili určitú toleranciu a necitlivosť pred radikálnymi výrubmi, a to čo bolo ešte pred nedávnom extrémom, je dnes považované za normu. Ešte nejakí lesníci z čias socializmu by sa na súčasných lesníkov zrejme dívali ako na bláznov.
Radikálne výruby lesov sa nahradí úšľachtilým pojom "obhospodarovanie" prípadne cynickým pojom omladzovanie lesov.
.
Čo je to za poriadok, keď holoruboch patriace štátu sú vysadené mladé stromky dusené meter vysokou trávou. Načo to potom rúbali, keď sa nevedia o to postarať.
.
Tiež nevidím dôvod, prečo by na štátnom pozemku lesníci nemohli prerieďovať mladý porast hustých vysadených stromkov keď to už očividne treba - všetko je zanedbané. Na peniaze sa vyhovárať nemôžu (lesné správy majú samostatné ekonomické hospodárenie), lebo majú veľké zisky z výrubov v rovnakej lesnej správe.
Ak lesného správcu k tomu zákon nezaväzuje, tak sa svojej nezodpovednosti vôbec nemusí báť - žiadne problémy z toho mať nebude.
Všetko je zanedbané, o lesy sa nestarajú.
.
A videl som v štátnych lesoch ako riadne ťažili stromy ktoré boli ešte relatívne mladé, z nízkou výškou a priemerom. A vôbec nešlo o nejaký hustý les, že by ho bolo treba nejako prerieďovať.
Tak takéto niečo je extrémne drastická a radikálna ťažba. Ešte to ani nestihne narásť a už idú ťažiť
A prečo by si to nemohol dovoliť lesný správca urobiť ak je všetko v súlade zo zákonmi a nič mu za to nehrozí?

Lesy sa rúbu extrémne radikálne, rúbu sa 100 x rýchlejšie ako stíhajú rásť.
.
Tiež som počul o veľmi nekalej praktike lesníkov, ktorí vysádzajú na miesto vyrúbaných kvalitných pomaly-rastúcich drevín nekvalitné rýchlo-rastúce dreviny.
Napr. na miesto vyrúbaného dubového lesu vysadia smrekové lesy.
.
Počul som aj o takej informácii, že pilčíkom sa prikáže rúbať zámerne tak, aby bol len veľmi zraniteľný: a potom hurá: kalamita všetko zrovná zo zemou.
.
A lesy zohrávajú obrovskú úlohu v schladzovaní atmosféry. Strom zo seba pomaly necháva odparovať vodu. Zmena skupenstva na vodnú paru si vyžaduje relatívne veľmi veľké množstvo energie - a tak chladí. Podobný fyzikálny jav sa využíva na chladenie na jadrových alebo tepelných elektrárni.
Ďalej majú stromy nesmierne významný vplyv na priťahovanie zrážok.
****
Štiepka
Najviac dreva ide na štiepku. Štiepkové firmy sú najväčší odberatelia a kvôli nim sa najviac ťaží. Štiepka by sa mala po správnosti robiť len z konárov. Avšak prax je taká, že na štiepku idú v drvivej väčšine celé krásne zdravé stromy (presnejšie len ich kmene), z ktorých by sa dal robiť kvalitný nábytok a podobne.
Pre štiepkovaciu firmu je to údajne vhodne z toho dôvodu, že je to pre ňu "ekonomickejšie" - pri konároch by stroj išiel dlhší čas "naprázdno".
Je samozrejme chybou, že Európska únia podporuje a dotuje tento takzvane "ekologiký" spôsob vykurovania bytov.
V zákone by malo byť po správnosti jednoznačne zakázané používať na štiepku celé veľké kmene zdravých stromov.

Samozrejme ak sa prechádzam po štátnych lesoch, tak vidím kopu nevyužitého drevného materiálu - odpadových konárov po spílených stromoch, ktorý postupne hnije. Na štiepku to samozrejme nevyužijú.
__________________
Moje meno je Slavomír Kraus. Mám informácie z prvej ruky, že korupcia a klientelizmus na ministerstve hospodárstva v sekcii LESNÉHO HOSPODÁRSTVA A SPRACOVANIA DREVA má omnoho väčšiu moc ako sám minister!! Štátne lesy sa drancujú bez akýchkoľvek regulácii a nikto s tým nič nerobí . Má to drastické ekologické následky, vrátane častých záplav

Naposledy upravil Slavomir12 : 19-02-2016 o 11:25.
Slavomir12 je offline   Odpovedať s citovaním
Sponzorované odkazy
Starý 20-02-2016, 12:39   #2
MARMIL
člen
 
MARMIL's Avatar
 
Registrovaný od: Nov 2006
Lokalita: BA
Príspevky: 205
Počiatočné Re: Drastická ťažba lesov

Pravdivý príspevok, žiaľ bohu podobné praktiky pozorujem aj v poľovníctve....
MARMIL je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 26-02-2016, 16:59   #3
Slavomir12
člen
 
Slavomir12's Avatar
 
Registrovaný od: Feb 2016
Príspevky: 3
Počiatočné mafián Ondrej Strmeň

To áno vidím, že ste z Partizánskeho. Lesná správa Partizánske je na tom čo sa týka korupcie a mafiánčenia najhoršie. LS PE okupuje mafián Ondrej Strmeň. To čo sa tam deje je riadny extrém. LS PE je finančne vytunelovaná mafiou - ak by sa tam robí audit prišlo by sa na to, že tam veľa peňazí chýba. A polovica dreva sa z expedičného skladu predáva na čiernom trhu
__________________
Moje meno je Slavomír Kraus. Mám informácie z prvej ruky, že korupcia a klientelizmus na ministerstve hospodárstva v sekcii LESNÉHO HOSPODÁRSTVA A SPRACOVANIA DREVA má omnoho väčšiu moc ako sám minister!! Štátne lesy sa drancujú bez akýchkoľvek regulácii a nikto s tým nič nerobí . Má to drastické ekologické následky, vrátane častých záplav
Slavomir12 je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 14-01-2017, 13:35   #4
Majky171
člen
 
Registrovaný od: Dec 2016
Príspevky: 2
Počiatočné Re: Drastická ťažba lesov

Dobry den , chcem sa opytat. Stal som sa členom urbarskeho spoločenstva. Vo vedeni urbariatu su ludia ktori svojvolne tazia lesy bez dalsej vysadby. Jednoducho povedane drevo predaju do Polska, dozorna rada nekontroluje kolko kubikov tam ide jednoducho zlodejina po slovensky. Vlastnim cca 6 hektarov lesa ale ten les sa lesom neda ani nazvat. Gulatinu vytazili a konare a bordel po nich ostal vraj sa stym les vysporiada sam. Na najblizsej schodzi uz planujem konat s viacerymi vlastnikmi nakolko toho mame uz dost. Ako by bolo najlepsie postupovat a ktore organy oslovit ? dakujem vopred
Majky171 je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 14-01-2017, 15:27   #5
Slavomir12
člen
 
Slavomir12's Avatar
 
Registrovaný od: Feb 2016
Príspevky: 3
Počiatočné Re: Drastická ťažba lesov

Majky171: tak to je smutné. To už aj v banánovníkovej republike ako je napr. Zimbabwe majú lepší zákon na ochranu lesov ako na Slovensku.
Slovensko nie je banánovníkova republika, to je ešte niečo horšie.

Zákaz vývozu dreva je naprostý základ, v Rakúsku to tak už dávno funguje.

A teraz ako by som Vám poradil. Nie som síce právnik, ale ak bolo ťažené drevo bez vášho súhlasu na pozemku ktorého ste spoluvlastníkom, tak určiteže došlo k porušeniu nejakého zákona. S ťažbou myslím musia súhlasiť všetci spoluvlastníci

Dobré je si pozrieť túto katastrálnu mapu, kde si môžete pozrieť presne ktorých pozemkoch ste vlastníkom alebo spoluvlastníkom.
http://mapka.gku.sk/mapovyportal/

Tiež existujú aj limity koľko kubíkov dreva môžu maximálne na daných pozemkoch vyťažiť. Môžete sa pokúsiť zistiť či objem náhodou nebol prekročený.

Divný zákon umožňuje znovu vysadiť stromy až po dvoch rokoch
__________________
Moje meno je Slavomír Kraus. Mám informácie z prvej ruky, že korupcia a klientelizmus na ministerstve hospodárstva v sekcii LESNÉHO HOSPODÁRSTVA A SPRACOVANIA DREVA má omnoho väčšiu moc ako sám minister!! Štátne lesy sa drancujú bez akýchkoľvek regulácii a nikto s tým nič nerobí . Má to drastické ekologické následky, vrátane častých záplav
Slavomir12 je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je zapnutý/í
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 00:12.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..