AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Pôdohospodárske fórum > Rastlinná výroba
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Rastlinná výroba Diskusia na témy týkajúce sa rastlinnej výroby všeobecne, krmovinárstva, vinohradníctva, ovocinárstva, zahradníctva, ochrany rastlín...

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 02-05-2010, 10:03   #1
Jaroslav Hlavaty
člen
 
Registrovaný od: Jun 2006
Príspevky: 41
Počiatočné Moniloza marhúľ

Zdravím všetkých!
Som z juhu Slovenska-Šurany.Tento rok sa vyskytla silná monilóza.Zdecimovalo to takmer 90 % plodov a konce vlaňajších výhonkov!
Mám v sade odrody: Vesna,Vegharda,Vegama,Maďarská,Velkopavlovická.Naj menej mi napadla táto choroba maďarskú odrodu:Oriaš/v preklade: Obor/ a skoro vôbec nebola napadnutá odroda Bergeron!
Zaujímalo by ma ako bojujete s touto nepríjemnou hubovou chorobou?
Čo viem aj od ostatných susedov postrekovali ,Kuprikolom a Baycorom a výsledok takmer nulový!

Hlavatý!

Naposledy upravil Jaroslav Hlavaty : 09-05-2010 o 19:02.
Jaroslav Hlavaty je offline   Odpovedať s citovaním
Sponzorované odkazy
Starý 04-05-2010, 22:11   #2
MARMIL
člen
 
MARMIL's Avatar
 
Registrovaný od: Nov 2006
Lokalita: BA
Príspevky: 205
Počiatočné Re: Moniloza marhúľ

Váž. pán Hlavatý,
Tu Vám už žiadny kuprikol, ani iný účinný pesticíd nepomôže. Sú to vyšlachtené odrody ovocných stromov, ktoré stratili prirodzenú odolnosť
voči škodcom a chorobám. Čím viac jedov budete aplikovať, tým horšie
pre Vás.
Ja by som si veru marhulu od Vás, do úst nevzal.....

ekologické hospodárstvo je cesta...
MARMIL je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 09-05-2010, 19:16   #3
Jaroslav Hlavaty
člen
 
Registrovaný od: Jun 2006
Príspevky: 41
Počiatočné Re: Moniloza marhúľ

Tie stromy majú asi 8 rokov,to mám každých 8 rokov vyhodiť stromy a nahradiť novými????????
Ja marhule nestriekam ako som písal susedia to skúsili a nepomohlo im to!
Používam na ostatné stromy povolené postreky pán ekolog!!
Bývam od rieky Nitry asi 200 m.Chyťte si tam rybu a nechajte si urobiť rozbor ,zistíte že bude obsahovať minimalne 20násobok povolených hodnôt ťažkých kovov.Hlavne ortuď,olovo atď.
Tam treba začať s "ekologiou"!!!! je to vážna vec!

Hlavatý
Jaroslav Hlavaty je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 09-05-2010, 22:36   #4
MARMIL
člen
 
MARMIL's Avatar
 
Registrovaný od: Nov 2006
Lokalita: BA
Príspevky: 205
Počiatočné Re: Moniloza marhúľ

Musíme začať každý u seba pán Hlavatý. Budete prekvapený, ale čistota Nitry sa zlepšila, navyše sa tam nájdu aj ryby. Vy, ale marhule predávate
nič netušiacim ľuďom, a jed končí vo vnútorných orgánoch tela. Existujú aj iné metody na ničenie škodcov a chorôb.
MARMIL je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 15-05-2010, 20:11   #5
papa.george
člen
 
Registrovaný od: May 2008
Príspevky: 21
Počiatočné Re: Moniloza marhúľ

Dobrýdeň. Ja žastnem nad tým ako sa tu medituje o ekológii.Podla vašej teórie by sme už zomreli od hladu. Keď drobnopestovatelia predávajú jedy v ovocí a zelenine, tak čo potom predávajú obchodné reťazce? Nie som extrémny zástanca chémie, ale bez nej to jednoducho už nejde.

Naposledy upravil papa.george : 15-05-2010 o 20:13.
papa.george je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 15-05-2010, 21:55   #6
MARMIL
člen
 
MARMIL's Avatar
 
Registrovaný od: Nov 2006
Lokalita: BA
Príspevky: 205
Počiatočné Re: Moniloza marhúľ

Asi ste trochu zaspal dobu, priateľu........
Celá vyspelá europa, už dávno vykročila cestou ekologického poľnohospodárstva, len na Slovensku, to ide nejak pomaly. Teraz mi vysvetlite, aká chémia bola pred 150 rokmi, a pestovali tie isté plodiny....
Poviem Vám v čom je rozdiel, rapídne pribúda onkologických pacientov a môžete hádať čo je príčinou....
MARMIL je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 18-05-2010, 19:39   #7
papa.george
člen
 
Registrovaný od: May 2008
Príspevky: 21
Počiatočné Re: Moniloza marhúľ

Ďakujem za odpoveď. v článku ste uviedli že existujú aj iné metódy na ničenie škodcov a chorôb. Bol by som, rád keby ste si našli trochu času a pre nás laikov konkrétne popísali spôsoby ako chrániť napr. marhule proti monilióze, porážke. Jablone proti múčnatke a chrastavitosti.A takto by som mohol pokračovať ďalej. Každý radí pestovať rezistentné odrody, ale tie sú chuťovo plodov často ďaleko od tých menej odolných, ktoré sa pestovali povedzme ako ste to porovnali pred 150 rokmi.
papa.george je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 19-05-2010, 12:25   #8
konavojt
člen
 
Registrovaný od: May 2010
Príspevky: 7
Počiatočné Re: Moniloza marhúľ

Vážený pán Marmil, súhlasím s Vami v dvoch bodoch a to : "chémia" škodí človeku aj prírode a každý musí začať od seba. V súčasnej dobe je však ekosystém tak doničený, že takmer neexistuje prirodzená ochrana proti chorobám a škodcom rastlín. Preto podľa môjho názoru sa nedá ekoprodukcia robiť okamžite. Prvým krokom k náprave by mohla byť integrovaná produkcia, ktorá je oveľa prísnejšia na používanie syntetických pestícídov, fungicídov... ako v prípade konvenčnej výroby. Ich používanie je viazané na signalizácie a prognózy. A ešte jedna zásadná vec - produkcia potravín by nemala byť len honbou za finančným ziskom, či už ide o obchodné reťazce ako už bolo spomínané, ale aj súkromné osoby ( viď tržnice a reďkovky skoro ako jablká ). Toto však je už téma pre druhých ...
Teraz začnem od seba : Chcel som použiť biopreparát TRICHOMIL (ako prevenciu proti rozelínii ničivej na viniči). V záhradkárskych potrebách nekúpite, cez net som skúšal vo Floraservise - nepoznajú, inú zmienku o predaji pre malospotrebiteľov som na net-e nenašiel. Teraz mi skúste prezradiť ako mám začať od seba ( ak viete kde Trichomil dostať ).
konavojt je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 19-05-2010, 21:43   #9
MARMIL
člen
 
MARMIL's Avatar
 
Registrovaný od: Nov 2006
Lokalita: BA
Príspevky: 205
Počiatočné Re: Moniloza marhúľ

Skúste sa pozrieť na stránku www.naturalis.sk, koľko firiem je už zaradených v ekologickom hospodárstve. A počet sa zvyšuje, hlavne posledné dva roky. O 10 rokov to bude povinné. Ja to vidím tak, že za posledné roky sú v obchodoch krásne jablká, hrušky, ale bohužiaľ sú bez chuti a hlavne bez akýchkoľvek kazov. A čo mi tam najviac chýba? Ten obyčajný červík !!!
Asi každý pochopí prečo.....tam nemôže byť.....neprežil by to........

Trichomil, skúste sa informovať na www.alvexgarden.sk
MARMIL je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 20-05-2010, 12:34   #10
konavojt
člen
 
Registrovaný od: May 2010
Príspevky: 7
Angry Re: Moniloza marhúľ

Ďakujem, už predtým som alvexgarden skúsil. Majú tam toto :
biologická ochrana [ 0 ] : Je nám ľúto. V tejto sekcii sa nenachádzajú žiadne produkty. A podobne je to u iných. Takže čo mi ostáva ? FALCON 460EC

Naposledy upravil konavojt : 20-05-2010 o 12:37.
konavojt je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je zapnutý/í
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 23:31.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..