AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Pôdohospodárske fórum > Poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Diskusia na poľnohospodárske témy - všeobecne, rozvoj vidieka, legislatíva, poradenstvo...

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 21-07-2013, 14:48   #1
ANNA 72
člen
 
Registrovaný od: Jul 2013
Príspevky: 2
Question Odkúpenie pôdy

Pred 18 rokmi som zdedila po starých rodičoch pôdu. Časť pôdy patrila do areálu bývalého poľnohospod. družstva. Na pôde sa nachádzajú stavby a manipulačné plochy. Všetko užíva nájomca - spoločnosť, ktorá teraz ponúka odkúpenie. Podľa zákona č.504/2003 Z.z. vychádza nájomca z ceny poľnohosp.pôdy/ak sa využíva na poľnoh.účely/. Zistila som, že savby a plochy, ktoré sa nachádzajú na mojom pozemku, má v prenájme ďalšia osoba. Prevádzkuje tu linku na spracovanie plastových fliaš a linku na výrobu plast.fólií./ Je to poľnohosp.využítie?/.Zaujíma ma: a/ Nemal ma nájomca informovať, na čo využíva stavby a plochy na mojom pozemku?
b/ Môžem žiadať ako majiteľka o prezretie stavieb a plôch a ich využitie,
c/ Ponúknutá odkupná cena je nízka, má takto "využitá" pôda inú hodnotu ako ôrná pôda, na ktorú sa odvoláva nájomca? Za reakcie ďakujem:
ANNA 72 je offline   Odpovedať s citovaním
Sponzorované odkazy
Starý 22-07-2013, 10:39   #2
MARMIL
člen
 
MARMIL's Avatar
 
Registrovaný od: Nov 2006
Lokalita: BA
Príspevky: 205
Počiatočné Re: Odkúpenie pôdy

Predpokladám, že na tieto parcely, kde sú postavené družstevné budovy
ste len jedna z viacerých vlastníkov. Poznám viacero podobných prípadov
na Slovensku, ale nepoteším Vás. Je to pozostatok omylov bývalého režimu
keď štát potíchúčky povolil čierne stavby družstvám na cudzích pozemkoch.
Nemáte právo od nich žiadať v podstate nič. Všetky práva máte uvedené v nájomnej zmluve a predpokladám, že sú napísané k Vašemu neprospechu.
Samozrejme, že to nie je orná poda a teda cena nemôže byť podľa zákona
504/2003. Tam treba ohodnoťiť pozemok znalcovi. Dohoda je podľa mňa vylúčená, lebo kúpna cena, by bola niekoľko krát vyššia. A na súde tiež nepochodíte, pretože by ste museli žalovať uvedený subjekt všetci vlastníci
a to je asi vylúčené. jediná možnosť predať za tú cenu ktorú Vám ponúkajú.

Mimochodom, sám mám na súde žalobu o nájomné už 6 rokov v jednoznačnej veci, ale za ten čas nebola sudkyňa schopná ani povolať
kompetetných znalcov a oceniť môj pozemok.
odpoveď:
a/ nie
b/ nie
c/ ano zastavaná plocha násobne vyššiu cenu

Právny štát - Slovensko

Naposledy upravil MARMIL : 22-07-2013 o 10:42.
MARMIL je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 22-07-2013, 12:58   #3
ANNA 72
člen
 
Registrovaný od: Jul 2013
Príspevky: 2
Cool Re: Odkúpenie pôdy

Vďaka za odpoveď, nemala som "veľké oči", že sa s tým bude dať niečo urobiť. Hoci si myslím, že sa nájomcom rysuje dobrý biznis. Jasné, že je tam viacero majiteľov pôdy, všetkým ponúkli to isté a údajne všetci aj súhlasia / vybrali si "vhodný termín"-kríza a peniaze sa zídu každému/. Nájomca teraz odkúpi od nás pozemky za pre neho "dobrú cenu" a následne ju predá ďalšiemu za cenu "dobrú" pre nich. My už budeme z kola von. Ale sme na Slovensku! Prajem pekný deň, tak to teda podpíšem, aj mne sa peniažky zídu:
ANNA 72 je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 08-10-2013, 14:07   #4
milanorava
člen
 
Registrovaný od: Jul 2012
Príspevky: 18
Počiatočné Re: Odkúpenie pôdy

Ak ten čo vám ponúkol odkúpenie v budovách neprevádzkuje v nich poľnohospodársku výrobu, zmenil teda účel ich využitia a teda sa už nemôže odvolávať na oprávnenosť užívať Vaše pozemky "zo zákona", alebo ich odkúpiť za regulované ceny. V takom prípade platí že cena za nájom aj odkúpenie nie je regulovaná, a bez riadnej nájomnej alebo kúpnej zmluvy sa spoločnosť dopúšťa trestného činu nedovoleného obohacovania sa. Je len na Vás ako veľký pozemok vlastníte, a koľko času a peňazí chcete investovať do toho aby ste sa domohli práva, ktoré je v tomto prípade na Vašej strane. Vy ste vlastník pozemku, tým že sa na ňom už neudržiava poľnohospodárska výroba nemá užívateľ právo na odkúpenie za regulovanú cenu, vy si môžete povedať cenu za svoje pozemky.
milanorava je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 08-10-2013, 21:17   #5
MARMIL
člen
 
MARMIL's Avatar
 
Registrovaný od: Nov 2006
Lokalita: BA
Príspevky: 205
Počiatočné Re: Odkúpenie pôdy

Milanorava, Na slovensku sa spravodlivosti na súdnom konaní nedovoláte.
Právnici Vás zderú z kože a súd sa môže naťahovať aj desať rokov. Navyše
ak je tam viacero vlastníkov, ako potvrdila anna72 je to nereálne. Sám som
žaloval podobný subjekt, a to som išiel do sporu len s jedným spoluvlastníkom. Súdne poplatky a odmena právnika už niekoľko násobne presiahla hodnotu nehnuteľnosti. Navyše, keď skončí súd už žalovaný subjekt nemusí ani existovať.......
Žijeme predsa na Slovensku !!!
MARMIL je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je zapnutý/í
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 20:43.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..