AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Pôdohospodárske fórum > Rastlinná výroba
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Rastlinná výroba Diskusia na témy týkajúce sa rastlinnej výroby všeobecne, krmovinárstva, vinohradníctva, ovocinárstva, zahradníctva, ochrany rastlín...

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 21-12-2008, 10:01   #1
asimina
člen
 
asimina's Avatar
 
Registrovaný od: Dec 2008
Lokalita: Nitra
Príspevky: 25
Počiatočné pestovanie a záchrana málo známych druhov a odrôd

Čo ma viedlo k tomu, že som vytvoril túto tému?
1. Mám 40 rokov a bol som svedkom zániku 3 odrôd.
- V detstve som nosieval ako desiatu do školy veľké hrdzavé hrušky, ktoré chutili aj ostatným spolužiakom. Dozrievali septembra od novembra, boli to maslovky a mali výnimočne dobrú chuť. Matkin brat potom tento starý strom vyrúbal. Ani on ani nikto nechápal, že to bol pravdepodobne posledný strom svojej odrody. Rád by som sa v tomto tvrdení mýlil ale hoci som poctivo prezrel všetky pomológie konzultoval to s odborníkmi, nikto o takej odrode nepočul...
- O unikátnu jabloň a nektarinku som a spolu somnou aj zvyšok sveta prišiel keď bol predaný rodičovský dom zo záhradou. Nový majiteľ mi síce prisľúbil že si budem môcť na jeseň vykopať stromky a zobrať vrúble, ale nielen že ma tam nepustil, ale všetky stromy hneď vyklčoval, samozrejme nechápal, že podobné už nezoženie...
- Jabloň som získal tak, že jedna známa ma poprosila, aby som zachránil jablká zo starej záhrady jej babičky, ktorá sa ide predať a strom bude vyrúbaný... Jablká boli unikátne svojou arómou. Mali mimoriadne výraznú chuť. Obsahovali chuťovo výraznú kyslosť súčasne s výraznou sladkosťou a vôňou. Hoci boli skladovateľné a chutné, ale ich najväčšou prednosťou bola neopakovateľná chuť v kompóte, kde odovzdali svoju chuť naplno. Inak to boli skôr menšie zeleno-žlté jabĺčka s malým nevýrazným červenastým líčkom. Jabloň netrpela chorobami a rodila bez chemickej ochrany pekné plody.
- Nektarinka bola unikátna svojou chuťou, pripomínala trochu svojou výraznou arómou vinohradnícke broskyne ale inak veľmi sladká lahodne rozplívavá. Plody boli stredné až väčšie s kvôstkou prekvapivo malou na tak veľké plody. Vznikla ako kríženec Redhawen s náhodným semenáčom náhodného semenáča neznámej nektarenky.

Je mi to vážne ľúto, pretože som mohol tieto odrody zachrániť, ale neurobil som to. Povedal som si ale že takú chybu už viac krát neurobím.

Chcel by som pátrať po starých odrodách alebo zaujímavých semenáčoch.

Zároveň chcem apelovať na tých čo si to prečítajú aby reagovali.
- ak viete o nejakom strome, najmä hrušiek alebo aj inom ovocí, dajte vedieť a dohodneme postup záchrany, prípadne prídem zobrať vrúble.
- ak sa chcete naučiť očkovať, rád vám pomôžem
- ak vás to zaujalo a chcete spolupracovať, budem rád.
- budujem zbierku odrôd nielen bežných druhov, ale aj menej známych (mám napríklad 16 odrôd Asimina Triloba, 28 odrôd Dyospirosov - Hurmi Kaki, 6 odrôd Amelanchier - muchovník, zbieram aj odrody morúš, drobnoplodého kiwi, oskorúš, mišpulí, ale aj jabloní, hrušiek aj Ázijských a iné)
- rád si vymením nielen skúsenosti ale aj odrody, za iné ktoré ešte nemám...
- Mám záujem rozširovať tieto druhy a odrody, takže, pokiaľ niekto chce mať v záhradke stromky ktoré sa nedajú bežne zohnať, rád mu v tom pomôžem a pošlem prípadne na dobierku, alebo ak nemám namnožené, namnožím na objednávku a zašlem.
Andrej Danek, Nitra, 0903 258 405
asimina je offline   Odpovedať s citovaním
Sponzorované odkazy
Starý 16-05-2009, 02:27   #2
asimina
člen
 
asimina's Avatar
 
Registrovaný od: Dec 2008
Lokalita: Nitra
Príspevky: 25
Počiatočné Re: pestovanie a záchrana málo známych druhov a odrôd

Chcem len poďakovať pani, ktorej telefon som si neuložil a tak som odkázaný, že sa znova ozve...
asimina je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 09-08-2009, 23:25   #3
asimina
člen
 
asimina's Avatar
 
Registrovaný od: Dec 2008
Lokalita: Nitra
Príspevky: 25
Počiatočné Re: pestovanie a záchrana málo známych druhov a odrôd

Zdá sa že toto forum nie je moc navštevované...
asimina je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 26-08-2009, 09:29   #4
stiffel
člen
 
Registrovaný od: Nov 2005
Lokalita: nitra
Príspevky: 91
Počiatočné Re: pestovanie a záchrana málo známych druhov a odrôd

ahoj asimina,
k tym hruskam,
skus navstivit tento rok vystavu jablko roka na AX, orgasnizatori sa zameriavaju uz aj na hrusky najdes tam par odbornikov, co ti mozno pomuozu,
ja si pamatam na dve hrusky z detstva, jedny boli velikanske tvrde skladovat sa dali iba v jacmeni, vydrzali do marca,
a najlepsie boli pecene v trube (kd mama dopiekla kolac dala na plech par hrusiek mnjam )
potom este "masiarky" hrusticky malicke sladke s duzinou cervenou ako maso
ak chces napis,
o ovoci sa rad porozpravam
nech sa dari
s.
stiffel je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 08-12-2009, 00:11   #5
asimina
člen
 
asimina's Avatar
 
Registrovaný od: Dec 2008
Lokalita: Nitra
Príspevky: 25
Počiatočné Re: pestovanie a záchrana málo známych druhov a odrôd

To už som skúšal...
Našiel som však semenáč hrušky pomerne mladá rastie na plano za hydrocentrálou v kroví. Sledujem ju a tento rok som sa rozhodol ju aj namnožiť, pretože má veľmi chutné plody stredne veľké zelenej farby, bielej dužiny, mimoriadne jemnej, sladkej pritom ale hruškovo korenistej maslovej chuti bez skleroidov. Napriek tomu, že sa o ňu nikto nestará netrpí chorobami ani škodcami.
asimina je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 01-02-2011, 15:19   #6
miso veleg
člen
 
Registrovaný od: Jan 2011
Príspevky: 7
Počiatočné Re: pestovanie a záchrana málo známych druhov a odrôd

No, som tu novy a reagujem zrejme dost neskoro, ale predsa len. Tema ma zaujima, osobne sa venujem pestovaniu ovocia, ale som uplny laik. Co znamena asi tolko, ze sice pri dome sme mali vzdy stromy, ale nikto im nevenoval nejaku vacsiu starostlivost. Cize neviem ani urobit ani rez, ani vrublovanie a uz vobec nie nejaku odbornu robotu. V sucasnosti obrabam ovocny sad, kde je viacero odrod jabloni, hrusiek a sliviek. Slivky su hlavne duranzie, par bystrickych a este dva stromy velkych sliviek s vybornou chutou. V odrodach hrusiek sa zial nevyznam, ale mame tam nejaku zimnu odrodu a nejaku jesennu... Okrem toho mam este jednu velku, staru hrusku, ktora rodi drobne hrusky, o priemere tak 4cm, max 5 cm, su celkom sladke a rychlu hnilickuju. V podstate neviem ako najlepsie ich vyuzit...Mozno na destilat? Taku hrusku som predtym nikdy nevidel, za posledny rok tri. Vsetko uplne stare stromy, davnejsie boli v tej oblasti zrejme dost rozsirene (mozno je to bezna odroda, a ide len o moju neznalost) Co sa tyka jablk, su tam tzv. jeptisky, male cervene jablcka so skvelou chutou a podla mojho nazoru so skvelou odolnostou voci skodcom a chorobam - strom nikdy nebol postrekovany ani prerezavany a tym jablkam nic nie. Ak popadaju na zem, su aj po viac ako tyzdni neposkodene. Je to skvela odroda, ale sam si to namnozit neviem. Potom tam su tzv kozuchace, jablka so silnejsou kozkou, ale pomerne trvacne a s dobrou chutou.
miso veleg je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 01-02-2011, 15:29   #7
miso veleg
člen
 
Registrovaný od: Jan 2011
Príspevky: 7
Počiatočné Re: pestovanie a záchrana málo známych druhov a odrôd

Par stromkov starsich odrod som kupil tu:
http://www.stareodrudy.org/
vysadil som, zatial vyzera ze sa ujali, tak uvidim. Ak som ale spravne pochopil, tak o taketo odrody nejde, tieto totiz nie je potrebne zachranovat. Ale odkial sa moze zadubenec ako ja dozvediet, ze nieco co vidi, je totalny unikat? Alebo naopak ze nieco o com si mysli ze je jedinecne, ze to nie je uplne bezne len on o tom nevie? Existuje nejaky naozaj dobry a podrobny supis odrod ovocia?
Zachrana starych odrod plodin, starych plemien zvierat (s chovom zvierat mam na rozdiel od ovocinarstva aspon nejake skusenosti)a pod si myslim ze maju obrovsky vyznam. U nasich juznych susedov Madarov vidim, ze u nich je to pomerne bezne, ze chovaju sedy uhorsky statok, prasce mangalice, chovaju kone svojich madarskych plemien (nonius, shagya arab,...)a pod. U nas zial voci comukolvek takemuto sa ludia spravaju indiferentne. Pokial by sa s tym dalo nieco robit, som ochotny svojou troskou prispiet. A prave zvazujem, ze zalozim temu o starych plemenach zvierat....
Prajem vela zdaru
miso veleg je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 03-02-2011, 10:29   #8
miso veleg
člen
 
Registrovaný od: Jan 2011
Príspevky: 7
Počiatočné Re: pestovanie a záchrana málo známych druhov a odrôd

http://www.vuood.sk/registerstromov.php
tu som nasiel nieco co by mohlo zaujat
miso veleg je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 28-02-2011, 11:09   #9
stiffel
člen
 
Registrovaný od: Nov 2005
Lokalita: nitra
Príspevky: 91
Počiatočné Re: pestovanie a záchrana málo známych druhov a odrôd

Citát:
Pôvodne zaslal miso veleg
Par stromkov starsich odrod som kupil tu:
http://www.stareodrudy.org/
Ale odkial sa moze zadubenec ako ja dozvediet, ze nieco co vidi, je totalny unikat? Alebo naopak ze nieco o com si mysli ze je jedinecne, ze to nie je uplne bezne len on o tom nevie? Existuje nejaky naozaj dobry a podrobny supis odrod ovocia?


ahoj Michal, neviem presne či existuje nejaký "súpis", aj s pomologickým popisom , či dokonca zobrazením habitusu resp. plodov. Inak ako dôkladným "prehrabávaním" sa v starých vydaniach pomológie, sa k prameňom nedostaneš. A to nie len slovenských ale aj predvojnových českých a najmä nemeckých "Gardenbuch-ov".
Existuje CD ROM "Ovocinárstvo", z roku 2004, v ňom okrem nových odrôd uvedených v Listine registrovaných odrôd, nájdeš aj popisy a zobrazenia starších odrôd.
Podobne je to aj so zvieratami. Osobne poznám niekoľko chovateľov .. nadšencov pre chov menejznámych plemien hospodárskych zvierat z oblasti Panónie, ktorí sa dali v rámci záľuby na chov takéhoto druhu. Niečo o zvieratách nájdeš tiež na CD ROM-e "Chov a plemená hospodárskych zvierat" z roku 2006, alebo na stránke
http://www.agroporadenstvo.sk
Ak chceš niečo bližšie, napíš súkromnú správu.
Obidve spomínané CD, sú k dispozícii na :
http://obchod.uvtip.sk/

s pozdravom
s.
stiffel je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je zapnutý/í
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 23:38.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..