AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Pôdohospodárske fórum > Rastlinná výroba
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Rastlinná výroba Diskusia na témy týkajúce sa rastlinnej výroby všeobecne, krmovinárstva, vinohradníctva, ovocinárstva, zahradníctva, ochrany rastlín...

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 25-05-2008, 23:37   #1
PetraDurisova
člen
 
Registrovaný od: May 2008
Príspevky: 1
Počiatočné Staré odrody drevín

Dobry den, chcela by som sa opytat, kde si skoly, ktore si chcu na svojom pozemku vramci zachovania genofondu a krajovych odrod, zasadit stare odrody drevin (najma ovocnych), mozu taketo zakupit. Dakujem za odpoved.
PetraDurisova je offline   Odpovedať s citovaním
Sponzorované odkazy
Starý 24-08-2008, 20:25   #2
palooo
člen
 
Registrovaný od: Feb 2007
Príspevky: 2
Počiatočné Re: Staré odrody drevín

Citát:
Pôvodne zaslal PetraDurisova
Dobry den, chcela by som sa opytat, kde si skoly, ktore si chcu na svojom pozemku vramci zachovania genofondu a krajovych odrod, zasadit stare odrody drevin (najma ovocnych), mozu taketo zakupit. Dakujem za odpoved.
Ponúka p.Pešek na www.stareodrudy.org
palooo je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 21-12-2008, 08:44   #3
asimina
člen
 
asimina's Avatar
 
Registrovaný od: Dec 2008
Lokalita: Nitra
Príspevky: 25
Počiatočné Re: Staré odrody drevín

Pokiaľ vám ide o zachovanie genofondu a staré krajové odrody, tak je predsa jasné, že tieto nie sú bežne rozmnožované v škôlkách a komerčne predávané. Ak aj sú napríklad na stránkach staré odrúdy tieto ponúkané, znamená to, že im už asi vyhynutie nehrozí - myslím tie čo sú takto množené a ponúkané.
V záujme zachovania genofondu sú naozaj dôležité práve staré odrody ktoré ale nie sú zatiaľ množené. Pretože tým práve hrozí vyhynutie. Viem si predstaviť, že školy v tomto by mohli zohrať tiež svoju rolu, ale táto spočíva práve :

1. v objavení takýchto starých odôd kdesi na starom strome v starom sade, či skôr záhrade.

2. Naočkovaní tejto odrody na mladé podpníky.

3. V škole sa učí teória ako sa očkuje a štepí, nehovorte mi prosím vás že by ste to nevedeli aj aplikovať v praxi!

4. Ak naozaj sa nechcete piplať z očkovaním a chcete starú odrodu iba kúpiť, tak to považujem za absolútnu prehru zdravého rozumu a výhru konzumného spôsobu života! Ak je to tak, potom ste nepochopili filozofiu a zmysel zachovania genetickej rozmanitosti, prečo je potrebné urobiť génovú banku?

5. Ak si myslíte, že zachovávanie a udržiavanie starých odrôd nemá zmysel, chcem vám povedať, že sa veľmi mýlite. Mám 40 rokov, a na vlastné oči som videl zánik troch "odrôd". Veľmi ma to trápi. Pretože viem očkovať a rozmnožovať ovocné stromy a rozhodol som sa to napraviť. Urobím teraz všetko pre to, aby som zachránil staré odrody, ale nie tým že si stromček kúpim! Musím nájsť takýto strom a potom ho sám rozmnožiť a ponúknuť na internete verejnosti, aby bol v čo najviac kópiách.

6. Som rád, že ste ma vyprovokovali k tejto reakcii, pretože založím novú tému "Záchrana a pestovanie málo rozšírených druhov a odrôd"
asimina je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je zapnutý/í
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 13:54.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..