AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR > Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (moderované fórum)
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (moderované fórum) Tu môžete klásť otázky ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 09-06-2014, 18:29   #1
SHR LUdvo
člen
 
Registrovaný od: Jan 2011
Príspevky: 15
Question Kto má konať?

Kúpil som ornú pôdu mám ju na LV, pôvodný vlastník nemal nájomnú zmluvu.
Ja som požiadal subjekt o ktorom som si istý, že to mal mať na zmluve - aby buď predložil zmluvu resp. iný relevantný právny dokument, na základe čoho hospodári na danej parcele resp. výmere.
Ten istý subjekt vydal na danej parcele podľa §15 náhradné pozemky, ktoré obhospodarujem ja.
V katastri je dokončený ROEP už cez dva roky.
Ak so mnou nekomunikuje viac ako 90 dní. Môžem sa obrátiť na okresný úrad lesný a pozemkový odbor? resp. na koho iného sa mám obrátiť? Alebo prosím napíšte postup ako mám postupovať.
Ďakujem za odpoveď
__________________
Dubovský Ľudovít
SHR LUdvo je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 10-06-2014, 07:24   #2
Odbor komunikácie 1
Moderátor
 
Odbor komunikácie 1's Avatar
 
Registrovaný od: May 2011
Príspevky: 286
Počiatočné Re: Kto má konať?

Dobrý deň,

Z uvedeného usudzujeme, že užívate pozemky vyčlenené iným vlastníkom do bezplatného náhradného užívania rozhodnutím „o schválení zjednodušeného rozdeľovacieho plánu vykonania urýchleného usporiadania vlastníckych a užívacích pomerov“, vydaným podľa §15 zákona 330/1991 Zb. o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o pozemkových úpravách“) .

S účinnosťou od 1.januára 2008 bol §15 zákona o pozemkových úpravách zrušený a zároveň v § 42i boli taxatívne stanovené podmienky platností hore uvedených rozhodnutí, vydaných pred 1.januárom 2008.

Do náhradného užívania sa vyčlenili pozemky vlastníkom, ktorí po ukončení nájmu nemohli vstúpiť do užívania svojich vlastných pozemkov . Náhradné pozemky sa vždy prideľovali len do pozemkových úprav (ukončenie ROEPu nemá na situáciu vplyv)) a vždy na pozemkoch na ktorých hospodársky subjekt v danom čase hospodáril a užíval ich. Vlastníci pozemkov na ktorých boli náhradné pozemky prideľované zostávali v nájomnom vzťahu a mali nárok na nájomné.

Nadobudnutím vlastníckych práv k týmto pozemkom na Vás prešli aj práva a povinnosti z nájomného vzťahu.

Preto pokračujete podľa zákona č. 504/2003 Z.z. o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov v znení neskorších predpisov, ktorý upravuje nájomné vzťahy medzi vlastníkom pozemku (prenajímateľom) a užívateľom – hospodárskym subjektom (nájomcom) a nájomný vzťah vypovedajte k 1.novembru. Výpovedná lehota je jeden rok, ak sa nedohodne s nájomcom inak.

Pokiaľ platnosť hore uvedených rozhodnutí skončila, mali by užívatelia náhradných pozemkov uvedení v rozhodnutí uzatvoriť nájomnú zmluvu s nájomcom, ktorý hospodári na ich vlastných pozemkoch a Vy začnete užívať svoj pozemok, pretože je zrejme prístupný.

Ak sú vydané rozhodnutia stále platné ( Vaše pozemky nie je možné racionálne užívať) , požiadajte písomne nájomcu na uzatvorenie podnájomnej zmluvy k pozemkom, ktoré má prenajaté .

Ak si nájomca nesplní túto povinnosť do 90dní od podania žiadosti, oznámte to na pozemkový a lesný odbor príslušného okresného úradu . Podrobný postup, podmienky, ako aj doklady ktoré sú potrebné predložiť ku konaniu nájdete v §12a zákona č. 504/2003 Z.z.


S pozdravom

Odbor komunikácie
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
e-mail: [email protected]

Naposledy upravil Odbor komunikácie 1 : 13-06-2014 o 09:42.
Odbor komunikácie 1 je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je vypnutý
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 04:06.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..