AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Pôdohospodárske fórum > Poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Diskusia na poľnohospodárske témy - všeobecne, rozvoj vidieka, legislatíva, poradenstvo...

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 23-07-2016, 19:04   #41
Lukas4x4
člen
 
Registrovaný od: Sep 2015
Príspevky: 46
Počiatočné Re: problém z rozlohou pozemkou v družstve a v katastri

Teraz som nemyslel tie čo sú zarastené stromami ale tie čo sú zarastené len z časti krikami.... zo satelitnej mapy je jasne že ten pozemok nechali zarast družstevníci.. ale nezarasta tam dlho,mozno len cca 5-10 rokov.Lebo sa im nechcelo zachádzať ťak orali len rovno a ten výbežok nechávali zarastat....
Lukas4x4 je offline   Odpovedať s citovaním
Sponzorované odkazy
Starý 10-10-2016, 17:33   #42
Lukas4x4
člen
 
Registrovaný od: Sep 2015
Príspevky: 46
Počiatočné Re: problém z rozlohou pozemkou v družstve a v katastri

Takze teraz som sa vratil z druzstva a nasrany som jak svina! Zase sa ti svine zacali vyhovarat ze toto a hento... Ale presne toto mi povedal, pytal sa ma ze ci mam nejake stare najomne zmluvy co mala babka,ja hovorim ze nie a on ze ich pohladaju lebo teraz nevie ako bola ta zmluva formulovana, ze ak bola pisana na 10 rokov a ta 10 rocna najomna doba koncila v roku 2014 a ja som poziadal o vydanie pody az v roku 2015 tak ze ta zmluva co koncila platnost v roku 2014 sa automaticky predlzila na dalsich 10 rokov a tym padom sa da poziadat o vydanie pody az po nejakej ochrannej lehote ktora trva 5 rokov... To je pravda alebo si uz zo mna robi pi..u potom zacal s tym ze ja nemam ziadne pravo vybavovat veci v mene mojej svokry,teda konkretne som tam len dal ziadost o vydanie do vlastneho uzivania na meno svokry... A na toto mi povedal ze na to nemam pravo...jakoze co mu d..e? Sak som nerobil ziadne transakcie, len som tam dal ziadost o vratenie pody do vlastneho uzivania.... Poradte mi nejakeho pravnika z okolia senice alebo myjavy lebo uz ma zacina srat...
Lukas4x4 je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 10-10-2016, 20:38   #43
KarolSVK
člen
 
Registrovaný od: Mar 2015
Príspevky: 18
Lightbulb Re: problém z rozlohou pozemkou v družstve a v katastri

Jedna vec je, ze ano

Zákon č. 504/2003 Z. z.
§ 12
(1) Ak prenajímateľ alebo nájomca rok pred uplynutím času, na ktorý bol nájom dohodnutý, písomne nevyzve druhú zmluvnú stranu na vrátenie a prevzatie prenajatého pozemku po skončení nájmu, zmluva sa obnovuje na určitý čas podľa § 8; to neplatí, ak sú predmetom zmluvy o nájme pozemku pozemky, s ktorými Slovenský pozemkový fond (ďalej len „fond“) nakladá podľa osobitného predpisu.11b)

ale aj

§ 13
(2) Ak nájomca riadne a včas plní svoje záväzky zo zmluvy, má právo na prednostné uzavretie novej nájomnej zmluvy na pozemok za nájomné v obvyklej výške; to neplatí, ak pri skončení nájmu uplynutím dohodnutého času trvania nájmu alebo uplynutím výpovednej lehoty prenajímateľ podniká v poľnohospodárstve alebo ak má byť nájomcom blízka osoba prenajímateľa alebo právnická osoba, ktorej je prenajímateľ členom alebo spoločníkom, alebo ak ide o pozemok, ktorý je podľa osobitného predpisu2) určený na iné ako poľnohospodárske účely.

(4) Prednostné právo na nájom pozemkov podľa odseku 3 nevzniká k pozemkom, o nájom ktorých prejaví záujem, okrem doterajšieho nájomcu, aj mladý poľnohospodár11c) alebo poľnohospodár spĺňajúci podmienky malého podniku11d) alebo mikropodniku,11e) ktorý sa na pozemkoch zmluvne zaviaže vykonávať špeciálnu rastlinnú výrobu alebo živočíšnu výrobu v rozsahu podľa osobitného predpisu,11f) a preukáže, že už má vo vlastníctve alebo nájme od iných vlastníkov poľnohospodárske pozemky. Fond môže prenajať mladému poľnohospodárovi11c) alebo poľnohospodárovi spĺňajúcemu podmienky malého podniku11d) alebo mikropodniku11e) pozemky vhodné na vykonávanie špeciálnej rastlinnej výroby alebo živočíšnej výroby v rozsahu podľa osobitného predpisu do výmery ním vlastnených alebo prenajatých pozemkov, najviac však do výmery 28 ha.


Prvé čo by som asi riešil na Vašom mieste (trebars s právnikom) je, že či Vám chodilo nájomné plynule každý rok po tom ako nájom skončil. Ako píšete "ak bola pisana na 10 rokov a ta 10 rocna najomna doba koncila v roku 2014 a ja som poziadal o vydanie pody az v roku 2015 tak ze ta zmluva co koncila platnost v roku 2014 sa automaticky predlzila na dalsich 10 rokov a tym padom sa da poziadat o vydanie pody az po nejakej ochrannej lehote ktora trva 5 rokov."

Jedna vec je, že podľa zákona by mala zmluva pokračovať - druhá vec, či si plnil nájomca svoje povinnosti (či platil nájomné). A tam už asi sa dá použiť Občiansky/Obchodný zákonník. Zmluva by mala byť vypovedateľná z dôvodu neplnenia povinnosti zmluvnej strany. A aj podľa vyššie uvedených odsekov - § 13
(2) AK NÁJOMCA RIADNE A VČAS plní svoje záväzky zo zmluvy, má právo na prednostné uzavretie novej nájomnej zmluvy na pozemok za nájomné v obvyklej výške; TO NEPLATÍ, AK pri skončení nájmu uplynutím dohodnutého času trvania nájmu alebo uplynutím výpovednej lehoty prenajímateľ podniká v poľnohospodárstve.... > z toho vyplýva, že ak si včas neplní svoje záväzky tak NEMÁ právo na prednostné uzatvorenie zmluvy. Tak možno treba vypracovať si nájomnú zmluvu medzi Vami a Vašou svokrou a dať tam spätný dátum... Ak ste už vtedy mal SHR (treba sa o tomto poradiť s právnikom)... Každopádne si myslím, že ak si niektorá zo zmluvných strán neplní svoje záväzky, je to dôvod na výpoveď. (Podľa mojej logiky)

Tu ničo zo zákona (Obchodný zákonník):

Diel VIII
Niektoré ustanovenia o zániku nesplneného záväzku
Oddiel 1
Odstúpenie od zmluvy
§ 344
Od zmluvy možno odstúpiť iba v prípadoch, ktoré ustanovuje zmluva alebo tento alebo iný zákon.
§ 345
(1) Ak omeškanie dlžníka (§ 365) alebo veriteľa (§ 370) znamená podstatné porušenie jeho zmluvnej povinnosti, je druhá strana oprávnená od zmluvy odstúpiť, ak to oznámi strane v omeškaní bez zbytočného odkladu po tom, čo sa o tomto porušení dozvedela.
(2) Na účely tohto zákona je porušenie zmluvy podstatné, ak strana porušujúca zmluvu vedela v čase uzavretia zmluvy alebo v tomto čase bolo rozumné predvídať s prihliadnutím na účel zmluvy, ktorý vyplynul z jej obsahu alebo z okolností, za ktorých bola zmluva uzavretá, že druhá strana nebude mať záujem na plnení povinností pri takom porušení zmluvy. Pri pochybnostiach sa predpokladá, že porušenie zmluvy nie je podstatné.
(3) Ak strana oprávnená požadovať plnenie zmluvnej povinnosti druhej strany oznámi, že na splnení tejto povinnosti trvá, alebo ak nevyužije včas právo odstúpiť od zmluvy podľa odseku 1, je oprávnená odstúpiť od zmluvy len spôsobom ustanoveným pre nepodstatné porušenie zmluvnej povinnosti; ak pre dodatočné plnenie určí lehotu, vzniká jej právo odstúpiť od zmluvy po uplynutí tejto lehoty.

>Ja by som to skúsil hneď takto na vlastnú päsť. Možno to nájomca nebude ďalej riešiť a vykašle sa na Vás. Ale to už je na Vás.<
KarolSVK je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 17-10-2016, 12:28   #44
matejsurovy
člen
 
matejsurovy's Avatar
 
Registrovaný od: Oct 2016
Lokalita: Kladno
Príspevky: 1
Pošli správu cez ICQ matejsurovy Pošli správu cez AIM matejsurovy Pošli správu cez MSN matejsurovy Pošli správu cez YAHOO matejsurovy Send a message via Skype™ to matejsurovy
Thumbs up Problém z rozlohou, poděkování

Citát:
Pôvodne zaslal KarolSVK
Jedna vec je, ze ano

Zákon č. 504/2003 Z. z.
§ 12
(1) Ak prenajímateľ alebo nájomca rok pred uplynutím času, na ktorý bol nájom dohodnutý, písomne nevyzve druhú zmluvnú stranu na vrátenie a prevzatie prenajatého pozemku po skončení nájmu, zmluva sa obnovuje na určitý čas podľa § 8; to neplatí, ak sú predmetom zmluvy o nájme pozemku pozemky, s ktorými Slovenský pozemkový fond (ďalej len „fond“) nakladá podľa osobitného predpisu.11b)

...

Děkuji za takto skvělou odpověď! Velmi mi pomohla.
__________________
~~~ Matěj Surový ~~~
matejsurovy je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 08-02-2017, 19:04   #45
Lukas4x4
člen
 
Registrovaný od: Sep 2015
Príspevky: 46
Počiatočné Re: problém z rozlohou pozemkou v družstve a v katastri

Citát:
Pôvodne zaslal KarolSVK
Jedna vec je, ze ano

Zákon č. 504/2003 Z. z.
§ 12
(1) Ak prenajímateľ alebo nájomca rok pred uplynutím času, na ktorý bol nájom dohodnutý, písomne nevyzve druhú zmluvnú stranu na vrátenie a prevzatie prenajatého pozemku po skončení nájmu, zmluva sa obnovuje na určitý čas podľa § 8; to neplatí, ak sú predmetom zmluvy o nájme pozemku pozemky, s ktorými Slovenský pozemkový fond (ďalej len „fond“) nakladá podľa osobitného predpisu.11b)

ale aj

§ 13
(2) Ak nájomca riadne a včas plní svoje záväzky zo zmluvy, má právo na prednostné uzavretie novej nájomnej zmluvy na pozemok za nájomné v obvyklej výške; to neplatí, ak pri skončení nájmu uplynutím dohodnutého času trvania nájmu alebo uplynutím výpovednej lehoty prenajímateľ podniká v poľnohospodárstve alebo ak má byť nájomcom blízka osoba prenajímateľa alebo právnická osoba, ktorej je prenajímateľ členom alebo spoločníkom, alebo ak ide o pozemok, ktorý je podľa osobitného predpisu2) určený na iné ako poľnohospodárske účely.

(4) Prednostné právo na nájom pozemkov podľa odseku 3 nevzniká k pozemkom, o nájom ktorých prejaví záujem, okrem doterajšieho nájomcu, aj mladý poľnohospodár11c) alebo poľnohospodár spĺňajúci podmienky malého podniku11d) alebo mikropodniku,11e) ktorý sa na pozemkoch zmluvne zaviaže vykonávať špeciálnu rastlinnú výrobu alebo živočíšnu výrobu v rozsahu podľa osobitného predpisu,11f) a preukáže, že už má vo vlastníctve alebo nájme od iných vlastníkov poľnohospodárske pozemky. Fond môže prenajať mladému poľnohospodárovi11c) alebo poľnohospodárovi spĺňajúcemu podmienky malého podniku11d) alebo mikropodniku11e) pozemky vhodné na vykonávanie špeciálnej rastlinnej výroby alebo živočíšnej výroby v rozsahu podľa osobitného predpisu do výmery ním vlastnených alebo prenajatých pozemkov, najviac však do výmery 28 ha.


Prvé čo by som asi riešil na Vašom mieste (trebars s právnikom) je, že či Vám chodilo nájomné plynule každý rok po tom ako nájom skončil. Ako píšete "ak bola pisana na 10 rokov a ta 10 rocna najomna doba koncila v roku 2014 a ja som poziadal o vydanie pody az v roku 2015 tak ze ta zmluva co koncila platnost v roku 2014 sa automaticky predlzila na dalsich 10 rokov a tym padom sa da poziadat o vydanie pody az po nejakej ochrannej lehote ktora trva 5 rokov."

Jedna vec je, že podľa zákona by mala zmluva pokračovať - druhá vec, či si plnil nájomca svoje povinnosti (či platil nájomné). A tam už asi sa dá použiť Občiansky/Obchodný zákonník. Zmluva by mala byť vypovedateľná z dôvodu neplnenia povinnosti zmluvnej strany. A aj podľa vyššie uvedených odsekov - § 13
(2) AK NÁJOMCA RIADNE A VČAS plní svoje záväzky zo zmluvy, má právo na prednostné uzavretie novej nájomnej zmluvy na pozemok za nájomné v obvyklej výške; TO NEPLATÍ, AK pri skončení nájmu uplynutím dohodnutého času trvania nájmu alebo uplynutím výpovednej lehoty prenajímateľ podniká v poľnohospodárstve.... > z toho vyplýva, že ak si včas neplní svoje záväzky tak NEMÁ právo na prednostné uzatvorenie zmluvy. Tak možno treba vypracovať si nájomnú zmluvu medzi Vami a Vašou svokrou a dať tam spätný dátum... Ak ste už vtedy mal SHR (treba sa o tomto poradiť s právnikom)... Každopádne si myslím, že ak si niektorá zo zmluvných strán neplní svoje záväzky, je to dôvod na výpoveď. (Podľa mojej logiky)

Tu ničo zo zákona (Obchodný zákonník):

Diel VIII
Niektoré ustanovenia o zániku nesplneného záväzku
Oddiel 1
Odstúpenie od zmluvy
§ 344
Od zmluvy možno odstúpiť iba v prípadoch, ktoré ustanovuje zmluva alebo tento alebo iný zákon.
§ 345
(1) Ak omeškanie dlžníka (§ 365) alebo veriteľa (§ 370) znamená podstatné porušenie jeho zmluvnej povinnosti, je druhá strana oprávnená od zmluvy odstúpiť, ak to oznámi strane v omeškaní bez zbytočného odkladu po tom, čo sa o tomto porušení dozvedela.
(2) Na účely tohto zákona je porušenie zmluvy podstatné, ak strana porušujúca zmluvu vedela v čase uzavretia zmluvy alebo v tomto čase bolo rozumné predvídať s prihliadnutím na účel zmluvy, ktorý vyplynul z jej obsahu alebo z okolností, za ktorých bola zmluva uzavretá, že druhá strana nebude mať záujem na plnení povinností pri takom porušení zmluvy. Pri pochybnostiach sa predpokladá, že porušenie zmluvy nie je podstatné.
(3) Ak strana oprávnená požadovať plnenie zmluvnej povinnosti druhej strany oznámi, že na splnení tejto povinnosti trvá, alebo ak nevyužije včas právo odstúpiť od zmluvy podľa odseku 1, je oprávnená odstúpiť od zmluvy len spôsobom ustanoveným pre nepodstatné porušenie zmluvnej povinnosti; ak pre dodatočné plnenie určí lehotu, vzniká jej právo odstúpiť od zmluvy po uplynutí tejto lehoty.

>Ja by som to skúsil hneď takto na vlastnú päsť. Možno to nájomca nebude ďalej riešiť a vykašle sa na Vás. Ale to už je na Vás.<


Zdravím vás.tak dnes som bol zasa na družstve a zasa dokola tie isté keci... Keď som minulý rok podával žiadosť o vrátenie pozemku do vlastného užívania tak všetko bolo v poriadku,žiadosť prevzali, orazili, podpísali. ALE!!! Podľa zákona sú povinný odoslať vyjadrenie o Tom či pôdu vydajú alebo nevydaju.ale oni nič neposlali. Tak som im to dnes povedal že dúfam že sú si vedomí že porušili zákon tým že to vyjadrenie neposlali, samozrejme že na to nič nepovedal (nemohol lebo nič neposlali) tak som zavolal svokru aby prišla na družstvo... Ale než prišla tak ma predseda poslal na chodbu že mám čakať vonku. Tak som čakal,medzi tým prišla svokra a teda sme vošli dnu, a čo sa nestalo!? Zrazu pán predseda otočil monitor a hľa! Vyjadrenie ktoré údajne poslali(samozrejme že to napísal medzi časom čo som čakal vonku na svokru) tak sa ho pýtam, a kde máte papier že ste to poslali? A on že je založený v odoslanej pošte,tak ja že ho chceme vidieť,samozrejme má odpalkoval že mi to neukážu,tak som sa spýtal že či majú aj ďalšie rozhodnutie ktoré mali tiež poslať ďalším ľuďom čo mi dali podu... A reakcia pána predsedu?! Poslal ma von z kancelárie že on sa bude rozprávať len zo svokrou,nie zimnou... Takže pán predseda očividne klame! A ešte aj vyrába fiktívne vyjadrenia.... A čo je dôležitejšie tak neplatí nájomné! Nájomné je splatné k 1. Októbru ale svokre nikdy nič neprišlo.ani na účet a ani poštovou poukážkou nakoľko družstvo nemá na svokru číslo účtu tak predpokladám že by mali poslať nájom poštou? Je tak? Tak sa chcem spýtať že ako poslať družstvu výpoveď z nájmu koli tomu že si neplnia povinnosti z hradenim nájmu.teda ako to formulovať? Lebo podľa zákonníka je to bráne ako porušenie nájomnej zmluvy a v Tom prípade je možné okamžité zrušenie nájomnej zmluvy. Mám pravdu? Ďakujem za pomoc.
Lukas4x4 je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 11-02-2017, 14:16   #46
Lukas4x4
člen
 
Registrovaný od: Sep 2015
Príspevky: 46
Počiatočné Re: problém z rozlohou pozemkou v družstve a v katastri

Nikto sa nestretol z niečím takým?
Lukas4x4 je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je zapnutý/í
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 00:36.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..