AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Fórum potravinovej bezpečnosti > Fórum pre bezpečnosť potravín a krmív
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Fórum pre bezpečnosť potravín a krmív Fórum zriadené za účelom diskusie na témy ako sú: Potravinová bezpečnosť všobecne, cudzorodé látky v potravinách, aditíva, hygienická nezávadnosť potravín, kvalita potravín...

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 09-08-2007, 12:13   #1
ingins
člen
 
Registrovaný od: Aug 2007
Príspevky: 1
Počiatočné Gazdovský chlieb

Dobrý deň.



Chcem sa opýtať, či označenie chleba ako "Gazdovský chlieb" je postačujúce, alebo sa má použiť názov "Gazdovský chlieb, pšenično-ražný“ ako to vyžadujú niektorí inšpektori RVPS? Tým pádom, že sa v názve potraviny použije názov zložky alebo kategórie zložiek, vyžaduje sa v označení uvádzať aj množstvo zložky alebo kategórie zložiek v percentách (hmotnostných alebo objemových), napr.: "Zloženie: pšeničná múka 54,7 %, voda, ražná múka 17,2 % .....", i napriek tomu, že neusmerňuje výber spotrebiteľa, pretože odchýlky v množstve nie sú podstatné pre charakteristiku danej potraviny ani pre jej odlíšenie od obdobných potravín.
Ak by nebolo uvedené v názve napr. „pšenično-ražný“ alebo „pšeničný“ a pod., je to nedostatočné označenie, lebo názov potraviny neobsahuje názov vyjadrujúci jej podstatu podľa príslušnej hlavy PK SR, pretože spotrebiteľ nemá informáciu, o aký druh chleba sa jedná?

Ako uvádzate aj v odpovedi na tému "Označovanie pečiva" z 30.06.2006, citujem "13. hlava PK SR na jedlé obilie a výrobky z obilia § 24 upravuje podmienky, za ktorých možno používať v názve chleba špecifikácie ako „pšeničný“, „ražný“, „grahamový“ a pod., ale neustanovuje tým povinnosť uvádzania tejto špecifikácie v názve výrobku".
Ako je to teda správne?


Za kompetentnú odpoveď vopred ďakujem.
ingins je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 03-09-2007, 08:53   #2
hozova
moderátor
 
Registrovaný od: Jun 2005
Príspevky: 37
Počiatočné Re: Gazdovský chlieb

Dobrý deň,

Pri označovaní potravín sa všeobecne vychádza z druhej časti druhej hlavy PK SR: "Označovanie potravín" a samozrejme príslušnej komoditnej hlavy, v tomto prípade tretej časti 13.hlavy PK SR: "Jedlé obilie a výrobky z obilia."

Tretia časť 13.hlava PK SR - piaty oddiel "Pekárske výrobky" v § 20 člení chlieb podľa množstva druhu použitých surovín a ostatných zložiek na pšeničný, ražný ... . V § 24 je rozpísané označenie na základe zastúpenia pomeru mlynských výrobkov, teda kedy môžeme nazvať chlieb ako pšeničný, ražný atď.. V uvedenej hlave PK SR nie je jednoznačne uvedené ako označiť chlieb (tak ako je to napríklad jasne dané pri pečive - § 29).
Pri označovaní chleba (ako aj iných potravín) sa jednoznačne musí vychádzať zo všeobecného predpisu pre "Označovanie potravín" (2.časť 2.hlava PK SR). Tu sa v § 4 ods. 1/ konštatuje: "Názov potraviny musí obsahovať názov vyjadrujúci jej podstatu podľa príslušnej hlavy PK." Ods.2/ Ak neexistuje názov potraviny podľa ods. 1/, musí sa používať všeobecne zaužívaný názov alebo opisný názov, aby spotrebiteľ nebol uvedený do omylu ...."
Názov: "GAZDOVSKÝ CHLIEB" nevyjadruje podstatu chleba, je to obchodný názov. Neurčuje výber spotrebiteľa o aký druh chleba ide. Je rozdiel v charaktere chleba, v jeho senzorických vlastnostiach - či ide o chlieb pšeničný, ražný, viaczrnný, celozrnný,....atď. Spotrebiteľ má právo vedieť aký druh chleba si kupuje, pretože jeho podstatu tvorí zastúpenie použitých druhov múk.
Takže to čo vyžadujú inšpektori RVPS, aby za názvom Gazdovský, bolo vypísané o aký druh chleba ide (začlenenie pšeničný, ražný, viaczrnný...) je správny. Na základe toho, potom v zložení chleba podľa 2.časti 2. hlavy PK SR § 9 ods. 8 a, b - uviesť % pšeničnej, ražnej, grahamovej ...múky. (v prepočte na celý výrobok, z dôvodu, napr. pšeničná a ražná múka netvoria 100% výrobku.)

Záverom: správne by malo byť označenie: "gazdovský chlieb " pšenično-ražný
zloženie: pšeničná múka "x%", voda, ražná múka "y%", droždie, soľ....
hozova je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 13-03-2015, 06:08   #3
waleed121
člen
 
Registrovaný od: Mar 2015
Príspevky: 1
Počiatočné Re: Gazdovský chlieb

Takže to čo vyžadujú inšpektori RVPS, aby za názvom Gazdovský, bolo vypísané o aký druh chleba ide (začlenenie pšeničný, ražný, viaczrnný...) je správny. Na základe toho, potom v zložení chleba podľa 2.časti 2. hlavy PK SR § 9 ods. 8 a, b - uviesť % pšeničnej, ražnej, grahamovej ...múky. (v prepočte na celý výrobok, z dôvodu, napr. pšeničná a ražná múka netvoria 100% výrobku.)
__________________
aliiii
waleed121 je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je zapnutý/í
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 14:55.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..