AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR > Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (moderované fórum)
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (moderované fórum) Tu môžete klásť otázky ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 07-05-2007, 20:37   #1
MARMIL
člen
 
MARMIL's Avatar
 
Registrovaný od: Nov 2006
Lokalita: BA
Príspevky: 205
Angry vlastnícke práva - zdrap papiera

Vážený pán minister,

V roku 2005 som zdedil časť 40 ha lesného porastu. Spoludedičovi som musel
vyplatiť za tento pozemok 120 tis. SK. Všetko by bolo v poriadku, pokiaľ by som mohol aj volne s týmto pozemkom nakladať. Toho času je v užívaní
št. lesov. Štátne lesy SR veselo ťažia drevo, pod zámienkou padnutej kalamity
a ja nemôžem požiadať o užívacie právo, pretože 90% spoluvlastníkov sú
po smrti a lesy mi vydajú porast len pod podmienkov dohody nadpolovičnej väčšiny vlastníkov. Keď som žiadal nájomné, bolo mi povedané, že toho času je nulové. Drevo sa ťaží, ale nájomné je nulové. Vek porastov od 45 do 135 rokov dub a buk na 90%. Ano dobre počujete...
Ja jednoducho nechápem, ako môže tento štát, takto okrádať svojich bčanov.
Keď ľudom brali v 50. rokoch pozemky, vtedy to išlo z večera do rána. Teraz
vráťiť ich nemá kto. A tie reči, že sa máme starať o svoj majetok, to už nemá obdobu. Podľa môjho názoru mali št. lesy bez reptania automaticky vracať
vlastníkom užívacie právo k ich pozemkom, alebo prinajmenšom uzatvárať nájomné zmluvy. Je to nehanebnosť, čo sa tu deje.
Preto sa pýtam pán minister, dokedy bude list vlastníctva na Slovensku iba zdrap papiera ?
MARMIL je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 05-06-2007, 08:04   #2
Miroslav Jureňa
minister pôdohospodárstva
 
Registrovaný od: Jul 2006
Príspevky: 65
Počiatočné Re: vlastnícke práva - zdrap papiera

Z Vášho dotazu vyplýva, že ste len podielovým spoluvlastníkom, pričom ďalších 90 % spoluvlastníkov je neznámych alebo si svoje užívacie práva neuplatnili v súlade so zákonom č. 229/1991 Zb. o pôde v znení neskorších predpisov.

Pri navrátení užívacích práv k lesným nehnuteľnostiam súkromných vlastníkov je potrebné postupovať podľa § 22 a násl. zákona č. 229/1991 Zb. o pôde v znení neskorších predpisov. Podľa tohto zákona sa lesné pozemky odovzdajú vlastníkom predovšetkým v ucelených lesných častiach, ktorými sú jednotky priestorového rozdelenia lesa, bez vytyčovania jednotlivých pozemkov. Ak pri vydávaní užívacích práv k lesným pozemkom je viac oprávnených osôb a žiadosť si uplatnia len niektoré z nich, postupuje sa podľa § 139 ods. 2 Občianskeho zákonníka. Podľa citovaného ustanovenia o hospodárení so spoločnou vecou, ako sú aj lesné pozemky, rozhodujú spoluvlastníci väčšinou. Nakoľko vo svojom príspevku tvrdíte, že k lesnému porastu (lesným pozemkom) má vlastnícke právo ešte ďalších 90 % spoluvlastníkov, ktorí sú po smrti, príslušný odštepný závod Lesov SR, š.p. Banská Bystrica Vám nemôžu vydať vec (lesný porast) celú. Nakoľko ste spoluvlastníkom len v podiele 1/10 boli by porušené vlastnícke a užívacie práva dedičov po zosnulých spoluvlastníkoch. Príslušný odštepný závod Vám vydá užívacie práva k lesnému porastu, ak o to požiada väčšina spoluvlastníkov počítaná podľa veľkosti podielov. Z uvedeného dôvodu Vám odporúčam kontaktovať sa s dedičmi zosnulých spoluvlastníkov a vytvoriť združenie podľa § 829 a násl. Občianskeho zákonníka alebo zákona č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov v znení neskorších predpisov za účelom prevzatia užívacích práv k lesným pozemkom.

Napriek uvedeným skutočnostiam Lesy SR, š.p. nemôžu bez vedomia známych vlastníkov a uzatvorenia nájomnej zmluvy podľa § 23 zákona č. 504/2003 Z.z. o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov a o zmene niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ktorým sa upravuje nájomný vzťah, ktorý vznikol na základe § 22 ods. 1 a 2 zákona č. 229/1991 Zb. o pôde v znení neskorších predpisov vykonávať akúkoľvek ťažbu dreva.

List vlastníctva je relevantným dokladom, ktorý preukazuje vlastnícke právo k nehnuteľnostiam, avšak pri navrátení užívacích práv je potrebné postupovať v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi.


S pozdravom

Miroslav Jureňa
minister pôdohospodárstva SR
Miroslav Jureňa je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je vypnutý
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 12:38.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..