AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Fórum potravinovej bezpečnosti > Fórum pre bezpečnosť potravín a krmív
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Fórum pre bezpečnosť potravín a krmív Fórum zriadené za účelom diskusie na témy ako sú: Potravinová bezpečnosť všobecne, cudzorodé látky v potravinách, aditíva, hygienická nezávadnosť potravín, kvalita potravín...

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 03-10-2006, 15:01   #1
Podnikateľka
člen
 
Registrovaný od: Apr 2006
Príspevky: 5
Question Platnosť zdravotného preukazu

Dobrý deň,
prosím o stanovisko, akú dobu platnosti má zdravotný preukaz, ktorý vydá ošetrujúci lekár zamestnancovi pracujúcemu v predajni s potravinami (prosím uviesť aj číslo príslušného zákona). Vopred ďakujem za pomoc a ostávam s pozdravom.
Podnikateľka je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 10-10-2006, 14:48   #2
hozova
moderátor
 
Registrovaný od: Jun 2005
Príspevky: 37
Počiatočné Re: Platnosť zdravotného preukazu

Dobrý deň,

táto problematika spadá do kompetencie Ministertsva zdarvotníctva SR.

V súčasnosti platí Nariadenie vlády SR č. 337/20006 z 10. mája 2006 o podrobnostiach o prevencii a kontrole prenosných ochorení. V § 26 tohto nariadenie sa hovorí o Epidemiologicky závažnej činnosti, podľa § 26 ods. 1"Epidemiologicky závažnou činnosťou je činnosť, ktorá je spojená s rizikom vzniku a šírenia prenosných ochorení. Môžu ju vykonávať len osoby zdravotne spôsobilé a odborne spôsobilé.".
Zdravotná spôsobilosť je definovaná v § 26 ods. 2 tohto nariadenie, pričom "zdravotnú spôsobilosť preukazuje osoba zdravotným preukazom, ktorý jej na základe vstupnej lekárskej prehliadky vydá lekár, ktorý do zdravotného preukazu zaznačí čas jeho platnosti a zdravotnú spôsobilosť na konkrétny výkon epidemiologicky závažnej činnosti.".
Toto nariadenie vlády však presne nestanovuje dĺžku platnosti zdravotného preukazu, takže dĺžku platnosti zdravotného preukazu určuje samotný lekár, no vacsinou sa doba platnosti zdravotného preukazu vydava na dobu neurcitu alebo na jeden rok.
Na vysvetlenie, čo je to epidemiologicky závažná činnosť - tento pojem je definovaný v zákone NR SR č. 126/2006 Z.z. o verejnom zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov (taktiež patrí do kompetenice Ministerstva zdravotníctva SR) v § 2 písm. k), ktorý znie: "ako epidemiologicky závažná činnosť je taká pracovná činnosť, ktorou možno pri zanedbaní postupov správnej praxe spôsobiť vznik alebo šírenie prenosného ochorenia" a v § 33 ods. 11 sú vymenované činnosti, kotré patria medzi epidemiologicky závažné činnosti.
Medzi epidemiologicky závažné činnosti patria činnosti:
a) v úpravniach vody a pri obsluhe vodovodných zariadení,
b) v zariadeniach, v ktorých dochádza ku kontaktu
s ľudským telom,
c) pri výrobe kozmetických výrobkov,
d) pri výrobe, manipulácii a uvádzaní do obehu požívatín.
hozova je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 11-10-2006, 11:03   #3
Podnikateľka
člen
 
Registrovaný od: Apr 2006
Príspevky: 5
Počiatočné Re: Platnosť zdravotného preukazu

Dobrý deň, p. Hozova.

Ďakujem za výstižnú odpoveď na moju otázku.
Môj príspevok pramenil zo skúsenosti, že v niektorých regiónoch SR, v ktorých máme predajne potravín, inšpektori RVPS upozorňovali predavačky, ktoré predložili zdravotné preukazy vydané lekárom napr. v r. 1995 na dobu neurčitú, že takéto zdravotné preukazy sú neplatné, pretože doba platnosti zdravotného preukazu je len 2 roky.
V prípade, že sa vyskytne v niektorom regióne prípad, že inšpektor RVPS bude mať výhrady voči dobe platnosti zdrav. preukazu vydaného na dobu neurčitú pred rokom 2004, odvolám sa na ustanovenia Nariadenia vlády SR č. 337/20006 z 10. mája 2006 o podrobnostiach ..... Dúfam, že to nebude mať negatívny dopad na objektívnosť výkonu kontroly z ich strany.

Ostávam s pozdravom
Podnikateľka je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 17-10-2006, 14:25   #4
hozova
moderátor
 
Registrovaný od: Jun 2005
Príspevky: 37
Počiatočné Re: Platnosť zdravotného preukazu

Dobrý deň,

v podstate máte pravdu, ale zoberte to aj z inej strany. Manipulujete, ponúkate a predávate potraviny spotrebiteľovi. Vašim prvoradým cieľom by mala byť ochrana zdravia spotrebiteľa. A ako to chcete docieliť, keď neviete aký zdravotný stav má Váš personál? Z toho dôvodu sa aj žiada od ľudí, ktorí pracujú s potravinami zdravotný preukaz, v ktorom im ich lekár poprípade závodný lekár potvrdí, že môžu pracovať s potravinami, nakoľko neprenášajú žiadne prenosné choroby.
Ak je preukaz vystavený v roku 1995 alebo aj v roku 2004 do roku 2006 sa v zdravotnom stave Vášho zamestnanca mohlo veľa zmeniť, mohol sa nakaziť prenosnou chorobou, ktorá sa prenáša napr. dotykom. Ako chcete zabrániť šíreniu prenosného ochorenia a nenakaziť niekoľko tisíc obyvateľov? Teda je aj vo Vašom záujme poznať aktuálny zdravotný stav Vašich zamestnancov. A najlepšie sa to dá zistiť pravidelnými zdravotnými prehliadkami, ktoré by mali byť zaznamenané v zdravotnom preukaze, čím je zdravotný preukaz aktualizovaný.
hozova je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je zapnutý/í
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 03:36.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..