AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Pôdohospodárske fórum > Rastlinná výroba
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Rastlinná výroba Diskusia na témy týkajúce sa rastlinnej výroby všeobecne, krmovinárstva, vinohradníctva, ovocinárstva, zahradníctva, ochrany rastlín...

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 13-04-2010, 10:49   #1
hliváčik
člen
 
Registrovaný od: Apr 2010
Príspevky: 2
Počiatočné pestovanie hlivy na dreve

Chcel by som začať pestovať hlivu na drevených klátoch, ale mám 3 zásadné otázky. Je pre mna ťažké zohnať vhodné drevo a tak som s ťažkosťami cez kamaráta zohnal 2 bukové klátiky cca fi150mm , L-500mm . Kúpil som sadbu také drevené kolíky obrastené podhubím na očkovanie do dier a všade sa píše že drevo by malo byť zoťaté 2-3 mesiace. Moja otázka znie Ako zistím aké čerstvé je drevo , lebo sa mi zdá velmi čerstvé a neviem kedy bolo zoťaté. Pre obraz ak zarežem do kôry tak tá sa javí ako šerstvá a zelená pod vrchnou šupinou kôry. Moja druhá otázka vyrastie mi hliva ak ju naočkujem do čerstvého dreva alebo je to vopred prehratý boj? A moja 3 otázka znie všade sa píše že po naočkovaní dreva treba utesniť voskom a keď som sa pýtal predavačky tak mi povedala nech nič neutesnujem že zákazníci majú skúsenosti že im potom nič nevyrastie tak teraz neviem ako ďalej.
hliváčik je offline   Odpovedať s citovaním
Sponzorované odkazy
Starý 13-04-2010, 17:27   #2
Jaroslav34
člen
 
Jaroslav34's Avatar
 
Registrovaný od: Jan 2010
Lokalita: Ružomberok
Príspevky: 2
Počiatočné Re: pestovanie hlivy na dreve

Pri klátikovom spôsobe pestovania si zo stromových kmeňov hrubších ako 154 cm narežeme klátiky 20-30 cm dlhé. Veľmi vhodné je drevo topoľové alebo bukové, ale môže byť aj z vŕb, osík, briez a dubov. Najvýhodnejšie je drevo čerstvé, prípadne zo stromov maximálne 5 mesiacov zoťatých, a to najlepšie koncom zimy. Optimálnym termínom zakladania kultúry je začiatok leta. Čerstvá násada podhubia pri teplotách plus 2 až plus 10 °C vydrží 4 aj viac týždňov, pri teplote 20 °C však iba 14 dní.

Klátiky podhubím očkujeme tak, že na ich hornú reznú plochu položíme asi 1 cm hrubý kotúčik narezaného podhubia a priložíme naň ďalší klátik. Postupujeme do výšky 3-4 klátikov, pričom spodný a horný koniec klátikového stĺpika naočkujeme podobne, prekryjeme a konce priklincujeme asi 5-cm hrubým dreveným kotúčikom. Klátikový stĺpik môžeme spevniť bočným sklincovaním na styku rezných plôch.

Naočkované klátiky vložíme do vhodného priestoru na prerastanie podhubia. Môže ním byť v najjednoduchšom prípade uzavreté vrece z polyetylénu, umiestnené na tienistom a vlhkom mieste, napríklad v pivnici, ale aj v tieni stromov alebo chaty. Môžeme ich však vložiť aj do zemnej vlhkej jamy. Naočkované klátiky občas pokropíme vodou. Pre túto etapu prípravy je najvhodnejšia teplota v rozpätí 20 až 27 °C.

Koncom augusta klátiky prerastené podhubím vyberieme z úložných priestorov a vsadíme 10-15 cm do pôdy, najlepšie do trávnika na vlhkom, zatienenom a záveternom mieste záhrady. Zaočkované klátiky najlepšie rodia pri teplote okolo 15 °C a pri vysokej relatívnej vlhkosti vzduchu. Preto prvé plodnice môžeme očakávať koncom septembra. Dôležité je, aby okolitá pôda bola vlhká. Jej trávnatý povrch vytvára vhodnú mikroklímu.
Tento kúsok textu o pestovaní hlivy som vybral zo stránky www.nahuby.sk .
__________________
Jaroslav34 je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je zapnutý/í
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 18:14.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..