AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Fórum potravinovej bezpečnosti > Fórum pre bezpečnosť potravín a krmív
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Fórum pre bezpečnosť potravín a krmív Fórum zriadené za účelom diskusie na témy ako sú: Potravinová bezpečnosť všobecne, cudzorodé látky v potravinách, aditíva, hygienická nezávadnosť potravín, kvalita potravín...

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 24-10-2006, 14:21   #1
hennka
člen
 
Registrovaný od: Feb 2006
Príspevky: 11
Smile OZ na spracovanie.

Dobrý deň.
Chcem sa opýtať na takúto otázku.
Je možné predávať v predajni ovocia a zeleniny produkty ( OZ ), ktoré nespĺňajú požiadavky kvality na čerstvé OZ ( obchodné normy EU atď.) za predpokladu, že OZ spĺňa požiadavky( § 3 ods. 1 PK SR - 3. časť, 20. hlava) na surovinu určenú na výrobu spracovaného OZ a sú náležite označené ( v zmysle § 12 ods. 1 písm. c) zákona č. 152/95 Z.z. o potravinách v.z.n.p.) ???

Príklad: Paprika zavädnutá ( 100% plodov zvädnutých už nespĺňa požiadavky obchodnej normy na čerstvú papriku), ale ja ju budem na vyhradenom mieste predajne náležite označenú ( napr. paprika na spracovanie...) v zmysle § 12 ods. 1 písm. c) zákona č. 152/95 Z.z. o potravinách v.z.n.p. predávať - ako surovinu na spracovanie( napr. na lečo ).
Podotýkam, že táto napr. paprika bude spĺňať požiadavky podľa § 3 ods. 1 PK SR - 3. časť, 20. hlava t.j. bude zdravá, technologicky zrelá, bez hniloby a plesní, čistá, atď.
hennka je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 02-11-2006, 10:35   #2
hozova
moderátor
 
Registrovaný od: Jun 2005
Príspevky: 37
Počiatočné Re: OZ na spracovanie.

Dobry den,

na zaklade Vašho podnetu sme požialadali o odpoveď Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR, nakoľko táto oblať spadá do jej kompetencie.

ŠVPS SR poskytla nasledovnú odpoveď:

Plodiny pre ktoré sú stanovené normy kvality ES pre čerstvé ovocie a zeleninu, ktoré sú zahrnuté do prílohy č. 1, nariadenia Rady (ES) č.2200/1996 o spoločnej organizácii trhu s ovocím a zeleninou, sa nesmú vystavovať alebo ponúkať na predaj alebo dodávať alebo predávať iným spôsobom v rámci spoločenstva, ako v súlade s týmito normami. U produktov, určených na spracovanie, sa nevyžaduje, aby sa riadilo týmito normami, musí sa však zabezpečiť, že nebudú predávané na trhu s čerstvými produktami (nariadenie Komisie (ES) č- 1148/2001 o kontrole zhody čerstvého ovocia a zeleniny s obchodnými normami, ods. 5).

V zmysle PK SR je možné uvádzať do obehu Upravené chladené ovocie a upravenú chladenú zeleninu, čo je čerstvé ovocie a zelenina celé alebo upravené mechanickými operáciami, balené do spotrebiteľského obalu a konzervované chladením alebo chladením v kombinácii s úpravou skladovacej atmosféry. Takéto produkty musia byť označené v súlade s požiadavkami potravinovej legislatívy SR.

Naposledy upravil hozova : 02-11-2006 o 10:48.
hozova je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 28-11-2006, 11:36   #3
Podnikateľka
člen
 
Registrovaný od: Apr 2006
Príspevky: 5
Počiatočné Re: OZ na spracovanie.

Dobrý deň, p. Hozova!
Veľmi som očakávala Vaše stanovisko k zadanej otázke, pretože sa nás to tiež týka.
Priznávam však, že z uvedenej odpovede mi nie je veľmi jasné, či môžem menej kvalitné OZ (napr. zvädnutá paprika) predávať ako surovinu na spracovanie a to aj v prípade, že mám vystavené na predaj kvalitné ovocie a zeleninu.
Prosím, podajte mi bližšie vysvetlenie a už vopred zaň ďakujem.
Podnikateľka je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 01-12-2006, 09:10   #4
hozova
moderátor
 
Registrovaný od: Jun 2005
Príspevky: 37
Počiatočné Re: OZ na spracovanie.

Dobrý deň,

Podľa vyjadrenie Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR nie je možné predávat ovocie a zeleninu, pre ktoré sú stanovené normy kvality,zavädnute a nečerstvé .

Hovorí o tom nariadenie (ES) č.1148 /2001 EP a ER z 12. júna 2001 o kontrolách zhody obchodných noriem čerstvého ovocia a zeleniny, článok 8, ktorý znie: "Pre účely uplatňovania tohto nariadenia, produkty určené na spracovanie sú čerstvé ovocie a zelenina podliehajúce marketingovým obchodným normám, ktoré sa expedujú do spracovateľských závodov, kde sa spracujú na produkty klasifikované pod inou položkou CN ako je položka pôvodných čerstvých produktov". Z uvedeného teda vyplýva, že na spracovanie sa používa len čerstvé ovocie a zelenina a nie zavädnuté a a takéto produkty určené na spracovanie sa expedujú len do spracovateľských závodov, nie do maloobchodu priamo konzumentom.

Podľa Potravinového kódexu SR, čo sa týka upraveného ovocia a zeleniny, podľa § 13 ods. 2 "Upravené chladené ovocie a upravená chladená zelenina musia byť vyrobené z čerstvého ovocia alebo z čerstvej zeleniny. Do výrobkov, ako sú napr. šaláty, zmesi z ovocia a zeleniny na priamu spotrebu možno pridávať aj sterilizované ovocie alebo zeleninu a ochucujúce prísady".
hozova je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 01-12-2006, 10:17   #5
Podnikateľka
člen
 
Registrovaný od: Apr 2006
Príspevky: 5
Počiatočné Re: OZ na spracovanie.

Dobrý deň, p. Hozova!

Veľmi pekne ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď, z ktorej sú mi, ako predávajúcej, už zrejmé moje povinnosti. Som veľmi rada, že toto fórum je zriadené a že ako spotrebiteľ, tak i podnikateľ, má možnosť získať hodnotné informácie priamo zo sektoru MH SR. Teším sa na ďalšiu spoluprácu.
Podnikateľka je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je zapnutý/í
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 05:11.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..