AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Pôdohospodárske fórum > Rastlinná výroba
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Rastlinná výroba Diskusia na témy týkajúce sa rastlinnej výroby všeobecne, krmovinárstva, vinohradníctva, ovocinárstva, zahradníctva, ochrany rastlín...

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 05-06-2006, 18:07   #1
Jaroslav Hlavaty
člen
 
Registrovaný od: Jun 2006
Príspevky: 41
Počiatočné Slivky

Dobrý deň!
V ovocnom sade mám zasadené asi 6 ročné slivky Čačanská Najbolea,Lepotica a Stanley už minulý rok dostali chorobu dierkovitosť listov,na radu z Agrovity som aplikoval asi 3X Shavite 71,5 ale bez nejakého viditelného úspechu a navyše som použil jesenný a jarný postrek Sulkou /ako aj pre broskyňe/.Tento rok po odkvete asi 90% plodov ožklo a opadalo,tie čo aj ostali majú na spodku plodu čierne rihy v tvare podkovičky a majú aj čierne bodky. Listy majú od spodku hrdzavé žilky.Slivky majú pekný vzrast škoda by ich bolo vykopať ,teraz skúšam aplikovať Novozir MN80,aký postrek by som mal ešte skúsiť?? Alebo mám preisť na nové Nemecké odrody aké uvadzate na CD Ovocinárstvo ??? Za odpovede ďakujem Hlavaty!!
Jaroslav Hlavaty je offline   Odpovedať s citovaním
Sponzorované odkazy
Starý 06-06-2006, 09:20   #2
stiffel
člen
 
Registrovaný od: Nov 2005
Lokalita: nitra
Príspevky: 91
Thumbs up Re: Slivky

Citát:
Pôvodne zaslal Jaroslav Hlavaty
Dobrý deň!
...... dierkovitosť listov,na radu z Agrovity som aplikoval asi 3X Shavite 71,5 ale bez nejakého viditelného úspechu a navyše som použil jesenný a jarný postrek Sulkou /ako aj pre broskyňe/.
Tento rok po odkvete asi 90% plodov ožklo a opadalo,tie čo aj ostali majú na spodku plodu čierne rihy v tvare podkovičky a majú aj čierne bodky. Listy majú od spodku hrdzavé žilky.Slivky majú pekný vzrast škoda by ich bolo vykopať ,teraz skúšam aplikovať Novozir MN80,aký postrek by som mal ešte skúsiť?? Alebo mám preisť na nové Nemecké odrody aké uvadzate na CD Ovocinárstvo ??? Za odpovede ďakujem Hlavaty!!

hmm, neviem presne posudiť, o ake choroby ide, možno dierkovitosť, možno iná (čierna) "škvrnitosť" , najskôr však asi pôjde už o spolupôsobenie viacerych škodlivych faktorov,
tak drasticky zakrok, ako uvadzate na konci by som však ešte nerealizoval

čo sa týka chorôb, v tomto roku som videl viacero kôstkovín napadnutých grmanikom a tiež dierkovitosťou listov, (nielen u sliviek)
isto to súvisí s nadmernym vlhkym počasím,
pri takomto silnom infekte neodporúčam spoliehať sa len na jeden prípravok, aj keď s opakovanym použitím,
to "opadanie" a "ožlknutie" môže súvisieť aj s nespravnou aplikaciou (vysoké teplo) insekticidu v čase aplikacie po kvete, alebo silnym napadnutím škodcu (napr. piliarky) pozrite si, ci mate "bodky" aj na "zdravych plodoch,

čo sa týka jesennej aplikácie sulky, mávam lepšie praktické skúsenosti s aplikáciou meďnatych prípravkov (Kuprikol, Cuproxat), na jeseň hneď po opade listov, ako Sulky.
Cu pripravky aplikujem aj zavčasu na jar (pri teplodach 8 - 10 °C), a pri rašení nejaky systemový (Sylit, Delan, .. a pod.),

nech vas neodradia čiastočné neuspechy vo vašej pestovateľskej záľube,
sluste vyskúšať iné meďnaté prípravky a najmä striedať, kontaktne so systemovymi

želám vám viac radosti vo vašej záľube,

s pozdravom
stiffel
stiffel je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 06-06-2006, 16:13   #3
Jaroslav Hlavaty
člen
 
Registrovaný od: Jun 2006
Príspevky: 41
Počiatočné Re: Slivky

Ďakujem za odpoveď od pána Stiffela,mednaté prípravky chcem skúsiť na jeseň a jar už my to radili viacerí zahradkári,že je lepšia účinnosť aj u broskýň,ktorých mám v sade 50ks a 5 druhov .Piliarku slivkovú poznám a úspešne zaberajú prípravky ako Zolone,alebo Karate.Len ma to štve,že človek sa o tie stromy stará a zdá sa ako by bojoval s veternými mlynmi!!!
Jaroslav Hlavaty je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 07-06-2006, 07:08   #4
stiffel
člen
 
Registrovaný od: Nov 2005
Lokalita: nitra
Príspevky: 91
Počiatočné Re: Slivky

Citát:
Pôvodne zaslal Jaroslav Hlavaty
...........Piliarku slivkovú poznám a úspešne zaberajú prípravky ako Zolone,alebo Karate.Len ma to štve,že človek sa o tie stromy stará a zdá sa ako by bojoval s veternými mlynmi!!!

ano poznam, použivam, keď už ich vidno, odbornici hovoria, ze je lepsie použit insekticídy s dlhsou dobou ucinku, ako bezne pyretroidy, ja mavam dobre vysledky s TalStarom, a toho roku mi dobre vychadza aj Nurelle

nech sa vam dari

stiffel
stiffel je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 06-12-2007, 11:44   #5
Josef Zavřel
člen
 
Registrovaný od: Nov 2007
Lokalita: Morava-u Brna
Príspevky: 15
Počiatočné Re: Slivky

Dobrý den.Mnohé nové odrůdy německých švestek také trpí dírkovitostí listů.Mám na mysli třeba Hanitu.Na podzim po opadu listů je potřeba provést asanační postřik (omytí)všech stromů a keřů v zahradě přípravkem Kuprikol nebo Champion v dávce 60 g na 10 l vody.Při jarním postřiku proti kadeřavosti broskvoní ve stejné koncentraci bych provedl postřik znovu.Indikátorem provedení postřiku jsou prášící jehnědy na lískách.Pilatka švestková je velký škůdce na plodech švestek.Spolehlivě působí postřik při začátku opadu okvětních lístků těsně po odkvětu přípravkem Zolone 20 ml na 10 l vody a nebo Reldan 12,5 ml na 10 l vody.Nevím jestli je Reldan na Slovensku,ale je vynikající.Pokud vystihnete správné období postřiku proti pilatce švestkové,budete spokojen.Hezký den.
Josef Zavřel je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 09-12-2007, 09:31   #6
Jaroslav Hlavaty
člen
 
Registrovaný od: Jun 2006
Príspevky: 41
Počiatočné Re: Slivky

Ďakujem za odpoveď pán Zavřel!
Dal som poslednú šancu slivkám,urobil som jesenný silný postrek Kuprikolom,urobím ho aj na jar,postriekal som aj trávu pod stromami,Zolone postrek sa osvedčil aj mne,používam ho proti piliarkam,aj proti voškám je vinikajúci.
===========
Ak sa mi nepodarí zo slivkami urobiť nápravu v normálnom raste a s rodivosťou,zlikvidujem ich,prejdem na nemeckú odrodu "Jojo" ,táto odroda má údajne najväčšiu odolnosť proti hubovým chorobám a šárke,Bojnice pestovatelský predajca už túto sortu ponúka!

Hlavatý
Jaroslav Hlavaty je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 09-12-2007, 21:22   #7
Josef Zavřel
člen
 
Registrovaný od: Nov 2007
Lokalita: Morava-u Brna
Príspevky: 15
Počiatočné Re: Slivky

Dobrý večer pane Hlavatý.Odrůda Jojo je velice úrodná a první stoprocentně odolná šarce.Věřím však,že se Vám podaří i s Vašimi odrůdami dosáhnout pěstitelského úspěchu.Těch chorob je všude kolem nás čím dál více.Ať se Vám daří.
Josef Zavřel je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 05-08-2008, 19:20   #8
Jaroslav Hlavaty
člen
 
Registrovaný od: Jun 2006
Príspevky: 41
Počiatočné Re: Slivky

Ďakujem za odpovede, jeden môj známi mi poradil,keď som sa ho pýtal čím strieka Čačanské slivky,že mu tak pekne rodia a majú pekné listy,bez stôp choroby.
Tak som dal na jeho radu, na jeseň a na jar som aplikoval silné postreky kuprikolm a počas kvitnutia Zolone + Delan ,po 14 dňoch znova Zolone a Delan.
Slivky pekne zarodili,som spokojný zdá sa ,že mám receptúru na ochranu sliviek.
Ale napriek tomu chcem na jeseň Jojo slivky kúpiť!!!
Hlavatý!
Jaroslav Hlavaty je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 05-08-2008, 21:33   #9
MARMIL
člen
 
MARMIL's Avatar
 
Registrovaný od: Nov 2006
Lokalita: BA
Príspevky: 205
Počiatočné Re: Slivky

prepáčte páni, toľko chémie, to si môžem rovno nasypať kuprikol do čaju,
a nie jesť také slivky.........
MARMIL je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 14-08-2008, 19:07   #10
Jaroslav Hlavaty
člen
 
Registrovaný od: Jun 2006
Príspevky: 41
Počiatočné Re: Slivky

Marmil!!!
Žiaľ inak to neide,keď má sused v záhrade " Džunglu" a nestará sa o ňu, všetky choroby sa o od tej záhrady prenášajú vetrom. Vymysli niečo iné ako nato a potom machruj!!!
Ja som 100% -ntne presvedčený,že s tou chémiou to nepreháňam!

Jaro!
Jaroslav Hlavaty je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je zapnutý/í
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 13:50.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..