AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR > Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (moderované fórum)
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (moderované fórum) Tu môžete klásť otázky ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 12-11-2016, 09:37   #1
VandaJa
člen
 
Registrovaný od: Nov 2016
Príspevky: 1
Question Zdedená orná pôda - podmienky prenájmu

dobry den,
po smrti matky som zdedila ornu podu, na LV som zapisana ako vlastnik od 4/2016. Este pocas zivota matky mal tieto pozemky v prenajme miestny podnikatel, ktory matke platil rocne poplatok za prenajom na zaklade najomnej zmluvy. Kedze matka bola poslednych 5 rokov zivota nevladna a ja som tejto teme nevenovala pozornost, podnikatel pozemky uzival bezodplatne. Po smrti matky trvalo dedicske konanie takmer 2 roky, cize uz minimalne 7 rokov uziva podnikatel nase pozemky bez najomnej zmluvy a bez akejkolvek odplaty.
Teraz sam otvoril tuto temu, uzivanie nepopiera a chce uzavriet najomnu zmluvu so mnou ako s novym vlastnikom. Mozem od neho ziadat spätne platby za najom? Kolko rokov dozadu? odkedy som iba ja vlastnik? Od coho sa odvija cena prenajmu, kde najdem orientacne ceny?
Dakujem velmi pekne za pomoc.
VandaJa je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 15-11-2016, 13:56   #2
Odbor komunikácie 1
Moderátor
 
Odbor komunikácie 1's Avatar
 
Registrovaný od: May 2011
Príspevky: 286
Počiatočné Re: Zdedená orná pôda - podmienky prenájmu

V prípade, ak na pozemky existuje nájomný vzťah a nájomca dobrovoľne nezaplatil nájomné ani Vám, ani Vášmu právnemu predchodcovi, môžete nájom vymáhať podaním žaloby na súde. Tu je potrebné upozorniť na premlčaciu dobu, ktorá je podľa § 101 Občianskeho zákonníka trojročná a začína plynúť odo dňa, keď sa právo mohlo prvýkrát vykonať (keď sa právo mohlo uplatniť na súde).

S účinnosťou od 1. januára 2004 nájomný vzťah upravuje zákon č. 504/2003 Z. z. o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o nájme). Podľa tohto zákona nájomný vzťah mohol vzniknúť uzatvorením nájomnej zmluvy buď na dobu určitú alebo neurčitú, alebo mohol vzniknúť aj spôsobom podľa § 12 ods. 5 zákona o nájme. Podľa § 24 zákona o nájme sa týmto zákonom spravujú aj právne vzťahy v zmluvách uzatvorených pred účinnosťou zákona. Podľa § 680 ods. 2 Občianskeho zákonníka ak došlo k zmene vlastníctva k prenajatej veci, vstupuje nadobúdateľ (aj dedič) do právneho postavenia prenajímateľa.

Ak užívateľ pozemku užíva Váš pozemok bez akéhokoľvek právneho titulu a nehodláte s ním uzatvoriť nájomnú zmluvu doručte mu výzvu na vrátenie a prevzatie pozemku podľa § 12 ods. 4 zákona o nájme. Ak Vám pozemok do 30 dní po zbere úrody nevráti a naďalej ho užíva bez nájomnej zmluvy a akejkoľvek náhrady, môžete sa domáhať vydania bezdôvodného obohatenia podaním žaloby na súde. Nároky na vydanie bezdôvodného obohatenia sú podrobnejšie upravené ust. § 451 Občianskeho zákonníka, pričom platí rovnaká premlčacia doba a jej plynutie ako v prvom prípade.

Ročná výška nájmu poľnohospodárskej pôdy je legislatívne limitovaná len minimálnou výškou nájmu, ktorá je stanovená ako 1% z hodnoty poľnohospodárskej pôdy určenej podľa bonitovaných pôdnoekologických jednotiek a príslušných sadzieb uvedených vo vyhláške Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky č. 38/2005 Z. z. Bonitu za poplatok vydá tá správa katastra, ktorá spravuje príslušné katastrálne územie.
Výška nájmu je určená dohodou zmluvných strán, tieto sú však povinné rešpektovať spomenutú minimálnu výšku.
__________________
S pozdravom

Odbor komunikácie a marketingu
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky
e-mail: [email protected]
Odbor komunikácie 1 je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je vypnutý
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 14:58.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..