AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR > Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (moderované fórum)
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (moderované fórum) Tu môžete klásť otázky ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 01-11-2016, 19:48   #1
Nadejný SHR
člen
 
Registrovaný od: Nov 2016
Príspevky: 4
Počiatočné Nádejný SHR

Dobrý deň

Vlastním ornú pôdu a TTP vo výmere 8,78 ha v podielovom spoluvlastníctve.
Túto pôdu som získal darom ako aj kúpou od rodinných príslušníkov ktorí mali na ňu uzatvorenú nájomnú zmluvu s agro firmou as.
V roku 2014 som podal žiadosť o navrátenie ornej pôdy, žiadosť som zaslal doporučene poštou o čom mám aj doklad, v októbri 2015 som navštívil spomínanú agro firmu kde mi povedali že moja žiadosť sa stratila. V tom istom mesiaci som podal pôvodnú žiadosť z roku 2014 ako aj novú žiadosť s novonadobudnutými pozemkami. Žiadosti som podal osobne mám potvrdené aj kópie. V októbri 2016 som navštívil spomínanú agro firmu aj s kópiami žiadostí kde som sa informoval o dátume vymerania a navrátenia mojej pôdy.
Žiadne informácie som nedostal nakoľko sa mojimi žiadosťami počas celého roka nikto nezaoberal, a pre istotu si okopírovali moje kópie žiadostí.

Začal som sa touto témou zaoberať a hľadal som informácie na internete a narazil som na zákon č.504/2003 o nájme poľnohospodárskych pozemkov kde som sa dočítal že pokiaľ je platná nájomná zmluva tak sa nedá zrušiť a ak sa skončila bez avizovania zrušenia tak sa predlžuje na dobu 25 rokov.
Ako 44 ročný, nádejný SHR sa pýtam prečo sa tvoria zákony ktoré obmedzujú vlastníka pôdy, k jeho využívaniu?
Pretože ak dodržia tento zákon tak sa dostanem k svojej pôde ako 68 ročný.
Preštudoval som si aj zákon č.140/2015 ktorí tak isto obmedzuje možnosti budúcich nádejných SHR na získanie pôdy pokiaľ ešte pôdu nevlastnia a nepodnikajú v agro sektore.
Zákon mladého farmára sa na mňa nevzťahuje,ako sa stať SHR ak vlastnú pôdu nezískate späť a ostatná pôda je už v nájme veľkých gigantov?

S pozdravom nádejný SHR.
Nadejný SHR je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 04-11-2016, 12:01   #2
Odbor komunikácie 1
Moderátor
 
Odbor komunikácie 1's Avatar
 
Registrovaný od: May 2011
Príspevky: 286
Počiatočné Re: Nádejný SHR

Nájomný vzťah na poľnohospodárskych alebo lesných pozemkoch upravuje zákon č. 504/2003 Z. z. o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o nájme“) s účinnosťou od 1. januára 2004. Nájomná zmluva podľa tohto zákona okrem iného stanovuje podmienky nájmu, dobu nájmu, výšku nájomného ako aj skončenie nájmu – výpoveď a výpovednú lehotu.
Podľa § 12 ods. 1 zákona o nájme (pokiaľ v zmluve nie je dohodnuté inak) nájomný vzťah dohodnutý na dobu určitú skončí na základe písomnej výzvy jednej zmluvnej strany danej druhej strane, najneskôr jeden rok pred uplynutím doby, na ktorú bola nájomná zmluva uzatvorená.
Podľa § 6 zákona o nájme zmluvu o nájme pozemku na poľnohospodárske účely dohodnutú na neurčitý čas možno vypovedať k 1. novembru. Výpovedná lehota je jeden rok, ak sa nedohodne inak.
Podľa § 12 ods. 2 zákona o nájme ak ide o zmluvu o nájme pozemku na poľnohospodárske účely pri prevádzkovaní podniku dohodnutú na neurčitý čas, možno ju vypovedať len písomne; výpovedná lehota sa nesmie skončiť pred uplynutím času nájmu podľa § 8, ak sa nedohodne inak.
Podľa § 8 ods. 1 zákona o nájme pozemok sa nájomcovi na poľnohospodárske účely pri prevádzkovaní podniku prenajíma najmenej na päť rokov. Ak zmluva o nájme pozemku na poľnohospodárske účely je uzavretá na určitý čas, čas nájmu je najviac 25 rokov.
Odporúčame Vám obrátiť sa na miestne príslušný Okresný úrad, pozemkový a lesný odbor, ktorý Vašu žiadosť posúdi.
__________________
S pozdravom

Odbor komunikácie a marketingu
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky
e-mail: [email protected]
Odbor komunikácie 1 je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je vypnutý
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 13:40.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..