AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Fórum potravinovej bezpečnosti > Fórum pre bezpečnosť potravín a krmív
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Fórum pre bezpečnosť potravín a krmív Fórum zriadené za účelom diskusie na témy ako sú: Potravinová bezpečnosť všobecne, cudzorodé látky v potravinách, aditíva, hygienická nezávadnosť potravín, kvalita potravín...

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 05-05-2005, 21:20   #1
Spotrebitel
 
Príspevky: n/a
Počiatočné Potravinova bezpecnost?

Stale sa u nas hovori o potravinovej bezpecnosti, dokonca si ministerstvo v televizii objednalo aj reklamu na potravinovu bezpecnost, ale nie je mi jasne (a asi je nas viac) kto moze potraviny vyhlasit za "bezpecne", nefalsovane, kto sa zaruci ze definovana krajina povodu je naozaj krajinou povodu? Na Slovensku nie je problem objavit v obchodoch - hlavne super a hypermarketoch "potraviny", ktore trocha pozornejsi clovek nemoze za potraviny povazovat. A nemyslim tym len potraviny po zaruke, nahnile ovocie a zeleninu, sikovne zamaskovane v sackoch so zdravymi, staru sunku a parky zamiesane medzi cerstvymi (teda na pohlad dobre vyzerajucimi), balickovane hovadzie maso bez blizsich udajov (casto obschnute a zozelenane) a to vsetko hlavne vecer a cez vikendy kedy nehrozi kontrola. Myslim tym hlavne "potraviny" ktore aj napriek originalnemu baleniu, neprekrocenej dobe spotreby a v stave naoko v poriadku su minimalne podozrive. Ako inak vysvetlit snahu predajcov a hlavne vyrobcov uvadzat na obaloch leń Made in EU, vyrobene pre T..., C..., K..., L... a este vsetky mozne ine firmy na ktore si teraz nespomeniem. Ako je mozne, ze napr. na mrazenych kurencoch dovezenych zo zahranicia je povodny text prelepeny stitkom HYZA, THP alebo inym. Kto to prelepil? Predajca, dovozca, slovensky "vyrobca", z akeho dovodu? A najma, kto to povolil predavat? Zeby islo len o ojedinely jav? Nezda sa mi. Ako to dopadlo s polskym maslom, ktore je uz vzhladovo vsetko mozne len nie maslo, nehovoriac o chuti... Nas vstup do EU, znamena aj to, ze ked nejaka polska (alebo ina europska) kontrolna institucia povie, ze vsetko je v poriadku, my jej bezvyhradne verime? Co ak nema pravdu? Co sa stane ak dokazeme ze nema pravdu? Ked nad tym uvazujem , prichadzaju mi na um este katastrofickejsie scenare? Preco by mali byt Slovaci vynimkou? Nie je to vzhľadom k slovenskej nature este horsie? Kto mi zaruci, ze potraviny v predajnej sieti su naozaj kontrolovane zodpovednou organizaciou? Ma Ministerstvo podohospodarstva, Státna potravinova sprava a este ti co su spominany v reklame prostriedky na to aby naozaj preukazatelne povedali "Toto su zdrave a bezpecne potraviny" Stretol som sa nedavno s jednym znamym co podnika "v potravinach" V priatelskom rozhovore zovialne nadhodil, ze nie je problem "zamastit" na spravnom mieste a firma dostane od kontrolneho organu "certifikat" na potraviny aky chce. Nikoho nezaujima, ze zelenina je plna pesticidov, sunka je vyrobena zo soje, cinska hydina chovana na rybacich kostiach sa predava ako slovenska, cukrovinky obsahuju take chemikalie, ze by ich nemali jest ani na smrt odsudeni a nieto este deti!!! A podla mojho nazoru (ktory nikomu nevnucujem) je toho omnoho viac. Nie som paranoidny, ako by mohlo z tohto prispevku vyzniet, ale mam starosti o svoju rodinu, deti a aj o seba. Nie vsetko sa da zvalit na civilizacne choroby. Bolo by velmi vhodne keby vsetky zodpovedne organizacie (ani neviem ktore to su) dali o sebe vediet. Zodpovedne predviedli verejnosti akym sposobom potraviny kontroluju, a kto kontroluje ci ich kontroluju naozaj zodpovedne. A to hlavne v dobe ked je vacsina ludi odkazanych potraviny kupovat, lebo malokto ma moznost si vychovat sliepky, prasiatko, bycka, vypestovat zeleninu a nejake ovocie. Dokonca uz ani tie domace vajcia nie su bezpecne (televizna reportaz o vajciach s vysokym obsahom skodlivin). Na zaver sa uz len opat spytam: "Kto mi da odpoved na moje otazky, kto mi da zaruku ze su naozaj pravdive?"
  Odpovedať s citovaním
Starý 01-06-2005, 09:51   #2
hozova
moderátor
 
Registrovaný od: Jun 2005
Príspevky: 37
Počiatočné Re: Potravinova bezpecnost?

Ďakujem Vám za Váš príspevok. Dovoľujem si Vám osvetliť úlohy kontrolných inštitúcií, potravinárskeho priemyslu, aj vo väzbe na vstup SR do EÚ. Zároveň Vás ubezpečujem, že rezort pôdohospodárstva venuje bezpečnosti potravín a ochrany zdravia spotrebiteľov maximálnu pozornosť. Bezpečnosť potravín je chápaná ako súbor opatrení na úseku ochrany zdravia rastlín, veterinárnej problematiky, ochrany zdravia a pohody zvierat, na úseku potravín a krmív, ktorých realizáciou sa dosiahne bezpečnosť všetkých zložiek potravinového reťazca a tým aj finálnej potraviny. Z pohľadu rezortu prostredníctvom rezortných organizácií – Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho a Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR, zabezpečujeme komplexnú kontrolu potravinového reťazca od kontroly pôdy a vstupov do pôdy, hnojív, fytosanitárnu ochranu a kontrolu prípravkov na ochranu rastlín, krmív, komplexnú veterinárnu kontrolu a ochranu územia, kontroly zdravia a pohody zvierat, chorôb prenosných zo zvierat na ľudí, vedľajších produktov, kontroly hygieny v prevádzkárňach produkujúcich živočíšne produkty (bitúnky, rozrábkárne, mäso-spracujúce podniky), kontroly importu, rezíduí pesticídov a veterinárnych liečiv, kontaminantov, geneticky modifikovaných potravín a krmív a monitoringu ďalších faktorov potravinového reťazca, ktoré s bezpečnosťou potravín úzko súvisia. Vo finálnej fáze zabezpečujeme kontrolu potravín u výrobcov, v baliarňach, distribútorov a dopravcov, veľkoskladoch a v obchodnej sieti.
Európske potravinové právo (Nariadenie EP a Rady č.178/2002) definuje, kedy je potravina bezpečná, pričom táto nesmie byť v prvom rade zdraviu škodlivá, čo znamená, že pri krátkodobom alebo dlhodobom konzume neohrozí zdravie spotrebiteľa, ale ani zdravie nasledujúcich generácií. Potravina nesmie mať kumulatívne toxické účinky v organizme a nesmie vyvolávať negatívne účinky u špecificky citlivých kategórií obyvateľstva, akými sú napríklad dojčatá a deti, diabetici, celiatici atď. Množstvá cudzorodých látok pridávaných do potravín na predĺženie trvanlivosti, zlepšenie technologického spôsobu výroby, arómy, farbivá (známe aj ako „E – éčka “), ako aj kontaminanty z priemyselnej výroby a ich rezíduá (napr. pesticídy) sú regulované limitmi. Potraviny musia byť vyrobené hygienickým spôsobom a nesmú byť zdrojom mikrobiologickej kontaminácie a kontaminované vonkajšími vplyvmi alebo iným hnilobným procesom, pokazením alebo rozkladom. Kritérium vo forme definície bezpečnej potraviny teda EÚ má, zároveň v citovanom nariadení aj uvádza, že sa musí v členských štátoch predchádzať podvodným alebo nekalým (klamlivým) postupom, falšovaniu potravín a akýmkoľvek iným postupom, ktoré môžu spotrebiteľa uviesť do omylu. Každá potravina musí byť riadne označená tak, aby poskytla dostatočné informácie spotrebiteľovi o svojej povahe a vlastnostiach, ktoré by mohli ovplyvniť zdravie spotrebiteľa. To znamená, že potravina, ktorá nie je riadne označená, pri ktorej nemožno dokladom preukázať jej výrobcu alebo pri dovezenej potravine krajinu pôvodu a jej výrobcu, sa označuje ako potravina neznámeho pôvodu a musí byť okamžite stiahnutá z obehu, pretože táto sa považuje za nebezpečnú.

Čo sa týka kontroly potravín, túto v SR zabezpečuje v pôsobnosti MP SR Štátna veterinárna a potravinová správa SR, Krajské veterinárne a potravinové správy (8), Regionálne veterinárne a potravinové správy (40, RVPS SR) a v pôsobnosti Ministerstva zdravotníctva SR - Úrad verejného zdravotníctva SR a 36 Regionálnych úradov verejného zdravotníctva SR (RÚVZ SR).

ŠVPS SR vykonáva kontrolu nad výrobou, manipuláciou a uvádzaním do obehu potravín živočíšneho pôvodu, potravín rastlinného pôvodu vrátane čerstvého ovocia, čerstvej zeleniny a zemiakov a ostatných poľnohospodárskych výrobkov (v poľnohospodárskej prvovýrobe po zbere úrody), nápojov vrátane potravín s niektorými zložkami živočíšneho pôvodu (zmiešaný pôvod), tabakových výrobkov, geneticky modifikovaných potravín okrem poskytovania služieb spoločného stravovania.

ÚVZ SR vykonáva dozor nad epidemiologicky rizikovými činnosťami výroby, manipuláciou a uvádzaním do obehu, ak ide o potraviny určené na osobitné výživové účely (napr. potraviny na osobitné diétne použitie – potraviny bezgluténové, pre fenylketonurikov, diabetikov atď.), ako aj o detskú výživu, dojčenskú výživu, lahôdky, cukrárske výrobky, zmrzlinu a vodu, nad potravinami nového typu, nad uvádzaním potravín do obehu z hľadiska ich zdravotnej neškodnosti, nad potravinami ošetrenými ionizujúcim žiarením a nad potravinami a tabakovými výrobkami pri poskytovaní služieb spoločného stravovania (reštaurácie, jedálne, závodné kuchyne, nemocnice atď.).

Kontroly sa vykonávajú v súlade s Národným plánom úradnej kontroly potravín, ktorý určuje frekvenciu kontrol, rizikovosť prevádzok, počty vzoriek atď. , vykonávajú sa bez predchádzajúceho ohlásenia a aj v noci a cez víkend, ako píšete vo svojom príspevku. Nedávna cielená previerka nazvaná „Veľká noc“ bola práve zameraná na predaj počas soboty a nedele a vo večerných a nočných hodinách.

Za bezpečnosť potraviny zodpovedá podľa nariadenia EP a Rady č.178/2002 explicitne prevádzkovateľ potravinárskeho priemyslu, teda výrobca, distribútor, predajca. Od 1.1.2000 je tento povinný mať zavedený a funkčný systém správnej hygienickej praxe (HACCP), resp. používať príručky správnej hygienickej praxe a mať zavedenú tzv. vysledovateľnosť, t.z. musí byť schopný identifikovať svojich dodávateľov a odberateľov tak, aby v prípade nebezpečenstva mohla byť potravina čo najskôr stiahnutá z obehu.

Úloha štátu a jeho kontrolných autorít je zabezpečiť kontrolu, overovať a monitorovať, či potravinársky a krmovinársky priemysel dodržiava požiadavky práva. Činnosť kontrolných inštitúcií rezortu v priebehu roka viackrát preveruje Európska komisia a jej pracovisko – Potravinový a Veterinárny úrad v Dubline. Táto inštitúcia audituje inšpekčnú činnosť kontrolných autorít členských štátov a tretích krajín, ktoré dovážajú tovar do EÚ. Členské štáty každoročne informujú Európsku komisiu o výsledkoch kontroly potravín, čo slúži na prijímanie cielených kontrolných programov v celoeurópskom meradle.

Poslaním ŠVPS SR smerom ku spotrebiteľovi je kontrola potravín, ako rastlinného, tak aj živočíšneho pôvodu, vyrobených na Slovensku, ale aj dovezených z EÚ a tretích krajín. Kontrolou sa preveruje, či právnické a fyzické osoby dodržiavajú podmienky a plnia povinnosti a opatrenia ustanovené zákonom č.152/1995 o potravinách v znení neskorších predpisov, Potravinovým kódexom SR a legislatívou EÚ. U potravín kontroluje ich označenie, senzorické vlastnosti, fyzikálno–chemické parametre, mikrobiológiu, obsah kontaminantov, rezíduí pesticídov, použitie farbív a ďalších prídavných látok, hygienu výroby a predaja, správnu výrobná prax atď. Je aj kontaktným miestom rýchleho výstražného systému pre potraviny a krmivá, ktorý informuje členské štáty o nevyhovujúcich potravinách a krmivách na trhu EÚ, aby bolo možné čo najrýchlejšie takýto tovar stiahnuť z obehu. Prakticky, ak sa zistí po vykonaní analýz na trhu prítomnosť potraviny, ktorá je zdraviu škodlivá, a ktorá predstavuje riziko pre spotrebiteľa, alebo ktorá nie je riadne označená, táto informácia sa hlási aj Európskej komisii, ktorá informuje ostatné členské štáty tak, aby mohla byť čo najrýchlejšie stiahnutá z obehu v rámci vnútorného trhu Spoločenstva a ochránený spotrebiteľ. Zároveň sa vzájomne kontrolné orgány informujú aj o ďalších skutočnostiach, cez informačné kanály systému, ktoré môžu ovplyvňovať bezpečnosť potravín na trhu EÚ.

Z výsledkov z kontroly potravín v SR komplexne sa každoročne vypracováva Národná správa o úradnej kontrole potravín za predchádzajúci rok, ktorá je dostupná na web stránke ŠVPS SR. Táto správa bola zaslaná Európskej Komisii. ŠVPS SR vykonáva každoročne verejný odpočet v podobe Výročnej správy a verejný odpočet činnosti ŠVPS SR za predchádzajúci kalendárny rok, ktorý je tiež k dispozícii na web stránke. Z výsledkov kontrol ŠVPS spracúva mesačné hlásenia s uvedením uložených opatrení, v ktorých sú indikované najčastejšie sa vyskytujúce nedostatky zistené v rámci kontrol ŠVPS SR, ako sú nedostatky v hygiene, správnej výrobnej praxi, označovaní potravín, predaj tovaru po dátume spotreby, predaj nahnitého ovocia a zeleniny atď., na ktoré i Vy vo svojom príspevku upozorňujete. Dovoľujem si Vás ubezpečiť, že chrániť zdravie občanov prostredníctvom výkonu kontrol a overovania dodržiavania práva v praxi, je prioritou rezortu pôdohospodárstva SR. Informácie o zdraviu škodlivých a nebezpečných potravinách v rámci rýchleho výstražného systému pre potraviny a krmivá na ŠVPS SR, mesačné hlásenia z kontrol ŠVPS SR spolu s vykonanými opatreniami a nedostatkami, komplexnú správu z kontroly potravín za rok 2004 a ďalšie informácie pre spotrebiteľov, ako aj informácie o nebezpečných látkach v potravinách sú na www.svpssr.sk. (linka – Info pre spotrebiteľov, Rapid Alert System).


Spotrebitel napísal:
>
> Stale sa u nas hovori o potravinovej bezpecnosti, dokonca si
> ministerstvo v televizii objednalo aj reklamu na potravinovu
> bezpecnost, ale nie je mi jasne (a asi je nas viac) kto moze
> potraviny vyhlasit za "bezpecne", nefalsovane, kto sa zaruci
> ze definovana krajina povodu je naozaj krajinou povodu? Na
> Slovensku nie je problem objavit v obchodoch - hlavne super a
> hypermarketoch "potraviny", ktore trocha pozornejsi clovek
> nemoze za potraviny povazovat. A nemyslim tym len potraviny
> po zaruke, nahnile ovocie a zeleninu, sikovne zamaskovane v
> sackoch so zdravymi, staru sunku a parky zamiesane medzi
> cerstvymi (teda na pohlad dobre vyzerajucimi), balickovane
> hovadzie maso bez blizsich udajov (casto obschnute a
> zozelenane) a to vsetko hlavne vecer a cez vikendy kedy
> nehrozi kontrola. Myslim tym hlavne "potraviny" ktore aj
> napriek originalnemu baleniu, neprekrocenej dobe spotreby a v
> stave naoko v poriadku su minimalne podozrive. Ako inak
> vysvetlit snahu predajcov a hlavne vyrobcov uvadzat na
> obaloch leń Made in EU, vyrobene pre T..., C..., K..., L... a
> este vsetky mozne ine firmy na ktore si teraz nespomeniem.
> Ako je mozne, ze napr. na mrazenych kurencoch dovezenych zo
> zahranicia je povodny text prelepeny stitkom HYZA, THP alebo
> inym. Kto to prelepil? Predajca, dovozca, slovensky
> "vyrobca", z akeho dovodu? A najma, kto to povolil predavat?
> Zeby islo len o ojedinely jav? Nezda sa mi. Ako to dopadlo s
> polskym maslom, ktore je uz vzhladovo vsetko mozne len nie
> maslo, nehovoriac o chuti... Nas vstup do EU, znamena aj to,
> ze ked nejaka polska (alebo ina europska) kontrolna
> institucia povie, ze vsetko je v poriadku, my jej bezvyhradne
> verime? Co ak nema pravdu? Co sa stane ak dokazeme ze nema
> pravdu? Ked nad tym uvazujem , prichadzaju mi na um este
> katastrofickejsie scenare? Preco by mali byt Slovaci
> vynimkou? Nie je to vzhľadom k slovenskej nature este horsie?
> Kto mi zaruci, ze potraviny v predajnej sieti su naozaj
> kontrolovane zodpovednou organizaciou? Ma Ministerstvo
> podohospodarstva, Státna potravinova sprava a este ti co su
> spominany v reklame prostriedky na to aby naozaj
> preukazatelne povedali "Toto su zdrave a bezpecne potraviny"
> Stretol som sa nedavno s jednym znamym co podnika "v
> potravinach" V priatelskom rozhovore zovialne nadhodil, ze
> nie je problem "zamastit" na spravnom mieste a firma dostane
> od kontrolneho organu "certifikat" na potraviny aky chce.
> Nikoho nezaujima, ze zelenina je plna pesticidov, sunka je
> vyrobena zo soje, cinska hydina chovana na rybacich kostiach
> sa predava ako slovenska, cukrovinky obsahuju take
> chemikalie, ze by ich nemali jest ani na smrt odsudeni a
> nieto este deti!!! A podla mojho nazoru (ktory nikomu
> nevnucujem) je toho omnoho viac. Nie som paranoidny, ako by
> mohlo z tohto prispevku vyzniet, ale mam starosti o svoju
> rodinu, deti a aj o seba. Nie vsetko sa da zvalit na
> civilizacne choroby. Bolo by velmi vhodne keby vsetky
> zodpovedne organizacie (ani neviem ktore to su) dali o sebe
> vediet. Zodpovedne predviedli verejnosti akym sposobom
> potraviny kontroluju, a kto kontroluje ci ich kontroluju
> naozaj zodpovedne. A to hlavne v dobe ked je vacsina ludi
> odkazanych potraviny kupovat, lebo malokto ma moznost si
> vychovat sliepky, prasiatko, bycka, vypestovat zeleninu a
> nejake ovocie. Dokonca uz ani tie domace vajcia nie su
> bezpecne (televizna reportaz o vajciach s vysokym obsahom
> skodlivin). Na zaver sa uz len opat spytam: "Kto mi da
> odpoved na moje otazky, kto mi da zaruku ze su naozaj
> pravdive?"
hozova je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je zapnutý/í
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 13:25.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..