AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Pôdohospodárske fórum > Rastlinná výroba
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Rastlinná výroba Diskusia na témy týkajúce sa rastlinnej výroby všeobecne, krmovinárstva, vinohradníctva, ovocinárstva, zahradníctva, ochrany rastlín...

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 29-03-2009, 15:14   #1
dorwin
člen
 
Registrovaný od: Mar 2009
Príspevky: 1
Počiatočné oddychnutie pody po zemiakoch?

Ahojte,

mame nejaky plac, kde sa sadia rok co rok zemiaky, akurat ich je stale menej a menej.

Zrejme by bolo dobre dat do pody aj daco ine, nech si trochu oddychne, ze?
viete mi poradit, co by bolo vhodne? nechat to rok len tak odlezat, alebo tam dat datelinu a pod?

dakujem
Dorwin
dorwin je offline   Odpovedať s citovaním
Sponzorované odkazy
Starý 11-04-2009, 19:19   #2
Ctibori
člen
 
Registrovaný od: Apr 2007
Príspevky: 27
Počiatočné Re: oddychnutie pody po zemiakoch?

Citát:
Pôvodne zaslal dorwin
Ahojte,

mame nejaky plac, kde sa sadia rok co rok zemiaky, akurat ich je stale menej a menej.

Zrejme by bolo dobre dat do pody aj daco ine, nech si trochu oddychne, ze?
viete mi poradit, co by bolo vhodne? nechat to rok len tak odlezat, alebo tam dat datelinu a pod?

dakujem
Dorwin
Bežné rady hovoria , že plodiny sa majú striedať. Niečo na tom zrejme bude. Ja ale mám také skúsenosti z oblasti kde sa roky pestuje pod fóliovníkmi, že na tom istom mieste to isté (napríklad uhorky ,alebo paprika) pod týmito fóliokmi pestujú vo veľkom a s veľkým úspechom. Ja osobne som asi 15 rokov na tom istom mieste mal len uhorky a s úspechom. Je potrebné viac sa venovať hnojeniu a počas vegetácii dohnojovaniu a potom môže byť úroda na požadovanej úrovni aj bez striedania plodín. Treba si uvedomiť, že v malej záhradke mám miesto na rôzne plodiny či to už z hľadiska estetického alebo možností dané kde mi čo najviac vyhovuje pestovať .Je dôležité si pozrieť ktorá plodina na aké živiny a stopové prvky je náročná a keď jej to dodáme, som si istý ,že výsledok Nás mil prekvapí. Prajem veľa zdaru. Tibor.
Ctibori je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 12-05-2009, 07:29   #3
mikluš
člen
 
Registrovaný od: Apr 2009
Príspevky: 24
Počiatočné Re: oddychnutie pody po zemiakoch?

Ako uz bolo povedane je treba striedat plodiny. Neviem ako ste hnojili, ale ak nedostatocne tak poda bude chudobna na ziviny. Ak mozte nechat podu oddychnut dlhsie tak mozte posiat datelinu. Ak vsak len jeden rok skuste to z repkou, horcicou, alebo nejakou obilninovo strukovinovou miesankou a potom ju zelenu zaorte,, tzv.zelene hnojenie,, V jeseni pohnojit hnojom alebo draselnymi a fosforecnymi hnojivami. Na jar dusikom. U nas sa este aj dnes pouziva sposob ,,prielohu,, Poda sa po zbere plodiny necha zarast cize sa neobraba a potom sa podla potreby po dvoch a viac rokoch znova na jar poorie v jeseni zasa a na jar sa sadi.
mikluš je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 15-08-2009, 23:35   #4
Ing. Ľubomír Havrila
člen
 
Registrovaný od: Jul 2008
Príspevky: 2
Počiatočné Re: oddychnutie pody po zemiakoch?

Citát:
Pôvodne zaslal dorwin
Ahojte,

mame nejaky plac, kde sa sadia rok co rok zemiaky, akurat ich je stale menej a menej.

Zrejme by bolo dobre dat do pody aj daco ine, nech si trochu oddychne, ze?
viete mi poradit, co by bolo vhodne? nechat to rok len tak odlezat, alebo tam dat datelinu a pod?

dakujem
Dorwin

Pozdravujem Vás
Ja som pestovatel zemiakov a tiez mam za domom zahradu a tiez tu kazdoročne
pestujem zemiaky, konkrétne ružiaky presný názov odrody nepoznam. Ja to riešim tak ze ked zemiaky vykopem, povrch urovnám, zapravim tam popol a zasejem nejaku obiloviny. Ked vyrastie asi cca na 10 cm tak ju zahradnou kosackou pokosím, pridam mastalny hnoj a potom zaoriem. Takto fungujem uz piaty rok a uroda zemiakov je stale vysoka. Pravdaze pestujem skorsi variant zemiakov.
Ing. Ľubomír Havrila je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 26-08-2009, 09:12   #5
stiffel
člen
 
Registrovaný od: Nov 2005
Lokalita: nitra
Príspevky: 91
Počiatočné Re: oddychnutie pody po zemiakoch?

ano suhlasim, pri pestovani zemiakov je orgasnicke hnojenie vyznamny intenzifikacny faktor,
ak je ten "plac" maly odporucam "vymenit ho na jeden dva roky (zemiaky by sa mali pestovat po sebe az za 4 - 6 rokov) inak vam v monokulture (pestovani) po sebe muoze vyskocit zavazny skodca ... hadako zemiakove.. ktore sa siri aj nekvalitnou - domacou sadbou (od suseda )
pokial je to v malej zahradke tak zemiaky treba nechat rotovat a nepestovat po sebe ani s ostatnou botanickou celadou (Solanaceae - lulkovite - napriklad rajciaky), dobrym "prerusovacom su vikovite rastliny a strukoviny . .... tak ako to robievali dedovia pod tatrami v stvorrocnom osevnom postupe (cykle): "jarec" (jacmen) - "trojka" (datelina),dva roky - hnojená švabka (zemiaky) -
nech sa vam dari
s.
stiffel je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je zapnutý/í
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 14:53.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..