AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR > Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (moderované fórum)
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (moderované fórum) Tu môžete klásť otázky ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 10-01-2018, 12:17   #1
KarolSVK
člen
 
Registrovaný od: Mar 2015
Príspevky: 18
Počiatočné Náhradný pozemok - Zastavaná plocha a nádvorie

Dobrý deň,

chcel by som sa spýtať, akým spôsobom sa rieši situácia, keď pozemok sa nachádza v areály podniku a dokonca rozdeľuje daný areál na dve časti.

Tento pozemok je vedený v reg. C ako zastavaná plocha a nádvorie.

Chcem tento pozemok využívať tak ako je, čiže ako miesto kde budem mať ako keby vlastný areál/sídlo/manipulačnú plochu - čiže vzniká areál v areáli - pričom ako som spomenul táto plocha rozdeľuje pôvodný areál na dve časti - čiže veľmi nepraktická situácia. Tým, že ja budem chcieť svoj pozemok využívať tak ako je, znemožním, alebo značne obmedzím pohyb po areáli spoločnosti, ktorá tam sídli...

Je mi jasné, že ideálne by bolo vykonať pozemkové úpravy, lenže tie môže iniciovať iba vlastník budov - a čo ak on nie je ochotný projekt JPÚ realizovať?

Potom vzniká situácia, ktorá je možno obdobná, ako pri neprístupnosti ornej pôdy, čiže užívateľ, doterajší nájomca by mal vyčleniť iný svoj pozemok namiesto tohto... Lenže ja nechcem náhradný pozemok "ornú pôdu", ja chcem náhradný pozemok toho istého druhu - čiže zastavaná plocha nádvorie. Prípadne - keďže tento pozemok má vyššiu hodnotu, tak by bolo spravodlivé vyčleniť pozemok väčší - primerane k hodnote...

Akým spôsobom je možné riešiť takúto situáciu, aby boli uspokojené nároky oboch strán?
KarolSVK je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 17-01-2018, 16:02   #2
Odbor komunikácie 1
Moderátor
 
Odbor komunikácie 1's Avatar
 
Registrovaný od: May 2011
Príspevky: 286
Počiatočné Re: Náhradný pozemok - Zastavaná plocha a nádvorie

Dobrý deň,

z obsahu prvej časti Vašej otázky sa domnievame, že zvažujete možnosť vykonania jednoduchých pozemkových úprav postupom podľa § 8h zákona 330/1991 (na usporiadanie vlastníckych a užívacích pomerov v hospodárskych dvoroch). Nie je celkom jasné, či Vami popisovaný „areál podniku“ spĺňa kritériá hospodárskeho dvora, ale pre zjednodušenie predpokladáme, že áno. O takéto JPÚ môže požiadať iba vlastník pozemnej stavby v hospodárskom dvore (ale má aj povinnosť takéto JPÚ financovať a rovnako aj poskytnúť pozemky na účely vyrovnania). Vlastník pozemku v hospodárskom dvore o takéto JPÚ požiadať nemôže.

Vo Vašom ďalšom texte navrhujete vyčleniť „náhradný“ pozemok, ale toho istého druhu, teda „zastavaná plocha a nádvorie“. Toto tiež nevidíme reálne, nárok na to neexistuje, dohode oboch strán však nič nebráni.

Nakoľko nepoznáme ostatné vlastnícke vzťahy v areáli podniku, je ťažké navrhovať riešenia. Určite odporúčame dohodu vlastníkov, možností je veľa (nájomné zmluvy, zámenné zmluvy, kúpnopredajné zmluvy a pod.)
__________________
S pozdravom

Odbor komunikácie a marketingu
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky
e-mail: [email protected]
Odbor komunikácie 1 je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je vypnutý
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 00:36.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..