AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Pôdohospodárske fórum > Poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Diskusia na poľnohospodárske témy - všeobecne, rozvoj vidieka, legislatíva, poradenstvo...

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 23-05-2017, 17:59   #1
PeterL
člen
 
Registrovaný od: Feb 2016
Príspevky: 14
Počiatočné Získanie pôdy - legislatíva a prax

Dobrý deň.
Už dlhší čas chcem začať podnikať v poľnohospodárstve. Stále však riešim ako získať do prenájmu nejakú pôdu. Na kúpu jednoducho momentálne nemám peniaze, resp. nechcem všetky peniaze minúť na nákup pôdy a nakoniec mi neostane na ostatné investície.

V čom je problém? Všetka pôda v okolí našej obce je niekým obhospodarovaná. Preto chcem začať oslovovať majiteľov pôdy, aby ju prenajali mne. Avšak keď vidím ako je pôda rozdrobená, neviem si to vôbec predstaviť. Uvediem príklad. Dajme tomu, že kultúrny diel (časť v LPISe) má 30ha a skladá sa z 20 samostatných parciel. Každá parcela má svojho vlastníka, resp. viacerých vlastníkov. Jeden z vlastníkov má celkovo podiel na týchto parcelách 1ha. Stačí sa dohodnúť len s týmto vlastníkom, aby dal výpoveď družstvu a po splnení zákonných záležitostí (výpovedná lehota, zber úrody, ...) môžem podpísať nájomnú zmluvu ja a dostanem od družstva vyčlenený 1ha? Alebo je nutné sa dohodnúť zo všetkými vlastníkmi?

Neverím, že družstvo u nás má zmluvu s každým vlastníkom, keďže niekde je ich naozaj veľa (zatiaľ som našiel rekord s viac ako 400 vlastníkmi jednej 100ha parcely). Skúste ma nasmerovať, pretože verím, že by som sa s niektorými vlastníkmi vedel dohodnúť ale so všetkými určite nie.
Ďakujem za rady.
PeterL je offline   Odpovedať s citovaním
Sponzorované odkazy
Starý 30-05-2017, 09:32   #2
MARMIL
člen
 
MARMIL's Avatar
 
Registrovaný od: Nov 2006
Lokalita: BA
Príspevky: 205
Počiatočné Re: Získanie pôdy - legislatíva a prax

Nemáte šancu, pokiaľ poriadne neprihodíte za prenájom, tak nikto k vôli vám nebude dávať výpoveď družstvu.... Apropo, akú čiastku ponúkate za 1 ha ornej pôdy ?
MARMIL je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 30-05-2017, 15:51   #3
PeterL
člen
 
Registrovaný od: Feb 2016
Príspevky: 14
Počiatočné Re: Získanie pôdy - legislatíva a prax

Citát:
Pôvodne zaslal MARMIL
Nemáte šancu, pokiaľ poriadne neprihodíte za prenájom, tak nikto k vôli vám nebude dávať výpoveď družstvu.... Apropo, akú čiastku ponúkate za 1 ha ornej pôdy ?
Nechajme bokom otázku, či sa mi to podarí alebo nie, chcem sa o to pokúsiť. Niektorých vlastníkov poznám a verím, že sa s nimi budem vedieť dohodnúť. Nechcem sa však do toho púšťať s tým, že nakoniec budem mať podpísané nájomné zmluvy ale nebudem tú pôdu môcť využívať, lebo som to urobil nesprávne. Samozrejme viem, že to nie je len tak - mnohokrát družstvo "špekuluje" a nechce pôdu vydať, ale ja chcem vedieť ako to vlastne má byť správne.
Neviem na akej sume za 1ha sa dohodnem s vlastníkmi. Pri cene ešte nie som Ale zatiaľ je môj predpoklad 50-70 € / ha / rok. Chcel by som im zaplatiť vopred, aby sa nemuseli báť, že vezmem pôdu a nezaplatím.
PeterL je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 30-05-2017, 16:16   #4
MARMIL
člen
 
MARMIL's Avatar
 
Registrovaný od: Nov 2006
Lokalita: BA
Príspevky: 205
Smile Re: Získanie pôdy - legislatíva a prax

Peter, nestačí sa dohodnúť s jedným vlastníkom čo má podiel 1 ha. Tam musíte získať nadpolovičnú väčšinu všetkých vlastníkov, inak nepochodíte.
problém bude aj vypovedať nájomné zmluvy. Neviem kde je vaše pôsobisko, ale u mňa by ste s takou cenou nepochodil....Inak dajte si pozor, kto bude platiť daň z pozemkov, pretože tam kde pôsobím ja je napr. 34 EU za /ha.
Treba porozmýšľať nad výhodným úverom napr. moja pôda kde sú naozaj veľmi dobré podmienky získania finančných prostriedkov za minimálny úrok a ručíte kúpenou pôdou. Prípadne sa poobzerať aj na ministerskom portáli zverejňovania ponúk predaja ornej pôdy, kde sa často ľudia v zúfalej situácii zbavujú svojich pozemkov za smiešne ceny.
MARMIL je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 30-05-2017, 21:18   #5
jokerg
člen
 
Registrovaný od: Jan 2017
Príspevky: 7
Počiatočné Re: Získanie pôdy - legislatíva a prax

A ak ziskam nadpolovicnu väcsinu vlastnikov na E parcele tak ako to je ? Samozrejme,nad Eckom je Ccko... Musia mi dat nahradnu podu ci nie ?
jokerg je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 24-09-2017, 11:11   #6
Blanka
člen
 
Registrovaný od: Sep 2017
Príspevky: 3
Exclamation Re: Získanie pôdy - legislatíva a prax

Citát:
Pôvodne zaslal PeterL
Dobrý deň.
Už dlhší čas chcem začať podnikať v poľnohospodárstve. Stále však riešim ako získať do prenájmu nejakú pôdu. Na kúpu jednoducho momentálne nemám peniaze, resp. nechcem všetky peniaze minúť na nákup pôdy a nakoniec mi neostane na ostatné investície.

V čom je problém? Všetka pôda v okolí našej obce je niekým obhospodarovaná. Preto chcem začať oslovovať majiteľov pôdy, aby ju prenajali mne. Avšak keď vidím ako je pôda rozdrobená, neviem si to vôbec predstaviť. Uvediem príklad. Dajme tomu, že kultúrny diel (časť v LPISe) má 30ha a skladá sa z 20 samostatných parciel. Každá parcela má svojho vlastníka, resp. viacerých vlastníkov. Jeden z vlastníkov má celkovo podiel na týchto parcelách 1ha. Stačí sa dohodnúť len s týmto vlastníkom, aby dal výpoveď družstvu a po splnení zákonných záležitostí (výpovedná lehota, zber úrody, ...) môžem podpísať nájomnú zmluvu ja a dostanem od družstva vyčlenený 1ha? Alebo je nutné sa dohodnúť zo všetkými vlastníkmi?

Neverím, že družstvo u nás má zmluvu s každým vlastníkom, keďže niekde je ich naozaj veľa (zatiaľ som našiel rekord s viac ako 400 vlastníkmi jednej 100ha parcely). Skúste ma nasmerovať, pretože verím, že by som sa s niektorými vlastníkmi vedel dohodnúť ale so všetkými určite nie.
Ďakujem za rady.
Ja mám taký istý problém kde až 819 vlastníkov, len neviem zistiť vedenie spoločenstva (urbár) pod ktorý patrí parcela
Blanka je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 26-09-2017, 11:30   #7
Radovan
člen
 
Registrovaný od: Sep 2014
Príspevky: 4
Počiatočné Re: Získanie pôdy - legislatíva a prax

Dobrý deň.Peter takíto proglem mam aj ja chcem hospodáriť a nemam podu na kupu nemam toľko peňazí unas podu ma vprenajme družstvo ked som začal okolo toho chodiť a zaujímať sa oto tak toje nedostupné už len preto že drustvo ma v zmluvach 4rocnu vypovebnu lehoto a ket hu aj podate tak najdu niaku vec tak hu dvakrát zamietnu ale ked dotoho ist tak urcite sa pokúsiť o celú parcelu lebo ket pôjdete o nahradnu podu tak sa snimi nedohadate nijako hnet sa budú obracať na boniti náhradnej pôdy nebude výmer pasovat a nakoniec vám povedia za na liste vlasnictva ma majiteľ napríklad 2hektare a oni obrabaju majú v najme len 1,6hektara zbitok sú skladi a zarastený potok a náhradná pôda ma vysiu bonitu a dojdete nato že vám z2 hektarov nahradu dajú lan1 hektar a môžete sa snimi hadat stále dokola a pôda nebude stále žiadna.lepsie ja urbárske spoločenstvo ked otklepne najom spoločenstvo tak toje bez problému mata to hnet,unas je ten problém že je v urbare aj družstvo takže jeto bez sance aj s urbárom.Unas jeden znami tiež nemá podpisanu najomnu zmluvu vo vlastníctve má 3,5hektara tiež ucastnini ked išiel na družstvo tak len 2,7hektara lebo zbitok neobrabaju a nahradnu podu len2,4hektara prepočet bonita a nepohol snimi už 3roky.Jeto misacia praca ktorá nemá výsledok lebo oni kladu len prekážky a majú svojich právnikov im nejde o podu ale o dotácie ket to len zmulcuju majú hotové peniaze nemusia to ani viuzivat na produkciju natoto je statna podpor.Mi chceme niečo dorabat nemozeme nemame nacom.pani ministerka len hovorí o podpore malich poľnohospodárov.Jediná šanca nie moc vyhodna dohodnúť sa z družstvom na niakom podnájme a vtedy človek príde nato že im ide len o dotácie mozete obrabat mi budeme poberat dotácie to zakotvia do zmluvy bohužiaľ táto legislatíva toto podporuje.Niekto tu vtomto state hovorí o podpore malých poľnohospodároch toto je podpora nedostanete sa ani k pode len sa pozerate na polia a luky ako satam prehanaju s mulcovacom a mulcuju metrovú tráva aj tam kde sa pestovala pšenica kukurica teras nič ale dotácia samozrejme ide takže nepusti ani hektar ani meter tosu hotove peniaze od statu zostava otázka zaco produkcia žiadna peniaze prídu každý rok niekomu to vyhovuje pokiaľ sa toto nezmeni budeme to mať ťažké získať niaku podu.
Radovan je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je zapnutý/í
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 15:55.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..