AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR > Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (moderované fórum)
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (moderované fórum) Tu môžete klásť otázky ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 16-05-2017, 10:54   #1
MARMIL
člen
 
MARMIL's Avatar
 
Registrovaný od: Nov 2006
Lokalita: BA
Príspevky: 205
Počiatočné pozemkové spoločenstvo

Poprosím o odpoveď na otázku.
Som jeden zo spoluvlastníkov lesných pozemkov a všetci máme od roku 2014 založené pozemkové spoločenstvo. Ja som sa stal členom tohto pozemkového spoločenstva zdedením podielu lesa po svojom otcovi. Pred nedávnom som dostal ponuku na odpredaj svojho podielu cudzej osobe, ktorá nie je členom tohto pozemkového spoločenstva. Otázka znie.....Môžem odpredať svoj podiel tejto cudzej osobe, pokiaľ predložím túto ponuku ostatným členom - vlastníkom pozemkového spoločenstva a oni ju nebudú akceptovať ? Môže mi pozemkové spoločenstvo zakázať predať svoj podiel ? Je vedenie pozemkového spoločenstva povinné mi predložiť stanovy PS a výsledok hospodárenia na požiadanie ?
MARMIL je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 12-06-2017, 11:26   #2
Odbor komunikácie 1
Moderátor
 
Odbor komunikácie 1's Avatar
 
Registrovaný od: May 2011
Príspevky: 286
Počiatočné Re: pozemkové spoločenstvo

Zákon č. 97/2013 Z. z. o pozemkových spoločenstvách v znení neskorších predpisov v § 9 ods. 7 ustanovuje že „na prevod podielu spoločnej nehnuteľnosti medzi členmi spoločenstva sa nevzťahuje všeobecné ustanovenie o predkupnom práve,15 ak nejde o prevod podľa § 11 ods. 2. Ak vlastník podielu spoločnej nehnuteľnosti prevádza svoj spoluvlastnícky podiel, musí ho ponúknuť na predaj ostatným vlastníkom podielov spoločnej nehnuteľnosti prostredníctvom výboru; ak o podiel neprejavia záujem ostatní vlastníci podielov, môže ho predať tretej osobe“.
Z uvedeného vyplýva, že prevádzajúci člen je povinný ponúknuť podiel ostatným členom prostredníctvom výboru, ak chce podiel previesť na osobu, ktorá nie je členom pozemkového spoločenstva. Túto povinnosť nemá, ak podiel prevádza na blízku osobu. Výbor je povinný túto ponuku oznámiť každému členovi v pozvánke na najbližšie zhromaždenie, kde sa táto ponuka prerokuje a záujemcovia môžu uplatniť svoje predkupné právo do termínu určeného prevádzajúcim vlastníkom podielu. Pokiaľ však nikto z ostatných vlastníkov podielov pozemkového spoločenstva neprejaví záujem o kúpu tohto podielu, nemôžu prevádzajúcemu vlastníkovi podielu brániť v jeho predaji.
K otázke o povinnosti poskytnutia stanov a výsledkov hospodárenia pozemkového spoločenstva výborom odpovedáme áno. Podľa § 21 ods. 2 zákona o pozemkových spoločenstvách majú členovia spoločenstva a fond právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa hospodárenia spoločenstva a vyžiadať si z nich kópie.
__________________
S pozdravom

Odbor komunikácie a marketingu
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky
e-mail: [email protected]
Odbor komunikácie 1 je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je vypnutý
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 14:01.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..