AgroFórum  

Naspäť   AgroFórum > Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR > Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (moderované fórum)
Registrácia FAQ (otázky a odpovede) Zoznam členov Kalendár Hľadaj Dnešné príspevky Označ fóra ako prečítané

Fórum ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (moderované fórum) Tu môžete klásť otázky ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

Odpovedať
 
Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Starý 20-01-2012, 09:30   #1
Jana Bakanova
člen
 
Registrovaný od: Jan 2012
Príspevky: 1
Unhappy Vymeranie nahradnych pozemkov

Dobry den,

chcela by som sa informovat ako postupovat v nasledovnom pripade:
Som zacinajuci SHR a prenajala som si pozemky od jedneho z podielnikov v celkovej vymere podielov 19 ha. Tieto pozemky sa nachadzaju v katastri obce podrivan. Momentalne tieto pozemky vyuziva PD kalinovo, ale nema s tymto panom podpisanu najomnu zmluvu. Na Slovenskom pozemkovom fonde ma informovali, ze PD Kalinovo je mi podla zakona 504/2003 povinne vymerat nahradne pozemky v tejto vymere.
Avsak PD mi tvrdi, ze nemam narok na vymeru ziadnych nahradnych pozemkov a ze by som musela mat suhlas aj od ostatnych spoluvastnikov, v pripade ze chcem vymerat nahradne pozemky.

Mohli by ste mi prosim povedat kto ma pravdu a ako dalej postupovat.

Dakujem pekne
Jana Bakanova je offline   Odpovedať s citovaním
Starý 18-04-2012, 07:41   #2
Odbor komunikácie MPSR
člen
 
Registrovaný od: Dec 2007
Príspevky: 318
Počiatočné Re: Vymeranie nahradnych pozemkov

V liste uvádzate, že ste uzavreli nájom na pozemky vo výmere 19 ha, ktoré má vlastník (prenajímateľ) v podielovom spoluvlastníctve. Tieto pozemky užíva PD Kalinovo bez nájomnej zmluvy. Nie je jasné či dotyčný vlastník je vlastníkom väčšinovým, ktorý môže v zmysle § 139 ods.2 Občianskeho zákonníka (OZ) rozhodovať o hospodárení so spoločnou vecou.
1. Ak je vlastník menšinový (vlastník), musí prijať podmienky prenajatia väčšinového vlastníka, ktoré tento s nájomcom dohodol. V takomto prípade teda nemal právo za pozemok uzatvárať nájomnú zmluvu. Ak ani jeden vlastník nie je väčšinový, musia sa dohodnúť a predložiť spoločný návrh na podmienky nájmu (tak, aby spĺňali podmienky OZ).
2. Ak je vlastník väčšinový a nemá uzavretý nájomný vzťah, musí postupovať podľa ustanovenia § 12 ods.4 zákona č. 504/2003 Z. z. o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov (ďalej len zákon o nájme). To znamená, že vyzve na vrátenie a prevzatie pozemku.
Informácia slovenského pozemkového fondu je nepresná. Zákon o nájme nepozná výraz „náhradné pozemky“, tzv. náhrada sa rieši podnájomnou zmluvou na pozemok, ktorý má nájomca v prenájme a to na dobu dohodnutú za tento pozemok s jej vlastníkom.
Vo Vašom prípade je postup nasledovný: Vlastník vyzve nájomcu na uzavretie dohody o podnájme užívateľa a to v prípade, že sú prekážky na vyčlenenie jeho vlastných pozemkov (postupuje podľa § 12a zákona ods.1 o nájme). V prípade že sa nedohodnú požiada o riešenie obvodný pozemkový úrad, ktorý o podnájme rozhodne podľa § 12a ods.5. Ak ste podielový spoluvlastník, musíte splniť podmienky § 139 ods.1 Občianskeho zákonníka (viď § 12 ods. 12 zákona o nájme).


S pozdravom


Mgr. Peter Farkas
generálny riaditeľ
sekcie legislatívy
Odbor komunikácie MPSR je offline   Odpovedať s citovaním
Odpovedať


Práca s témou Vyhľadávanie v téme
Vyhľadávanie v téme:

Rozšírené hľadanie

Pravidlá prispievania
- nemôžete začať novú tému
- nemôžete odpovedať na príspevky
- nemôžete posielať príspevky s prílohami
- nemôžete upravovať vaše príspevky

vB kód je zapnutý/í
Smajlícizapnutý/í
[IMG] kód je zapnutý/í
HTML kód je vypnutý
Prejdi na


Všetky časové údaje sú vo "svetovom čase" +1 hodiny. Teraz je 18:50.


Fórum používa : vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © 2006 Agroinštitút Nitra, š.p..