View Single Post
Starý 05-05-2005, 20:20   #1
Spotrebitel
 
Príspevky: n/a
Počiatočné Potravinova bezpecnost?

Stale sa u nas hovori o potravinovej bezpecnosti, dokonca si ministerstvo v televizii objednalo aj reklamu na potravinovu bezpecnost, ale nie je mi jasne (a asi je nas viac) kto moze potraviny vyhlasit za "bezpecne", nefalsovane, kto sa zaruci ze definovana krajina povodu je naozaj krajinou povodu? Na Slovensku nie je problem objavit v obchodoch - hlavne super a hypermarketoch "potraviny", ktore trocha pozornejsi clovek nemoze za potraviny povazovat. A nemyslim tym len potraviny po zaruke, nahnile ovocie a zeleninu, sikovne zamaskovane v sackoch so zdravymi, staru sunku a parky zamiesane medzi cerstvymi (teda na pohlad dobre vyzerajucimi), balickovane hovadzie maso bez blizsich udajov (casto obschnute a zozelenane) a to vsetko hlavne vecer a cez vikendy kedy nehrozi kontrola. Myslim tym hlavne "potraviny" ktore aj napriek originalnemu baleniu, neprekrocenej dobe spotreby a v stave naoko v poriadku su minimalne podozrive. Ako inak vysvetlit snahu predajcov a hlavne vyrobcov uvadzat na obaloch leń Made in EU, vyrobene pre T..., C..., K..., L... a este vsetky mozne ine firmy na ktore si teraz nespomeniem. Ako je mozne, ze napr. na mrazenych kurencoch dovezenych zo zahranicia je povodny text prelepeny stitkom HYZA, THP alebo inym. Kto to prelepil? Predajca, dovozca, slovensky "vyrobca", z akeho dovodu? A najma, kto to povolil predavat? Zeby islo len o ojedinely jav? Nezda sa mi. Ako to dopadlo s polskym maslom, ktore je uz vzhladovo vsetko mozne len nie maslo, nehovoriac o chuti... Nas vstup do EU, znamena aj to, ze ked nejaka polska (alebo ina europska) kontrolna institucia povie, ze vsetko je v poriadku, my jej bezvyhradne verime? Co ak nema pravdu? Co sa stane ak dokazeme ze nema pravdu? Ked nad tym uvazujem , prichadzaju mi na um este katastrofickejsie scenare? Preco by mali byt Slovaci vynimkou? Nie je to vzhľadom k slovenskej nature este horsie? Kto mi zaruci, ze potraviny v predajnej sieti su naozaj kontrolovane zodpovednou organizaciou? Ma Ministerstvo podohospodarstva, Státna potravinova sprava a este ti co su spominany v reklame prostriedky na to aby naozaj preukazatelne povedali "Toto su zdrave a bezpecne potraviny" Stretol som sa nedavno s jednym znamym co podnika "v potravinach" V priatelskom rozhovore zovialne nadhodil, ze nie je problem "zamastit" na spravnom mieste a firma dostane od kontrolneho organu "certifikat" na potraviny aky chce. Nikoho nezaujima, ze zelenina je plna pesticidov, sunka je vyrobena zo soje, cinska hydina chovana na rybacich kostiach sa predava ako slovenska, cukrovinky obsahuju take chemikalie, ze by ich nemali jest ani na smrt odsudeni a nieto este deti!!! A podla mojho nazoru (ktory nikomu nevnucujem) je toho omnoho viac. Nie som paranoidny, ako by mohlo z tohto prispevku vyzniet, ale mam starosti o svoju rodinu, deti a aj o seba. Nie vsetko sa da zvalit na civilizacne choroby. Bolo by velmi vhodne keby vsetky zodpovedne organizacie (ani neviem ktore to su) dali o sebe vediet. Zodpovedne predviedli verejnosti akym sposobom potraviny kontroluju, a kto kontroluje ci ich kontroluju naozaj zodpovedne. A to hlavne v dobe ked je vacsina ludi odkazanych potraviny kupovat, lebo malokto ma moznost si vychovat sliepky, prasiatko, bycka, vypestovat zeleninu a nejake ovocie. Dokonca uz ani tie domace vajcia nie su bezpecne (televizna reportaz o vajciach s vysokym obsahom skodlivin). Na zaver sa uz len opat spytam: "Kto mi da odpoved na moje otazky, kto mi da zaruku ze su naozaj pravdive?"
  Odpovedať s citovaním