Téma: Slivky
View Single Post
Starý 06-06-2006, 08:20   #2
stiffel
člen
 
Registrovaný od: Nov 2005
Lokalita: nitra
Príspevky: 91
Thumbs up Re: Slivky

Citát:
Pôvodne zaslal Jaroslav Hlavaty
Dobrý deň!
...... dierkovitosť listov,na radu z Agrovity som aplikoval asi 3X Shavite 71,5 ale bez nejakého viditelného úspechu a navyše som použil jesenný a jarný postrek Sulkou /ako aj pre broskyňe/.
Tento rok po odkvete asi 90% plodov ožklo a opadalo,tie čo aj ostali majú na spodku plodu čierne rihy v tvare podkovičky a majú aj čierne bodky. Listy majú od spodku hrdzavé žilky.Slivky majú pekný vzrast škoda by ich bolo vykopať ,teraz skúšam aplikovať Novozir MN80,aký postrek by som mal ešte skúsiť?? Alebo mám preisť na nové Nemecké odrody aké uvadzate na CD Ovocinárstvo ??? Za odpovede ďakujem Hlavaty!!

hmm, neviem presne posudiť, o ake choroby ide, možno dierkovitosť, možno iná (čierna) "škvrnitosť" , najskôr však asi pôjde už o spolupôsobenie viacerych škodlivych faktorov,
tak drasticky zakrok, ako uvadzate na konci by som však ešte nerealizoval

čo sa týka chorôb, v tomto roku som videl viacero kôstkovín napadnutých grmanikom a tiež dierkovitosťou listov, (nielen u sliviek)
isto to súvisí s nadmernym vlhkym počasím,
pri takomto silnom infekte neodporúčam spoliehať sa len na jeden prípravok, aj keď s opakovanym použitím,
to "opadanie" a "ožlknutie" môže súvisieť aj s nespravnou aplikaciou (vysoké teplo) insekticidu v čase aplikacie po kvete, alebo silnym napadnutím škodcu (napr. piliarky) pozrite si, ci mate "bodky" aj na "zdravych plodoch,

čo sa týka jesennej aplikácie sulky, mávam lepšie praktické skúsenosti s aplikáciou meďnatych prípravkov (Kuprikol, Cuproxat), na jeseň hneď po opade listov, ako Sulky.
Cu pripravky aplikujem aj zavčasu na jar (pri teplodach 8 - 10 °C), a pri rašení nejaky systemový (Sylit, Delan, .. a pod.),

nech vas neodradia čiastočné neuspechy vo vašej pestovateľskej záľube,
sluste vyskúšať iné meďnaté prípravky a najmä striedať, kontaktne so systemovymi

želám vám viac radosti vo vašej záľube,

s pozdravom
stiffel
stiffel je offline   Odpovedať s citovaním
Sponzorované odkazy